1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÇEVRECİ PROJELERİ ANLATTI
ÇEVRECİ PROJELERİ ANLATTI

ÇEVRECİ PROJELERİ ANLATTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Malatya’da gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı...

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Malatya’da gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısına katıldı. Şahin, Türkiye’deki şehirlerin yerel kalkınmada dünyayla yarıştığını vurguladı.

Şahin, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Malatya’nın bir kültür, tarih ve kardeşlik şehri olduğunu söyledi. Organizasyonun önemli olduğunu ve dünyada artık şehirlerin yarıştığına vurgu yapan Şahin, “Bu yarışta hak ettiğimiz yeri alabilmemiz açısından bilimi ve teknolojiyi çok iyi kullanmamız ve bütün gelişmeleri çok yakın takip etmemiz gerekiyor. Özellikle dünyadaki gelişmelere baktığımız zaman sanayi devrimini tamamlamış bilgi teknolojisi ve bilgi ekonomisinden bahsedilebilir. Özellikle sürdürülebilir kalkınmanın artık büyümenin ve iyileşmenin obezite değil, sağlıklı ve kapsayıcı büyüme olduğu yeni bir dünya düzenindeyiz" dedi.

ÇEVRECİ PROJELERİ ANLATTI

Gaziantep’te yapılan çevreci projeleri anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Artık biliyorsunuz savaşlar altın için yapılmıyor. Çok önemli bir savaş nedeni var: petrol ve enerji. Bizde enerjimizi yenilenebilir enerjiye çevirmek durumundayız. Şimdi bir Almanya’ya bakıyorsunuz, olmayan güneşinden güneş enerji sektörünü kurmuş ve bize sanayisini satıyor. Güneş burada, bizim bu güneşi çok daha iyi kullanmamız ve sanayileşmesini sağlamamız gerekiyor. Biz Büyükşehir  Belediyesi olarak ilk en büyük solar otoparkı yaptık ve şu an Kalkınma Bakanlığı’nda onaylattığımız güneşi, rüzgarı yani yenilenebilir enerjiyi daha iyi kullanabileceğimiz bir çalışma modelini hazırladık ve iki gün öncede bunun onaylarını çıkardık. Büyükşehir olarak güneş enerjisine giriyoruz.”

KATILIM YOĞUNDU

Toplantıya, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Politika Bölüm Başkan Yardımcısı Andrea Schmidt, BM İnsan Yerleşimleri Program Danışmanı Jo Berg, BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Eş Başkanı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın yanı sıra Ortadoğu ve Batı Asya ülkelerinin bazı yerel yöneticileri de katıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.