1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çalmadan kar edemezsiniz
Çalmadan kar edemezsiniz

Çalmadan kar edemezsiniz

Yıllardır bir türlü çözülemeyen ve her yağışta yeni yapılan asfaltın bile bozulması, yolların araç sürülmez hale gelişi, bu yıl daha da fazlalaştı

A+A-

 2 günlük yağmurun ardından başlayan bozulmalar ve yapılan yamaların yine eski haline dönmesi, sürücülerin ve vatandaşların büyük tepkisine yol açıyor..

Özellikle yeni asfaltlanmış veya yama yapılmış yolların üzerinden çok bir zaman geçmeden tekrar bozulması gözleri işin kaliteli yapılıp yapılmadığına çevirdi. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Şahinbey Belediyesi eski Başkanı, CHP Gaziantep eski Milletvekili Yaşar Ağyüz, "Bizim dönemimizde yama 2 sene, kaplama asfaltlama 8-10 sene giderdi. Ancak bizden sonra asfalt işi taşerona verildi. Müteahhidin keyfiyetine bırakılan işte, asfalt yapımında  kalite değil, kar etme hırsını öne çıkarır. Yani işin açıkçası "çalmadan kar edemezsiniz" demektir.. Yine Gaziantep'in tecrübeli isimlerinden birisi olan Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ali İhsan Sofuoğlu ise, "Bizim yaptığımız asfaltlar uzun ömürlü olurdu, patlayan asfalt görmezdik. Eğer asfalt kısa zamanda bozuluyor ise kullandığınız malzeme iyi değildir. İçine koyduğunuz agrega dediğimiz malzeme topraklıdır, bu nedenle asfalt yarılır, çatlar" dedi.


AĞYÜZ:ZEMİN SIKIŞTIRMASI ÖNEMLİ

Yaşar Ağyüz, asfaltın uzun süre dayanmamasının nedenlerini sıraladı. Ağyüz, "Asfalt çabuk bozuluyorsa zemin sıkıştırması iyi değildir. Isıyla da alakaladır. Isı müsait değilse, soğuksa döktüğünüz asfalt bir müddet sonra sökülür. İçindeki kumun kalibresi farklıdır, ondan olabilir, kullanması gereken katkı maddeleri var onları kullanmıyorlardır ondan olabilir. Ya da yeterince sıkıştırma yapılmamıştır, zeminde gevşek bir zemine asfalt sererseniz o bir yağmurda, hemen patlar. Bizde öyle kısa vadede asfaltın yıkım faaliyeti, kazma kürek faaliyeti olmazsa çok zordu. Yama en az 2 sene, kaplama asfaltlama 8-10 sene giderdi" dedi.

KONTROL GEREKTİĞİ GİBİ YAPILAMAZ

Kendilerinden sonra asfalt işinin taşerona verildiğini, bunun da oto kontrolünün zor olduğunu belirten Ağyüz, "Asfaltın yapım ihalesi, üretim ve asfalt serim bildiğim kadarıyla özelleştirilmiş. Yani işi belediye kendi yönlendirmiyor. İşi taşerona verip ihale edip ben bu dertten kurtuldum havası içerisinde. Asfaltın yapım yerlerinde kontrol gerektiği şekilde yapılamaz. Yani müteahhit kar için yapıyor isterki eksi 3 derecede bile sereyim der" diye konuştu.

ÇALMADAN KAR EDEMEZSİNİZ

'Bizim dönemimizde belediye kendi yapıyordu biz hiç ihale etmedik' diyen Ağyüz, "Üretimi de kendimiz yapıyorduk, sermeyi de. Uzun gidiyordu. Bazen görüyorum kaldırımlarda ve yollarda çabuk bozulmaları görüyorum. Çalmadan kar edemezsiniz. Şimdi belediyenin asli görevini taşeronlaşma yoluyla vermemesi lazım. Bunlar en ufak işi dahi taşerona veriyorlar. müteahhite veriyorlar. Bunda da müteahhidin umuduna bırakılan işte işin kalitesi değil kar etme hırsı öne çıkar. Oto kontrolde yok. Belediye tarafından farkedilemiyor, farkettirilmiyor veya. Benim görebildiğim kadarıyla işin niteliksiz oluşu ondan dolayı" şeklinde konuştu.

SOFUOĞLU:PATLAYANI GÖRMEDİK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ali İhsan Sofuoğlu ise, kendilerinin yaptığı asfaltın uzun ömürlü olduğunu, patlayan asfalt görmediklerini belirtti. Sofuoğlu, eskiden asfalt fabrikasını kendilerinin çalıştırdığını anlatarak, "Eskiden asfalt fabrikasını Plentini biz çalıştırıyorduk. Bizim kendi mühendisimiz, kendi işçilemizle, kendi ekiplerimizle asfaltı biz üretiyorduk. Asfalta kullandığımız hammaddeyi Batman'dan Petrol Ofisinden alırdık, onlar gelirdi, bizim malzemeyi de ya Narlı'dan getirirdik veya Maraş'tan uygun olan dere malzemesi kırılmış olan malzemeyi getirirdik, bunun ikisini karıştırıp sıcak ortamda 700-1000 derece civarında ısıtarak araştırıp onuda getirip sererdik yere. Bir patlayanı patlayanı görmedik" dedi.

BİZİM ASFALTLAR UZUN ÖMÜRLÜYDÜ

'Şimdi asfalt niye çatlar patlar?' diyen Sofuoğlu, "Su alttan tazyikli gelirse patlama olur. Kullandığınız malzeme iyi değildir. İçine koyduğunuz agrega dediğimiz yani kum cinsi malzeme iyi değildir, topraklıdır, ondan asfalt yarılır, çatlar. Asfaltın meyilini iyi vermek gerek. Aksi halde çukurlar oluşur, su birikir. Altını iyi   bütün asfalt işini özele yaptırıyorlar. Özel sektör, tabiki kendi karını düşünecek. Belediyenin iyi kontrol yapması lazım. Bizim yaptığımız asfaltlar uzun ömürlüydü" diye konuştu. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.