1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BÜYÜKŞEHİR'DE HAREKETLİ MECLİS
BÜYÜKŞEHİR'DE HAREKETLİ MECLİS

BÜYÜKŞEHİR'DE HAREKETLİ MECLİS

Gaziantep Büyükşehir Belediye meclisi Osman Toprak Başkanlığı'nda toplandı.

A+A-

49 maddenin görüşüldüğü mecliste, CHP 11 maddeye red oyu kullandı. Mimarlar Odası ve CHP Şahinbey Meclis üyesi Uğur Kalkan'ın yapılması planlanan panorama müzesine yüksekliğinden dolayı yaptığı itiraz kabul görmedi ve mecliste CHP'lilerin de oyuyla geçti. Bu arada gündemde yer alan METRO'nun arka tarafındaki nazım imar planı revizyonu CHP'nin reddine karşın meclisten seçti. Küsget'de ise kamulaştırılma yapılarak buraları ticaret alanı yapılacağı belirtildi. 

CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu gündem maddesiyle ilgili, "Burada sıkıntı var. İmar planında yeşil alan gözüküyor. Bu madde geçtiğinde bu bölgedeki yoğunluğu düşünemiyorum. Yapılan iş imar kanuna kesinlikle yanlış bir uygulama. Sizler yeşil alanları imara açıyorsunuz. İmara açıyorsak, söylendiği gibi emsal alan gösteremedik. Biz bunları gösteremeden imara açıyoruz. Gaziantep'in kalbine bıçak saplanıyor. Yazık ediliyor. Bu tür yerlerin imara açılırken şehre sorulması gerek var diye düşünüyorum" dedi. 

TOPRAK AÇIKLAMA YAPTI

Osman Toprak ise "Sizinde söylemiş olduğunuz gibi yeşil alan olan, Metro'nun arka tarafında kalan yerler. Biz bu maddeyi alırken gelirin yeşil alanların kamulaştırmasına ve yüzüncüyıl parkının kurtarılmasına yönelik yapıyoruz. Planda yeşil alan olarak gözüken ancak kamulaştırılmamış yerler var. Yıllardır kangren olan meselelerin çözülmesi gerekir. Tüfekçi Yusuf Bulvarı'nın çevresini yeşil alan yaparak kamulaştırıyoruz. Buralar yeşil alan. Hiç bir belediyenin bütçesi yetmedi" dedi. 

KÜSGET'TE YENİ TİCARET ALANI

Meclisin gündem maddesinde yer alan Göllüce Kentsel dönüşüm ve gelişim projei alanı nazım imar plan revizyonu maddesi oy birliğiyle geçti. Başkan yardımcısı Osman Toprak, gündemde ilgili, "Bildiğiniz gibi Göllüce Mahallesi KÜSGET'in tam ortasında kalıyordu. Küsget'i baskısı altına alıyordu. Esnaf ve vatandaş sıkıntılıydı. Belediye olarak ciddi bir kaynak ayırdık, kamulaştırmanın 95'i tamamlandı, yıkımlar sürüyor. Tamamıyla vatandaşın kamulaştırma yapıldı. KÜSGET'in ihtiyacı olan ticaret alanı  ve küçük esnafın faydalanabileceği yapıya dönüşecek" diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.