1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'lilerden TÜRGEV sorusu
CHP'lilerden TÜRGEV sorusu

CHP'lilerden TÜRGEV sorusu

Temmuz ayı Şahinbey Belediyesi 2. Olağan meclis toplantısı belediye başkan vekili Kurt Ali Kılçık başkanlığında yapıldı. 15 gündem maddesinin görüşüldüğü...

A+A-

Temmuz ayı Şahinbey Belediyesi 2. Olağan meclis toplantısı belediye başkan vekili Kurt Ali Kılçık başkanlığında yapıldı. 15 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya TÜRGEV'e yer tartışmaları damgasını vurdu. 

CHP meclis üyesi Yılmaz Kireç gündemin 6. Maddesi oylanırken söz hakkı isteyerek “TÜRGEV’e yer mi tahsis ediyorsunuz?” diye sordu. Kireç, “4083 ada, 5 parselde TÜRGEV’e 17 bin 500 metrekare yer verdiniz. TÜRGEV’in bitişiğinde 4 parselde tekrar böyle bir uygulama imarı yapıyorsunuz. Sayın başkanım tekrar burayı yurt alanı, uygulama imar planı yaparak TÜRGEV’e tahsis mi edeceksiniz?” ifadelerini kullandı.

VERİLEMEZ

Yılmaz Kireç’in ifadelerine cevaben konuşan Ak parti meclis üyesi Cuma Güzel, 6. Maddedeki söz konusu yerin yurt yapılmak şartıyla satılacağını ve  hiç bir kuruma ya da derneğe verilmeyeceğini dile getirdi. Cuma Güzel, “Yılmaz beyin sorduğu soruyla ilgili, doğrudur burada bir yurt ihtiyacı vardır biliyorsunuz üniversite Gaziantep’te çok ciddi manada öğrenci almakta. Sadece Gaziantep Üniversitesinde 50 bine yakın öğrenci var, rakamın daha da yükseleceği söyleniyor. Bu bölgeye ait yurt ihtiyacı vardır. Burası belediye mülküdür, biz burayı tadil ettikten sonra ihale  edeceğiz, uygun şartlarla satacağız. İhalede kim alırsa orada yurt yapılmak kaydıyla almış olacak böyle bir şart koşuyoruz ki ihtiyacı karşılasın diye. Hiçbir kuruma ya da derneğe tahsis söz konusu olmayacak” dedi.

“İnşaat yapılıyor, sonradan meclise geliyor”

Gündemin 5. Maddesi olan, “Kızılhisar mahallesi, pafta 19j-4c ve 4d.ada 714, parsel 1’de Yüksek Öğretim Uygulama  imar plan değişikliği” oylanırken CHP meclis üyesi Mehmet Dokbay tadilat ve inşaat yapımı kararları alınırken meclis onayının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Dokbay, “Meclisin kararları hiçe sayılarak bu tür imar tadilatlarında meclisin kararları öncelik alınması gerekiyor. İnşaat yapılıyor, sonradan meclise geliyor. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. AK parti meclis üyesi Cuma Güzel konu ile ilgili, “Bu alanda herhangi bir inşaat söz konusu değil. Zaten burası kamu  yararına ayrılan bir yer Gaziantep üniversitesine ait bir yer” diye konuştu.Gündemde bulunan 15 maddenin 14’ü imar ve bayındırlık komisyonundan geldiği şekliyle oy birliğiyle, 1 madde ise oyçukluğuyla  kabul edildi. Mansur YALVAÇ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.