1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükelçiler Gaziantep'te buluştu
Büyükelçiler Gaziantep'te buluştu

Büyükelçiler Gaziantep'te buluştu

TİM Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından koordine edilen Büyükelçiler Gaziantep Buluşması kapsamında 74 ülkeden 44 büyükelçi ve ülke temsilcisinden oluşan 171 kişilik heyet Gaziantep’e geldi.

A+A-

İkili ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan etkinliklerin yanısıra heyet, Zeugma Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Rum Kale ve Halfeti'yi ziyaret etti, yaptıkları alışverişle esnafın yüzünü güldürdü.

HOŞGELDİNİZ KOKTEYLİ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, İl Kültür ve Turizm Lüdürü M. Bülent Öztürk ile çok sayıda sanayici ve iş adamı tarafından karşılanan heyet Gaziantep’e hoş geldiniz kokteylinde bir araya geldi.

ÇIKMAZ: DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞINACAK

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bu buluşmayı Gaziantep için önemli bir şans olarak değerlendirerek, "Bu buluşmanın kentimizin sosyal, kültürel ve tarihi zenginliğinin de konuk ülke temsilcileri tarafından dünya gündemine taşınacağını umuyoruz" dedi.

KAPLAN: BU BULUŞMA ÖNEMLİ

Gaziantep’in son dönemlerde hedef pazarlar olarak belirledikleri ülkelerin büyükelçilerinin ağırlıklı olarak büyükelçiler buluşmasına katıldığına dikkat çeken GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan ise, "İkili ilişkilerin gelişmesi ve bu ülke pazarlarında Türk ürünlerinin daha etkin yer bulabilmesinde büyükelçiler buluşması önemli" dedi.

ALTUNKAYA:KENT VİZYONU GELİŞECEK

Güneydoğu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ise, kent vizyonunun gelişmesi ve turizm pastasından arzu edilen payın alınabilmesinde söz konusu organizasyonun büyük önem taşıdığını belirtti.

BÜYÜKEKŞİ: GÜNEYDOĞU'NUN PARLAYAN YILDIZI

Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, "Tarih öncesi dönemlerden bu yana onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep antik kentleri ve tarihi dokusunun yanı sıra zengin mutfak kültürü ve sosyal yapısıyla da dikkat çekmektedir. Gaziantep hızla gelişerek Türkiye ve Ortadoğu’nun adeta sanayi merkezi haline gelmiştir. Amacımız: Dostça bir ortamda bir araya gelerek ülkelerimiz arasında ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktır” diye konuştu.

MÜZELERİ GEZDİLER

171 kişilik heyet kentteki turistik yerleri ziyaret etti. Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret eden heyet, daha sonra Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ni gezdi. Heyet Rum Kale ve Halfeti’de de incelemelerde bulundu. Heyettekiler Mozaik el sanatı yapılışını da izleme fırsatı buldu. 

ŞAHİN:ZENGİNİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de kentin sanayi şehri olmasının yanında kültür ve sanat şehri olduğunu belirtti. Kentin özelikle kültürel miras açısından çok zengin olduğunu kaydeden Şahin, bu güçlü heyeti Gaziantep'te ağırlamaktan heyecan duyduğunu aktardı.  Gaziantep’in eşsiz güzelliklere ve dinamiklere sahip olduğunu ifade eden  Fatma Şahin düzenlenen gala gecesinde gastronomi kenti Gaziantep’in eşsiz mutfak kültürünün konuklara tanıtıldığına dikkat çekerek “Gaziantep üreten, istihdam oluşturan ve ihracatıyla 187 ülkeyle ticari ilişkileri olan bir dünya kenti. Elbette sahip olduğumuz dinamiklerin dünya genelinde katma değere dönüştürülmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Gaziantep’in bir turizm cenneti olmasını sağlayacak değerlerimizin tanıtımını ve dünya gündemine taşınması da en önemli çabalarımız arasındadır. Bu gün 74 ülkeden konuklarımızla çok güzel etkinlikler yaptık. Marka değeri yüksek kültürel değerlerimizi tanıttık. Gala geçişinde de yöresel mutfak kültürümüzün eşsiz lezzetlerini konuklarımıza tattırarak Gaziantep’in gastronomi turizminde iddialı olduğunu bir kez daha gösterdik” dedi.

GAZİANTEP’İ ANLATTI

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Gaziantep sanayi şehri olmasının yanında kültür ve sanat şehridir. Gaziantep zengin bir kültürel mirasa sahip olup bu zenginliğin dünyaya tanıtılması yönünde elimizden gelenleri yapıyoruz yapmaya devam ediyoruz. Bugün kentimizde 44’ü büyükelçi olmak üzere 171 yabancı konuğu ağırlıyoruz. Bu konuklarımızın her biri kendi ülkesinde etkin ve kültürümüzü tanıtmaya yönelik olarak birer kültür elçisi olacaktır. Konuklarımızın en iyi koşullarda ağırlanmasını sağlamak için gerek TİM gerekse Gaziantep Valiliği ve GAİB’le ortak hareket etmekteyiz. Gaziantep vizyonu ve hedefleri olan bir şehirdir. Kültürel zenginliklerimiz yanında gastronomi alanındaki dünyaca ünümüzde her geçen gün artmaktadır. Konuklarımıza kentimizin en önemli kültürel eserlerini ve mutfağımızın bütün özelliklerini tanıtmaya çalışacağız. Organizasyonun gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin büyükelçilere ve ülke temsilcilerine Gaziantep kültürünün inceliklerini anlatmayı da ihmal etmeyerek her büyük elçiyle ayrı ayrı ilgilendi. Zeugma Müzesi fuayesinde mozaik üretimi gerçekleştiren sanatçılarla birlikte beraberindeki büyük elçilerle mozaik yapan Başkan Şahin büyükelçilere mozaik sanatı hakkında da bilgiler verdi.

ŞİMŞEK’TE KATILDI

TİM, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve GAİB tarafından koordine edilen "Büyükelçiler Gaziantep Buluşması" kapsamında 171 kişiden oluşan heyet için düzenlenen gala gececine Başbakan Yardımcısı Şimşek de katıldı

Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM), Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) koordinesinde gerçekleştirilen "Büyükelçiler Gaziantep Buluşması" kapsamında, 74 ülkeden 44'ü büyükelçi olmak üzere ülke temsilcilerinden oluşan 171 kişilik heyet onuruna Hışva Han’da düzenlenen gala gecesinde Gaziantep mutfak kültürü tanıtılırken halkoyunları ekipleri tarafından gerçekleştirilen gösterilerde yöresel oyunlar sahnelendi.  

Hışva Hanında düzenlenen geceye  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, Güneydoğu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu  ve protokol mensupları katıldı. Gecede Gaziantep kültürünü ve yöresel oyunları öyküleriyle anlatan gösteriler büyük ilgi gördü.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, konuk büyükelçiler ve ülke temsilcilerini selamlayarak kentten memnun ayrılmalarını diledi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
 
Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM), Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) koordinesinde düzenlenen "Büyükelçiler Gaziantep Buluşması" kapsamında, 74 ülkeden 44'ü büyükelçi olmak üzere ülke temsilcilerinden oluşan 171 kişilik heyet Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve Kültür Yolunda incelemelerde bulundu. Esnafın adeta bayram havası yaşadığı kültür yolu gezisinde büyükelçiler ve yakınları alış veriş yaptı.

Büyükelçiler Gaziantep Buluşmasının birinci gününde dolu dolu anlar yaşayan büyükelçiler kentin tarihi ve turistik yerlerinde incelemeler yaptı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Mahsum Altunkaya’nın da eşlik ettiği gezilerde büyükelçiler Mozaik Müzesi ve Arkeoloji Müzesine hayran kaldı. Mozaik müzesinde yen alan bütün eserleri mercek altına alan büyükelçiler bol bol fotoğraf çektirirken müze ile ilgili hatıra eşya mağazasına da akın ederek yöresel ürünler satın aldılar. Altunkaya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya’nın büyükelçilere verdiği öğlen yemeğinde ise yöresel yemeklerin yanı sıra gastronomi turizmi için büyük önem taşıyan yöresel yemeklerin yanı sıra bir birinden lezzetli kebap çeşitleri ikram edildi.Müze ziyaretlerinin ardından kültür yolunda incelemeler yapan büyükelçiler ve beraberlerindeki heyetler bölge esnafının adeta yüzünü güldürdü. Bir anda 200’e yakın yabancı konuğu bir arada gören esnaf şaşkınlığını gizlemezken birçok esnafta konuklara çeşitli ikramlarda bulurdu. Bakırcılar çarşısı ve elmacı pazarında büyük oranda alış verişte gerçekleştiren büyükelçiler bölgede adeta esnafın yüzünü güldürdü.
BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.