1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den itiraz
CHP'den itiraz

CHP'den itiraz

CHP Şahinbey Belediye meclis üyeleri Hasan Şencan ve Yılmaz Kireç, Yamaçtepe'de bir kısmı şahıs mülkü olan belediye mülkünün ağaçlandırma alanından...

A+A-

CHP Şahinbey Belediye meclis üyeleri Hasan Şencan ve Yılmaz Kireç, Yamaçtepe'de bir kısmı şahıs mülkü olan belediye mülkünün ağaçlandırma alanından çıkarılıp, özel eğitim alanına dönüştürülmek istenen imar planı değişikliğine itiraz etti. Şencan ve Kireç, bu şehirde yeşil alan kadar eğitimin de önemli olduğunu, eğitime kesinlikle karşı olmadıklarını, ancak planın hem imar plan ilkelerine ters düştüğünü, hem de bir şahıs için imar plan değişikliği yapılmasından dolayı itiraz ettiklerini söyledi.

AĞAÇLANDIRILACAK ALAN

Şahinbey ilçesi Yamaçtepe mahallesi N35-C4 19I nazım imar ve 19I-IIa, IIIb uygulama imar paftalarında özel eğitim tesisi, belediye hizmet alanı, ibadet alanı ve yeşil alan nazım ve uygulama imar plan değişikliğinin büyükşehir belediye meclisinin 14.01.2016 ve 39 sayılı kararı ile uygun görüldüğünü söyleyen Şencan ve Kireç, "Şahinbey ilçesi Yamaçtepe mahallesi N38-C4 19I nazım imar ve 19I-IIIa,IIIb uygulama imar paftalarında ada 182 parsel 16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27 ve 28'deki büyük çoğunluğu büyükşehir mülkiyetindeki taşınmazlar mevcut 1/25000 bin ölçekli nazım imar planında ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında ağaçlandıralacak alan gözükmektedir" dedi. 

ÜST ÖLÇEKLİ PLANA AYKIRI

3194 sayılı imar kanunu uyarınca alt ölçekli imar planının üst ölçeli planlara aykırı olmayacağının hüküm altına alındığını hatırlatan Şencan ve Kireç, "Üst ölçekli imar planı olan 1/25000 bin ölçekli nazım imar planında itiraz konusu alanın kullanım şekli ağaçlandırılacak alan gözükmektedir. Alt ölçekli planlama ilkeleri başlıklı 3.7. maddesinde bu plan sonrası hazırlanacak 1/5000 bin ölçekli nazım imar planlarında 1/25000 bin ölçekli nazım imar planı ilke yaklaşım ve koşullarına aykırı karar getirilemez kuralı getirilmiştir. Diğer taraftan 3194 sayılı imar kanununun 5. maddesinde nazım imar planı varsa bölgeye çevre düzeni planlarına uygun olarak hazırlanmasını zorunlu kılmıştır" diye konuştu. 

ŞAHSIN YEŞİL ALANINI OKULA ÇEVİRİYORLAR

Bu plana askı süresinde itiraz ettiklerini belirten Şencan ve Kireç, "Biz yeşil alanın ağaçlandırma alanından çıkarılarak, özel bir şahsa verilmesine karşıyız. Memlekette okul ihtiyacı var. Ancak ağaçlandırma alanını, özel eğitim kurumlarına devrederseniz yanlış bir imar tadilatı yapmış olursunuz. Hem burada şahsın yeşil alanını okula çeviriyorlar. Kişiye özel uygulamaya karşıyız. Bunun da ötesinde bu plan değişikliği uygulama ilkelerine aykırı" dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.