1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTÇÜLÜĞÜN SOSYO POLİTİĞİ (31)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTÇÜLÜĞÜN SOSYO POLİTİĞİ (31)

A+A-
DÖRT YAMALI KÜRT BOHÇASI

İran, Irak, Suriye ve Türkiye'de yaşayan Kürtleri tek bayrak altında toplayacak olan ütopyanın adı Büyük Kürdistan.

Birbirinden farklı yaşam koşulları ve farklı kültürlerle evrilen Kürtlerin devletleşerek bu kadar geniş bir coğrafyayı kontrol altında tutabilecek siyasal ve örgütsel deneyimleri sorgulandığında hayal edilen bu Kürt bohçasının yama tutmayacağı görülecektir.

Devlet kurmak kadar onu yönetme yetkinliği ve erginliği de önemlidir. Emperyalizmin icazetini kendine felsefe edinecek, izinle statüsünü belirleyecek olan işbirlikçi devletin Fars,Arap ve Türk müsellesi içindeki istikbal beklentisi ABD'nin öngörüsünden ve çizeceği yol haritasından daha önemli olsa gerek.

Zira dünya durdukça Farslar,Araplar ve Türkler bu coğrafya da olacaklar. Ancak ABD'nin ilanihaye bu topraklarda kalması mümkün değil. Hesaplar buna göre yapılmalıdır. Her maceranın bir bedelinin olacağı gerçeği, tarihin çöplüğünde kaybolan milletlerin akıbetiyle kaimdir.

KÜRDÜN KANIYLA BESLENEN GAYRİ KÜRTLER

Demokratik Toplum Kongresi ( DTK ) tarafında düzenlenen '' Kürt Sorunun Çözümü İçin Demokratik Özerklik Çalıştayı '' nda yapılan propaganda amaçlı bir konuşma metninde şişeden çıkan cin profili Kürtleri adres göstermektedir.

Kürtlerin çok uluslu Bölücü-Kürtçülük mekanizması vasıtasıyla şişeye ebediyen hapsedildiği ve emperyalizmin kara sularında kulaç atmaya mahkum edildiği gerçeği kamufle edilmektedir.

Kürtleri yaşadıkları coğrafyaların kadim halklarıyla düşman ederek emperyalizmin kucağına iteleyenlerin bu pazarlıktan sağlayacağı siyasi rant, devşireceği üst düzey yaşam koşulları ve ayrıcalıklı saygınlık beklentisi Kürt'ün kanından beslenen diğer Kürt'ü işaret ediyor.

Bu puslu havada şer ittifakının izlerini silen ve delillerini karartan gayri Kürtlerin mideden ve göbekten bağlı olduğu siyasal kıblegah Washington-Brüksel hattıdır.

EMPERYALİZMİN TÜRKLERİ VE KÜRTLERİ KENDİ

PORGRAMINA MECBUR BIRAKMA STRATEJİSİ

Lozan'da, bu durumun bir de rövanşı olacak diyen Birleşik Krallığın ağzı salyalıları ile Sevr paçavrasını  en başta Lozan'ı ise en son imzalayan ABD'nin tarihsel rolleri günümüz koşullarına monte edildiğinde ortaya çıkan sonuç : kendi celladına aşık olan Türkiye'nin yine kendine reva gördüğü çıkmaz sokak, iç sorunlarıyla iyice köşeye sıkışan, bununla birlikte bütün komşularıyla sorunlu bir Türkiye gerçeği ve emperyalist planlara kayıtsız şartsız mecbur bırakılan bir genel gidişat.

  Aynı kader çizgisi Farslar,Türkler ve Araplarla siyasi ve askeri sorunlar yaşayan Kürtleri de emperyalizmin masa başı oyunlarına mecbur kılmıştır. Kürtler ve Türkler bir taraftan AB-ABD emperyalizmiyle ittifak halinde diğer taraftan kendi içlerinde çatışma durumundadır.

Bu durum emperyal planlara göre asla bir araya getirilmeyecek olan iki toplumu da ayrı ayrı kontrol altında tutma ve kendi planlarına uygun davranış modellerine zorlama taktiğidir.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.