1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Çalışanlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı? -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Çalışanlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı? -2-

A+A-

Doğru ve etkin sosyal medya daha etkili

Çalışanlar tarafından doğru ve etkin kullanılan sosyal medya şirketlerin ürün ve hizmetlerine ilgiyi artırıyor ve markayı geniş kitlelerle buluşturuyor. Bu sayede marka ve müşteri arasında daha sıcak ve samimi bir iletişim ortamı oluşuyor. Ancak sosyal medya bu kadar faydalı bir mecra iken yanlış kullanıldığında da kurumların kişisel ve kurumsal itibarına zarar verebiliyor. Hatta bu yüzden işten atılanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Firmalar için sosyal medyanın risklerini sıralayacak olursak;

Olumsuz marka imajı ve itibar kaybı: Sosyal medya, firmalara ürünlerini tanıtma ve hedef kitleleriyle iletişim kurma imkanı sağlıyor. Tüketicilerin yorumlarını paylaşma imkanı da sağlayan sosyal ağlar, marka ve hizmet hakkında potansiyel müşterilere bilgi de sağlıyor. Dijital ortamda yer alan yorumlar eğer pozitifse firmaya değer kazandırırken, olumsuz yorumlar marka itibarını olumsuz yönde etkiliyor.

Ticari sırların ifşa olması: Çalışanların sosyal medya kullanım alışkanlıklarının bağımlılık düzeyinde olması çoğu zaman firmaları zor durumda bırakabiliyor. Gizli kalması gereken yeni bir proje veya müşterilerle ilgili gizli sayılabilecek bilgiler farkında olmadan sosyal ağlarda paylaşılabiliyor.
Siber saldırılar: Sosyal ağların yoğun olarak kullanılması kötü amaçlı yazılımların da yayılmasına olanak sağlıyor. Pek çok firmanın sosyal medyayı risk unsuru olarak kabul etmemesi ve bu duruma karşı gerekli önlemlerin alınmaması önemli güvenlik açıklarına kapı aralıyor. Siber saldırganlar, sosyal medya üzerinden paylaştıkları linklerle zararlı yazılımları çalışanların bilgisayarlarına indirmelerini sağlıyor ve bu durum şirketlerin ağ güvenliğini tehdit ediyor.

 

Çalışanların sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmesi gerekiyor?

 

- Şirket politikalarınızı sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Çalıştığınız şirketin ürün ve hizmetleri hakkında paylaşımda bulunurken yöneticinizin görüşüne başvurun. Dijital toplum karşısında kurumunuzu temsil ettiğinizi unutmayın.
- Sosyal medyada yorum yaparken dikkatli olun. Kişisel ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının.
- İşinizden şikayet etmeyin, iş arkadaşlarınızı kötülemeyin. Arkadaşlarınızı küçük düşürecek tavır ve davranışlardan kaçının.
- İş arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden iletişim kurarken saygılı bir üslup benimseyin. Laubali konuşmalardan kaçının.
- Müşterileriniz hakkında olumsuz görüşlerinizi sosyal medyada paylaşmayın. Eğer bir sorun varsa iş arkadaşlarınızla doğrudan konuşma yoluna gidin.
- Herhangi bir sebeple işten çıkarılmışsanız eski işyeriniz hakkında olumsuz konuşmaktan kaçının. Yeni iş arayışınızda sosyal medyada sarf ettiğiniz yorumlar aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır.

 

Gizliliğe dikkat

 

Şirketinizle ilgili yeni proje ve toplantı detayları gibi gizli sayılabilecek bilgileri sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın.
- Sosyal medyada ürün ya da hizmetleriniz hakkında paylaşılacak içerikler konusunda gerekirse yöneticinizden ya da bir iletişim uzmanından yardım alabilirsiniz.
- Sosyal medyada çalıştığınız şirket adına paylaştığınız iletilere dikkat edin. Farkında olmadan telif haklarını ihlal edebilir, kurumunuzu zor durumda bırakabilirsiniz.
- Sosyal medyada saldırgan bir tavır sergilemeyin. Kimseye sizinle aynı fikirde olmadığı için hakaret etmeyin

Bu tür paylaşımlar için Facebook’ta oluşturacağınız özel listeleri kullanabilirsiniz.
- Üzgün, kırgın ve öfkeli olduğunuz durumlarda ruh halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Son pişmanlık fayda etmeyebilir.

 

İtibarınızı kaybetmeyin

 

- Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. Kişisel itibarınızı tehlikeye atacak tavır ve davranışlardan kaçının.
- Samimi ve dürüst olun. Çalıştığınız şirket adına gerçekleştiremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayın.
Sosyal medyada sosyal sorumluluk çalışması yaparken dikkatli olun.  Marka itibarınızı saniyeler içerisinde kaybedebilirsiniz.
- Rakip firmaların ürün ve hizmetleri hakkında olumsuz görüş bildirmeyin. Rakibinize karşı karalama kampanyaları yürütmeyin.
- Sosyal medyayı kullanırken suç işlemeyin. Sosyal medyada kabul görmüş hakaret, iftira ve nefret söylemleri vb. suç kapsamına girebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.