1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir mimarlara sert çıktı
Büyükşehir mimarlara sert çıktı

Büyükşehir mimarlara sert çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Çevre Düzeni Planı hakkında Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin yaptığı açıklamaya sert çıktı.

A+A-

Mimarlar Odası’nın ‘yok hükmündedir’ dediği planın meslek odalarının görüşlerini de alarak hazırladıklarını savunan belediye ‘Mimarların içi rahat olsun, Gaziantep’in değerlerini savunacak kadro iş başında’ ifadelerine yer verdi.

ELEŞTİRİLER GERÇEKÇİ DEĞİL

Gaziantep Mimarlar Odası’nın geçtiğimiz günlerde İl Çevre Düzeni Planı hakkında  yaptığı değerlendirmelerden sonra Büyükşehir Belediyesi gündeme düşen eleştirilere yanıt verdi. Belediye tarafından yapılan basın açıklamasında, mimarların teknik bilgi bakımından yetersiz değerlendirmede bulunduğu ifade edildi ve ‘Mimarların eleştirisi gerçekçi değil” ifadesi kullanıldı. 

MİMARLAR NE DEMİŞTİ ? 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve onaylanan İl Çevre Düzeni Planı, Gaziantep Mimarlar Odası tarafından masaya yatırılmış  ‘Gaziantep’in anayasası’ denilen planın birçok soruna çözüm sunmadığını dile getiren oda başkanı Özgür Girişken, çalışmayı hükümsüz olarak nitelendirmişti. Kentin 2040 yılında 4.5 milyon nüfusa sahip olacağının öngörüldüğü planda Suriyeliler konusunda gerekli detaylandırmaların yapılmadığını savunan Girişken, hesaplara göre 2040’da Gaziantep’te 1 milyon 200 bin Suriyelinin yaşayacağını  aktarmıştı.

GİRİŞKEN BRİFİNG ALMIŞTI 

Gaziantep-2040 İl Çevre Düzeni Planı çalışmasının, ilk olarak 2011 yılında onaylanmış olan ve hedef yılı 2030 yılı olan Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı’nın, büyükşehir sınırlarının değişmesi vb. güncel gelişmeler dikkate alınarak revizyonu amacıyla hazırlamış olduğuna dikkat çeken açıklamada, plan hazırlanırken ilgili meslek kuruluşlarıyla temas halinde olunduğu aktarıldı. Bu kapsamda Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken’e brifing verildiği ifade edilirken; “Söz konusu çevre düzeni planına altık oluşturmak üzere  ilgili kurum ve kuruluşlardan (122 kurum) plana ilişkin görüş ve öneri istenilmiş ve aralarında mimarlar odasının da bulunduğu meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları gibi paydaşların görüş ve önerilerinin alınması için toplantılar düzenlenmiştir.  Bu süreçte çevre düzeni planı revizyonunun onaylanması öncesinde Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu çevre düzeni planı hakkında bilgilendirme yapılmak üzere Belediye Başkanlığımıza davet edilmiş, Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Sn. Hasan Özgür Girişken tek başına gelerek kendisine plan hakkında brifing verilmiştir” denildi.

FARKLI HESAPLAMA YÖNTEMİ 

2040 yılında kentin nüfusu 4.5. milyon olacak eleştirilerine yönelik ise; “Araştırma raporunda da açıklandığı üzere 2040 yılı için nüfus tahminleri, ülkemizde bu amaçla kullanılan 7 farklı hesaplama yönteminin ortalaması alınarak yapılmış olup hesaplanan projeksiyonlar kapsamında gerekli kentsel yerleşme ve gelişme alanları planda ayrılmıştır. Esasen 2007 yılında çalışmalarına başlanılan ve 2011 yılında onaylanan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının 2030 yılı için yapılan nüfus kabulü de bugün olduğu gibi eleştiri konusu olmuştur. Ancak, yapılmış olan hesaplamalar 2010, 2015 yıllarında test edilmiş ve tahminlerin gerçekçi olduğu ortaya çıkmıştır. Gaziantep Merkez Kent olarak tanımlanan Şehitkamil, Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinde 2010 yılında nüfusun 1.340.781 kişi olacağı tahmin edilmiş, bu değer 1.325.738 kişi olarak gerçekleşmiş; 2015 yılı için ortalama 1.614.253 kişi tahmin edilmiş, 1.597.324 kişi olarak gerçekleşmiştir.Planlama çalışmalarında nüfus kabulleri, kişisel arzular, beklentiler, istekler çerçevesinde değil, yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilmektedir. Benzer yöntemlerle geçmiş yıllarda yapılmış olan hesaplamaların isabetli olduğu geçtiğimiz yıllar içinde test edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

NÜFUSU TAHMİN ETTİK

Yapılan eleştirilerde iddia edildiği gibi, planlama çalışmalarında herhangi bir nüfusun oluşturulması hedeflenmediğinin planın hedef yılı olarak kabul edilen yıla gelindiğinde kentte yaşaması olası nüfus tahmin edilerek, bu nüfusun çağdaş koşullarda yaşama/çalışma alanlarının oluşturulmasını hedeflediğini belirten açıklamada; “Suriye’de yaşanan savaşın sonuçlarından biri olarak Gaziantep kentimize gelen ve yerleşen, bir bölümü kalıcı olması olası beklenen nüfus konusunda yöneltilen eleştiri de, yapılan eleştirilerin kendi içindeki tutarsızlığını göstermektedir. Bir yandan 2040 yılında Gaziantep Merkez Kent’in ulaşması olası 3.990.000 kişilik değer gerçekçi bulunmazken, diğer yandan yapılan hesaplamalara katılamayan, tam olarak kayıt altına alınmamış Suriyeli nüfusun da hesaplamalara katılması gerektiği, 2040 yılında kent merkezinde en az 1 milyon Suriyeli nüfusun olabileceği iddia edilmektedir.Plan açıklama raporunda kısaca değinildiği gibi, Gaziantep Merkez Kent ve diğer ilçelerimizde bugün var olan ve kalıcı olma olasılığı bulunan nüfus, planlama çalışmalarında dikkate alınmıştır. Ancak, bugün için Suriyeli nüfusun ne kadarlık bölümünün kalıcı olacağına dair sağlıklı bir değerlendirme yapılması olanaklı değildir. Bu konuda detaylı değerlendirmelere Çevre Düzeni Planı çalışması sonrasında ele alınacak olan Gaziantep 1/25.000 ölçekli Büyükşehir Nazım İmar Planı çalışmasında yer verilecek, mevcut konut stoku, planlı konut alanlarının kapasitesi, çalışma alanlarında yaşanması olası gelişmeler konusunda ulusal düzeyde yapılan değerlendirmelerde, geçici/kalıcı Suriyeli nüfus konusunda geliştirilen önlemlere yer verilecektir” denildi.

DERDİMİZ BAŞKA

Girişken’in ‘Gaziantep’i tamamen yaşanılmaz bir kent haline getirecek bir nüfus hedefi belirlenmiştir’, sözlerine yönelik ise; “Konunun kamuoyu tarafından doğru algılanmasını sağlamak amacıyla tekrar belirtmek gerekir ki; planlama çalışmalarında nüfus hedeflenmez, gerçekleşmesi olası nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak önlemler alınarak, kentin “yaşanılmaz hale gelmesinin” engellenmesi hedeflenir.Sonuç olarak içerisinde mimarlar odasının da bulunduğu meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ve ilgili paydaşların görüşü alınarak, bilimsel yöntemlerle hazırlanıp plan onama konusunda yetkili idare olan ve demokratik usullere göre halkın iradesiyle seçilmiş olan Belediye Meclisince alınmış bir kararın mimarlar odasınca yok hükmünde sayılması demokrasi ve hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır” ifadelerine yer verildi.  Tuba CANPOLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum