1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çalışma iznini övdüler
Çalışma iznini övdüler

Çalışma iznini övdüler

 Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesine en çok iş dünyası sevindi… Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, kararla birlikte haksız rekabetin...

A+A-

 

Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesine en çok iş dünyası sevindi… Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, kararla birlikte haksız rekabetin önüne geçileceğini söylerken, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ise, "En azından ikamet ettiği şehirde çalışma koşulu genişletilip istediği ilde çalışma fırsatı sunulması iş dünyasını da Suriyelileri de rahatlatacaktır" dedi. Borsa Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise, Suriyelilerin iş hayatına katılmasını sağlayacak çalışmada sona gelinmesinin son derece mutluluk verici bir gelişme olduğuna vurgu yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Önceliğimiz her zaman bizim vatandaşımız olacak. Eğer bazı alanlarda açık iş kalıyorsa yüzde 10 kotayla Suriyeli sığınmacı çalıştırılacak" diye konuştu. 

 

ŞAHİN: ÖNCELİK BİZİM VATANDAŞIMIZ 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesine ilişkin, "İstihdam odaklı büyüyebilmek için, insanların ehliyetlerine ve liyakatlarına göre değerlendirildiği bir dönem başlıyor" dedi.

 

KAYIT DIŞI ÖNLENECEK

 

Suriyelilerin çalışma hayatının içine alınmasıyla ilgili daha önce kendilerinin de ilgili kurum ve kuruluş temsilcileriyle bir çalıştay gerçekleştirdiğini anımsatan Şahin, şunları söyledi: "Önceliğimiz her zaman bizim vatandaşımız olacak. Eğer bazı alanlarda açık iş kalıyorsa yüzde 10 kotayla Suriyeli sığınmacı çalıştırılacak. Bu teklifi, Gaziantep’teki çalıştayda daha önce anlattık. Kota sistemiyle hem kendi vatandaşımız iş talebini karşılayacak hem de açık işe onları aldığımızda, öncelikle kayıt dışını önlemiş olacağız. Zaten fiili bir durum var, insanlar çalışıyor. Bunu sisteme dahil etmek gerek. Mevcut düzenlemeyle kendi işçimizin hakkını hukukunu da koruyoruz. İstihdam odaklı büyüyebilmek için insanların ehliyetlerine ve liyakatlarına göre değerlendirildiği bir dönem başlıyor."

 

KONUKOĞLU: EKONOMİYE KATKI SAĞLAR 

 

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’te de şu anda 340 bin kayıtlı Suriyelinin yaşadığına işaret etti. Konukoğlu, ülkelerindeki iç çatışma sonrasında Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin bir kısmının kendi işini kurduğunu, bunun yanı sıra farklı sektörlerde kayıt dışı çalışanlar olduğunu kaydetti.

 

 EĞİTİMLİ İNSANLAR VAR

 

Konukoğlu, "Suriyeli mültecilerin içinde gerçekten eğitimli birçok insan var. Bu eğitimli insanların bilgilerinden ve tecrübelerinden Gaziantep olarak, Türkiye olarak, sanayiciler olarak faydalanmalıyız. Ama kesinlikle düz eleman olarak düşündüğümüzde öncelik her zaman kendi işçimizdir. Kendi halkımızdan çalıştıramadığımız noktalar olduğu takdirde Suriyelileri tercih etmeliyiz. Onun dışında herhangi bir tercih konusu olmamalı. Sanayiciler olarak da bize bu düşüyor.’’

 

HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK 

 

Türkiye genelinde Suriyeli mültecilerin çoğunluğunun kayıt dışı çalıştığını belirten Konukoğlu, ‘’Şu anda zaten farklı sektörlerde Suriyelilerin çalışması devam etmekteydi. En azından çalışma izni verilmesiyle onlar da kayıt altına alınarak, gayri resmi çalışan yerlerin doğurduğu haksız rekabetin de önüne geçilmiş olunacak. Bundan dolayı hükümete teşekkür ederiz. Gaziantep olarak da bundan fayda görürüz. İnşallah bundan sonraki gelişmeler daha iyi olacaktır’’ dedi.

 

BARTIK: İŞ DÜNYASI RAHATLADI 

 

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uzun zamandır Suriyelilerin kayıtlı istihdamı için mücadele verdiklerini belirterek, hükümetin üzerinde çalıştığı konunun hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Suriyelilerin ikamet ettiği şehirlerde çalışma hayatına katılacağını ifade eden Bartık, Suriyeli nüfusun yoğun olduğu illerin başında Gaziantep’in geldiğini hatırlatarak şunları kaydetti: “Gaziantep sanayi ve ticaret kenti ve hali hazırda Suriyeliler bazı iş kollarında çalışıyor. İş imkânlarının kısıtlı olduğu illerde yaşayan Suriyeliler ne yapacak, nasıl iş bulacak, bununla ilgili bir takım düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. En azından ikamet ettiği şehirde çalışma koşulu genişletilip istediği ilde çalışma fırsatı sunulması iş dünyasını da Suriyelileri de rahatlatacaktır.”

 

TİRYAKİOĞLU: KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEYECEK 

 

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Türk vatandaşlarının haklarının korunarak, Suriyelilere iş sahalarında belli oranlarda çalışma izni verilmesinin iş gücü piyasasında kayıt dışının önüne geçilmesine katkı sunacağını söyledi.

 

MUTLULUK VERİCİ BİR GELİŞME

 

Suriye’de yaşanan iç savaş ve karışıklık sonrası ülkelerini terk ederek Türkiye’ye sığınan mültecilerin sağladığı iş imkânları ve olanaklardan dolayı ilk durak olarak Gaziantep’i seçtiklerini kaydeden Tiryakioğlu, “ Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Gaziantep ve Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşamaya başlayan Suriyeliler belli bir süreden sonra hayatlarını idame ettirebilmek adına çeşitli iş kollarında veya kendi işlerini kurarak çalışmaya başladılar. Tabi bu durum gerek kendi vatandaşlarımız açısından gerekse de Suriyelilerin ucuz iş gücü olarak görülmesinden dolayı beraberinde bazı sıkıntıları da getirdi. Bugün yaklaşık 4 yıldır beklenilen Suriyelilerin iş hayatına katılmasını sağlayacak çalışmada sona gelinmesi son derece mutluluk verici bir gelişmedir” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.