1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir yalanladı
Büyükşehir yalanladı

Büyükşehir yalanladı

Gaziantep Güçsüzler Yurdu'nda kalan kimsesizlerin şiddetin yanısıra tecavüze uğradıkları iddiaları bir kez daha gündeme geldi. Radikal Gazetesi'nin...

A+A-

Gaziantep Güçsüzler Yurdu'nda kalan kimsesizlerin şiddetin yanısıra tecavüze uğradıkları iddiaları bir kez daha gündeme geldi. 

Radikal Gazetesi'nin verdiği  habere göre, Güçsüzler yurdunda kalan kimsesizlerin şiddetin yanısıra tecavüze uğradıkları iddia edildi. Skandalı belediyeye şikâyet eden iki hasta bakıcı, işten çıkartıldıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci ise soruşturma başlatıldığını, yurt müdürünün de görevden alındığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nden dün yapılan yazılı açıklamada ‘Kimsesizler Yurdunda Şiddet ve Tecavüz Skandalı’ başlığı ile verilen haberdeki bilgi ve iddiaların tamamen asılsız olduğu dile getirildi.

ŞİDDET VE DAYAĞI GÜNDEME GETİRMİŞTİK

Geçtiğimiz aylarda gazete olarak  Gaziantep Güçsüzler Yurdu ile ilgili olumsuz gelişmeyi haber yapmış, ancak bu orada kalanlara şiddet ve dayak boyutuyla sınırlı kalmıştı. Olayın boyutu değişti ve Güçsüzler Yurdunda bu kez tecavüz olayı gündeme oturdu. haliyle Gaziantep'in zaten son günlerde olumsuz çıkan haberlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Radikal'in verdiği  habere göre, Güçsüzler yurdunda kalan kimsesizlerin şiddetin yanısıra tecavüze uğradıkları iddia edildi. Skandalı belediyeye şikâyet eden iki hasta bakıcı, işten çıkartıldıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi BaşkanVekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci ise soruşturma başlatıldığını, yurt müdürünün de görevden alındığını belirtti. İşte Radikal'ın haberine göre yaşanan olay:  Gaziantep Güçsüzler Yurdu’nda kalan kimsesizlerin şiddet ve tecavüze uğradıkları iddia edildi. Skandalı belediyeye şikâyet eden iki hasta bakıcı, işten çıkartıldıklarını söyledi. Büyükşehir BelediyesiBaşkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci ise soruşturma başlatıldığını, yurt müdürünün de görevden alındığını belirtti.

MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Gaziantep Güçsüzler Yurdu’nda bakıcı olarak çalışan Zeynep Orhan ve A.A., yurtta kalan kimsesizlerin tecavüz, dayak ve kötü muameleye maruz kaldıklarını söyledi. Durumu belediyeye iletmeleri üzerine işten atıldıklarını belirten iki bakıcının iddiasına göre, tecavüze uğrayan hastaların koridora çıkmasına bile izin verilmiyor, giyecek ve gıda yardımlarını personel paylaşıyor. Orhan, “Belediye olayı örtbas ediyor” derken, A.A., “Yaşananları şikâyet ettiğim için belediyenin temizlik birimine verildim” ifadesini kullandı. Belediye Başkan Vekili M. Durdu Yetkinşekerci ise olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, müdürün görevden alındığını kaydetti.  İlhan Çulha’nın Zaman ’daki haberine göre, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı güçsüzler yurdu büyük bir skandalla karşı karşı. Yurtta bakıcı olarak görev yapan Zeynep Orhan ve A.A., yurtta kalan kimsesizlerin personel tarafından tecavüz, dayak ve kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia etti. 

OLAY ÖRTBAS EDİLİYOR!

Taciz ve tecavüze uğrayan hastaların koridorlara dahi çıkmalarına izin verilmediğini, yardımseverlerin yaptığı giyecek ve gıda yardımlarının hastalara verilmeden personel tarafından paylaşıldığını belirten iki bakıcı, durumu belediyeye iletti. Ancak işten çıkarılarak başka birimlere yerleştirildiler. Hastalara yurtta bulunan hemşire tarafından şiddet uygulandığını belirten Zeynep Orhan, “Belediye olayın üzerini örtbas ediyor. 2 aydır uğraşıyorum ama bir sonuç alamadım” dedi. Yurt idaresinin de yaşananlara göz yumduğunu savunan Orhan, şöyle konuştu: “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Güçsüzler Yurdu’nda işe girdiğim zaman içeride bir odada kapalı 3 kadın hasta gördüm. Koridora dahi çıkmaları yasaktı. Sebebinin ne olduğunu bize söylemiyorlardı. Zamanla hastalarla diyaloğa geçtiğimizde hastalardan bir tanesi başından geçenleri bizle paylaştı. Yurtta bir personel tarafından 4 ay boyunca tecavüze uğramıştı. Belediyeden umudumuz yok. Belediye olayın üzerini örtbas ediyor. 2 aydır uğraşıyorum ama bir sonuç alamadım.” 

İŞİMİZDEN OLDUK

Hasta bakıcı A.A. da şikâyette bulunduğu için önce temizlik işlerine verildiğini sonra da işten atıldığını ifade etti: “Yurtta yaşananları şikâyet ettiğim için işten çıkarılarak, belediyenin temizlik hizmeti birimine verildim. Sertifikalı hasta bakıcı olmama rağmen temizlik birimine verdiler. Verdikleri tarihi geçmiş yiyecekleri hastalara dağıttım. Bunu idareye yansıttığımız zaman işimizden olduk.”  A.A., yurtta yaşanan tüyler ürperten bir olayı da şöyle anlattı: “Fidan isminde bir kız vardı. Yurt personeli, kızı eli yara diye idareye götürmüş. Orada cinsel istismarda bulunmuşlar. Kız hamile kalmış. Fidan’ı kolu kırık diye alıp götürdüler. Kıza kürtaj yaptırdılar. Safiye ismindeki başka bir arkadaş da aynı şeyleri yaşadı. O personel, uyuşturucu da kullanıyordu.”  Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci ise olay ile ilgili teftiş kurulunca soruşturma başlatıldığını dile getirdi. Yetkinşekerci, yurt müdürünün görevden alındığını belirterek, “Bize gelen şikâyetler doğrultusunda yurt müdürünü aynı gün görevden aldık ve soruşturma başlattık” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR İDDİALARI YALANLADI

Zaman Gazetesinde yayınlanan 29.08.2014 tarihli nüshasında ‘Kimsesizler Yurdunda Şiddet ve Tecavüz Skandalı’ başlığı ile verilen asılsız bir haber yayınlanmıştır. Bahse konu olan Güçsüzler Yurdumuzda, Gaziantep ve çevre illerinde ailesi tarafından dışlanan, sokağa bırakılan, kimsesi olmayan, tedaviye cevap vermeyen, zihinsel bedensel engellilere bakım hizmet verilmektedir. Tüm masrafları Belediyemiz tarafından karşılanan merkezimizde barınan hastaların tüm tedavi ve bakım hizmetleri doktor raporları doğrultusunda en üst düzeyde sunulmaktadır. 2004 yılından bu yana merkezin hem mekânsal hem de sunulan bakım hizmetinin kalitesinin yükseltilmesi noktasında birçok çalışma yapılmış, hatta merkezimizin kapasitesi arttırılarak daha çok bakıma muhtaç insanımızı barındırmak amacıyla ek bina oluşturulmuştur.

ŞİDDET VE UYGUNSUZ DAVRANIŞLARA RASTLANMADI

Bahse konu merkezimizde sürdürdüğümüz tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi çalışmaları ile ilgili olarak merkezin eski çalışanlarından ‘Zeynep Orhan’ isimli şahıs tarafından ulusal bir gazeteye (Zaman Gazetesine) verilen asılsız bilgilerle merkezde barınan hastalara kötü muamelede bulunulduğu yönünde iddialarda bulunulmuştur. Bahse konu olan iddialar Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza iletildiğinden itibaren kurumumuz ve ilgili kurumlar idari işlem başlatmış, kurumda çalışan personel ve hastaların bilgisine başvurulmuş, kötü muamele gördükleri iddia edilen hastalara gerekli tetkikler yapılmıştır.  Yapılan incelemeler neticesinde şiddet ve uygunsuz davranışların yapıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı kurumumuz ve ilgili kurumlarca rapor halinde belirtilmiştir.

24 SAAT DİJİTAL KAMERA İZLİYOR

 

Gaziantep’in duyarlı ve hayırsever vatandaşlarının değerli katkılarının da olduğu, korunmaya ve bakıma muhtaç insanımıza hizmet veren Güçsüzler Yurdumuz haftanın 7 günü, 24 saat ziyaret edilebilen bir merkezdir. Öyle ki, hayırsever vatandaşlarımız gerçekleştirdikleri gönüllü faaliyetlerle hastalara moral vermekte, yaptıkları yardımları yerinde görerek kendi elleri ile gerçekleştirmektedirler. Bu tür asılsız, karalayıcı ithamlar hayırseverlerin ve özveri ile bu hizmeti sunan personellerimizin emeklerine bir saldırıdır. Ulusal yayın yapan Zaman Gazetesinde yayınlanan 29.08.2014 tarihli nüshasında ‘Kimsesizler Yurdunda Şiddet ve Tecavüz Skandalı’ başlığı ile verilen haberdeki bilgi ve iddialar tamamen asılsızdır. Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı doğrultusunda tüm vatandaşlarımıza eşit, kaliteli hizmet sunmayı kendisine düstur edinmiş olan Belediyemize bağlı Güçsüzler Yurdu’ndaki tüm iş ve işlemler 24 saat dijital kamera ile kayıt altına alınmakta, bu kayıtlar günlük olarak yetkililer tarafından kontrol edilmekte ve arşivlenmektedir. Takip kayıtları, bu hizmet politikası doğrultusunda istenildiği takdirde ilgili yayın kuruluşlarının bilgisine sunulacaktır." Haber Merkezi/Radikal

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.