1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'Lİ KALKAN, RUHSATLARI İSTEDİ
CHP'Lİ KALKAN, RUHSATLARI İSTEDİ

CHP'Lİ KALKAN, RUHSATLARI İSTEDİ

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde TÜRGEV'e ait 2 yurda ait ruhsat bilgilerine ulaşma talebi, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'özel hayatın gizliliği'...

A+A-

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde TÜRGEV'e ait 2 yurda ait ruhsat bilgilerine ulaşma talebi, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'özel hayatın gizliliği' kapsamına girdiği gerekçesiyle reddedilmesi ulusal gazetelere haber oldu. Talebi yapan Şahinbey Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Uğur Kalkan, ruhsatı istemekle kimin özel hayatının ihlal edileceğini çok merak ettiğini söyledi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı da konunun Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamına girdiğini belirterek, hukuki olarak sürecin devam etmesi gerektiğini savundu. 

RUHSATLARI İSTEDİ

CHP'li Kalkan, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Akkent Mahallesi'nde bulunan Özel TÜRGEV Hatice Hatun Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu ile Osman Gazi Mahallesi'ndeki Özel TÜRGEV Halime Hatun Ortaöğretim Öğrenci Yurdu'na ait işyeri açma ve çalışma ruhsatının olup olmadığını, varsa örneklerinin tarafına iletilmesini istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü ise gönderdiği cevapta her iki yurdun da Valilik oluru ile açıldığını belirtti. Ancak ruhsat örneklerinin verilmesi talebine olumsuz cevap verdi. Buna gerekçe olarak da Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 21'nci maddesini gösterdi. 

GİZLİLİK DENİLDİ

Söz konusu maddenin 'özel hayatın gizliliği' ile ilgili olması ise kafaları karıştırdı. Bunun özel hayatla ilgisinin hiç bir alakası olmadığını savunan Kalkan, "Konuyla ilgili olarak yeni başvurularda bulunacağım. Benim ve toplumun kafasında soru işareti kalmaması için TÜRGEV yurtlarına ait ruhsatın açıklanmasını istiyorum. Ayrıca ruhsat açıklanırsa kimin özel hayatı ihlal edilecek, onu da çok merak ediyorum." diye konuştu. 

ŞARKLI: DAVA AÇILMALI

 

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı ise yurtlara ait ruhsatların talep edilmesinin 'özel hayatın gizliliği' ile ilgili olmadığını belirtti. Bunun kamu adına tahsis edilmesi gereken yerlerin, özel vakıf ya da derneğe tahsisiyle ilgili bir sorun olduğunu dile getiren Şarklı, "Maalesef siyasi iktidarın buradaki vali ve bürokratları da iktidarın düşüncesiyle hareket ediyor. Konuyla ilgili olarak idari mahkemede dava açılmalı. Mahkeme buna nasıl karar verir bilmiyorum ama hukuksal olarak böyle bir hak var. Ruhsatın olup olmadığını bilmek her vatandaşın hakkı" değerlendirmesinde bulundu. CHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.