1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BÜYÜK TEPKİ
BÜYÜK TEPKİ

BÜYÜK TEPKİ

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nın tam ortasına yapılması planlanan konut uygulamasının Büyükşehir belediye meclisinden geçmesinden sonra, bunu ortaya...

A+A-

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nın tam ortasına yapılması planlanan konut uygulamasının Büyükşehir belediye meclisinden geçmesinden sonra, bunu ortaya çıkartan gazetemizin haberi bomba gibi patladı. Parkın bütünlüğünü bozacağı endişesiyle, ayrıca Mimarlar Odası'nın da itiraz ettiği Osmangazi Mahallesi'ndeki konut, yol ve park alanı uygulama imar planı değişikliğine sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri de duyarsız kalmadı.

Bu projenin mimarı olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Celal Doğan, "Yeşil alan korunmalı, Fatma Hanım 100. Yıl parkını bizim bıraktığımız yerden devam ettirmeli" derken, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, 50 metrelik yolun açılması gerektiğini ancak orada özel mülke kamulaştırma bedeli ödenerek konut projesinden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Sucu, "Bu plan tadilatı 100. Yıl Atatürk Kültür Parkının bütünlüğünü bozar. Biz bilerek ret verdik. Biz yola karşı değildik. Konut yapıldığı için ret verdik" dedi. CHP İl Başkanı Mehmet Gökdağ, MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan ve Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Başar Küçükparmak da 100. Yıl'ın bütünlüğünün bozulmaması gerektiğini söyledi.

DOĞAN: BEDELİ NE OLURSA OLSUN 100. YIL KORUNMALI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Celal Doğan, Gaziantep'te iki şey korunması gerektiğini, bunlardan birinin yaşama iklimi, diğerinin ise doğa iklimi olduğunu söyledi. Celal Doğan, "Bu şehirde yaşama iklimi dediğimiz, insanca yaşama, eşit ve adil şekilde, birlikte yaşama iklimi korunmalıdır. Doğa iklimi yeşil ile mümkün. 100. Yıl Atatürk Kültür parkı bedeli ne olursa olsun, belediyenin borcu ne olursa olsun GASKİ tesislerine kadar korunmalıdır. Çünkü bizler 1000 yıl sonra olmayacağız ancak 100. Yıl Parkı olacak. Bu şehrin denizi, yaylası, ormanı yok.  O nedenle binlerce yıl, 100. Yıl'ın GASKİ Göleti'ne kadar olan aksı korunmalıdır. Zenginlik binalardan, inşaatlardan çıkmasın, çok şükür zaten zenginler. 5 tane bina, 4 tane AVM eksik olur ama yeşil alan eksik olursa o şehirde yaşanmaz" dedi.

BİRİLERİNİN ZENGİN OLMASINA DEĞER MİYDİ?

100. Yıl Parkı'nın kendisinden sonra korunmadığını, buna üzüldüğünü ancak Anteplilerinde üzülmesi gerektiğini söyleyen Celal Doğan, "Fuar alanı sizi rahatsız etmiyor mu? Birilerinin zengin olmasına değermiydi? Maalesef Antep'te yeşil alan korunmadı. Fuar alanı şehrin kalbine saplanmış bir hançerdir. 100. Yılda bir tane dönerci, bir tane kafe konulmuş. Celal Doğan da, Asım Güzelbey'de herkes gelip geçecek ama bu şehir kalacak. Yaptıkların doğruysa kalırsın.  Planı görmedim ama işin özü şudur, yeşil alan korunmalıdır. Yaşama iklimini ve doğa iklimini korumak gerek. Buna Gaziantep'in ihtiyacı var. Fatma Hanım 100. Yıl parkını bizim bıraktığımız yerden devam ettirmeli. Hem de doğa iklimi anlayışıyla devam ettirmeli" diye konuştu.

KÖKSÜZER: TRAFİĞİN RAHATLAMASI 

İÇİN ALTERNATİF YOLLAR AÇILMALI

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, burada belediyenin özel mülke para ödemeden yolu açmayı düşündüğünü, ancak bunun doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Köksüzer, "Şimdi olaya iki açıdan bakmak lazım. Birincisi 50 metrelik yolun açılması trafiğin bugünkü halini düşündüğümüzde çok önemli. Trafiğin rahatlaması için şehirde alternatif yolları mutlaka açmamız gerekiyor. Bu 50 metrelik yol da şehri güneyden kuzeye bağlayan en önemli yollardan birisi. Burada özel bir mülkün içinden geçtiği için özel mülke kamulaştıma bedeli ödemesi gerekir. Ancak bu yolu seçmemişler ona birtakım konut alanları sağlayarak kamulaştırma bedeli ödemeden yolu açmayı düşünüyorlar. Tabi burada teknik anlamda mimarlar odasının itirazını haklı buluyorum" dedi.

TEKNİK ANLAMDA YAPILAN YANLIŞ

'Gerekirse bu mülk kamulaştırılarak yol açılabilmeli' diyen Köksüzer şunları söyledi:" Yani bizim şu anlayışı artık terk etmemiz gerekiyor. 'Kamulaştırma bedeli ödeyemediğimiz için o zaman buradaki şahsa diğer kalan alanla ilgili özel bir imar verelim'. Bu şekilde kamulaştırma doğru bir yaklaşım değil. Bu şehirdeki plan bütünlüğünü bozuyor. 100.Yıl Atatürk ve kültür parkı kesilmiş oluyor. Dolayısıyla bu da bizim şehrin planlamasıyla ilgili açıkça bir müdahale oluyor. Buradaki yol çok acil olarak açılması gereken bir yol. Belediyede kamulaştırma için bir bedel ödemek pozisyonunda kendisini hazır hissetmiyordur. Belediye özel mülkün içinden yol geçirecek, geri kalan yerede sana bir konut alanı verelim demiş olabilir. Belediye para ödemeden yol açmış olacak. Teknik anlamda yapılan yanlış. Bu plan 100. Yıl'ın dışında başka bir alanda açılmış olsaydı, kimse sesini çıkarmazdı, 100. yılın devamlılığı ortadan kalktığı için Mimarlar odasının itirazını haklı buluyoruz. Bu gölete kadar uzanan bir plandı. Araya konut girince plan bütünlüğü ortadan kalkmış oluyor."

SUCU: KONUT YAPILDIĞI İÇİN RET VERDİK

CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Sucu, Bu planın 100. Yıl Atatürk Kültür Parkının bütünlüğünü bozacağını ifade ederek, " Biz bilerek ret verdik. Biz yola karşı değildik. Konut yapıldığı için ret verdik.. Yola açılsaydı başüstüne hiçbir sıkıntımız yoktu" dedi.

100. Yıl Kültür Parkı'nı Kan Merkezi, Maanoğlu, Hukukçular Lokali, Milli Egemenlik, Rasaf Yolunun kestiğini hatırlatan Sucu, "Bu bölgede  sadece yol geçseydi, evet derdik, ama yol adı altında konut eklerseniz, başka bir fonksiyonda yüklerseniz biz buna karşı çıkarız. Çünkü burada vatandaşın sosyal donatısını yok ediyorsunuz, güzelim yeşil alanları yok ederek konuta çeviriyorsunuz. Bir bütünlüğü yok etmeye çalışıyorsunuz. Amaç kültür parkının bütünlüğünü yok etmek. Biz dün olduğu gibi yarında bu tür sosyal donatılara yeşil alanlara yapılmak istenen bu tadilatların karşısında olacağız" diye konuştu.

KÜÇÜKPARMAK: ŞEHİR İÇİN BÜYÜK KAYIP

MMO Gaziantep Şube Başkanı Başar Küçükparmak,  şehirleri daha yaşanabilir hale getiren unsurların başında, az nüfus yoğunluğu ile daha çok ve geniş yeşil alanlar geldiğini söyledi. Küçükparmak, "100. Yıl Kültür Parkı gibi, şehir parklarının sayısı ve kapladıkları alanların artması beklenirken, böyle arada bir bölümün imara açılması bütünlüğü bozacaktır. Daha kötüsü parkın geri kalanı için geleceği ile ilgili tartışmalara hatta kaygılara yol açacaktır. Bu şehir için çok büyük bir kayıptır. Beklentimiz bu yanlıştan dönülmesidir. 100. Yıl Kültür Parkının bırakın bölünmesi tamamının bitirilip şehir kullanımına açılması ve hatta parkın daha da genişletilip, çekim merkezleri oluşturularak, imarın daha fazla şehir dışına taşınması, şehir merkezinin rahatlatılmasını sağlayacaktır. Böylece hem şehir nüfus yoğunluğu azalarak daha yaşanabilir hale gelir, hem de yoğun trafik, hava kirliliği, gürültü gibi kötü unsurlar kendiliğinden azalır diye düşünüyorum" diye konuştu. 

GÖKDAĞ: YEŞİLDE TÜRKİYE'NİN EN KISIR ŞEHİRLERİNDEN BİRİYİZ

CHP İl Başkanı Av. Mehmet Gökdağ, CHP olarak bu plana karşı olduklarını, meclis üyelerinin büyükşehirde ret oyu kullandıklarını söyledi. Gökdağ, 100. yıl parkının Gaziantep'in akciğeri olduğunu belirterek. "Projeye göre 100. yıl Atatürk ve Kültür Parkı Gaski göletine kadar gidiyor. Bu parkın bütünlüğünün korunması çok önemli. Yol tabiki açılmalı, ama 100. Yılın bütünlüğü temel olarak korunmalı. Gaziantep yeşil bakımından Türkiye'nin en kısır şehirlerinden bir tanesi. Yeşil alanları daha da artırılmalı. Gaziantep daha yaşanabilir bir hale getirilmeli" diye konuştu.

TAŞDOĞAN: 100. YIL GAZİANTEP'İN KİMLİĞİ OLDU

MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nın yol geçirme bahanesiyle böyle bir planla bütünlüğünün bozulacak olmasını doğru bulmadıklarını söyledi. Taşdoğan, "Biz yola karşı değiliz. Avrupa şehirlerinde şehirlerin kimliğini gösteren büyük ve kültürel parklardır. 100. Yıl Parkıda artık Gaziantep'in kimliği olmuştur. Parkın içinde yapılacak yapılaşma, parkın ilerlemesini önler. Bu konudaki öngörüleri dikkate almak gerek. Yeşil alanlar bir şehrin akciğerleridir, bu kadar konutlaşma, betonlaşmanın olduğu 100. Yıl Parkında, yeşil alanlara zarar vermemeye dikkat etmek gerekiyor" dedi.

ÜZÜNTÜ İLE SEYREDİYORUZ

Gelişmiş ülkelerde bu tür parkların, yeşil alanların imtina ile korunduğunu söyleyen Taşdoğan, "Bu tür yerler planlı şekilde düzenleniyor. 100. Yıl içerisinde betonlaşmaya izin verildi, kafeler açıldı estetik olarak güzel olmakla birlikte birçok ağaç kesildi, bunları üzüntü ile seyrediyoruz ve yenilerinin olmamasını diliyoruz. Bu tür kararları alabilecek gücü kendinde görenler sorumluluk içerisinde hareket etmeliler. Teknik bilgilere saygı duymalılar. Bizim meclis üyeleri sayısal olarak grup kuramıyor. Komisyonlarda olmadıkları için imar planını görmemişler" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum