1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Büyük buluşma yemek defilesine dönüştü
Büyük buluşma yemek defilesine dönüştü

Büyük buluşma yemek defilesine dönüştü

Eataly Gaziantep buluşması muhteşem yemek defilesine dönüştüGaziantep’in Kültür Elçisi Ahmet Ümit ve Şef Tahir Tekin Öztan muhteşem bir etkinliğe...

A+A-

Eataly Gaziantep buluşması muhteşem yemek defilesine dönüştü

Gaziantep’in Kültür Elçisi Ahmet Ümit ve Şef Tahir Tekin Öztan muhteşem bir etkinliğe imza atarak İtalyan ve Gaziantep mutfağını buluşturdu. Ümit ve Öztan, Eataly Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar davetiyle 'Eataly Gaziantep’i ağırlıyor' etkinliği kapsamında düzenlenen organizasyonda İtalyan mutfağı ve Antep Mutfağını bir araya getirilerek muhteşem bir yemek defilesine dönüşmesini sağladılar.

BÜYÜK İLGİ

Dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak kabul edilen İtalyan Mutfağı ile Gaziantep mutfağı İtalyanların ünlü restoranlar zinciri Eataly’de buluştu. Sahan Restoran’ın şefleriyle Eataly Restoranın şeflerinin ortak mesaisi sonucunda ortaya çıkan iki ünlü mutfağın yemekleri konuklara peş peşe ikram edilirken geceye İstanbul’da yaşayan Gaziantep’in ünlü sanayici, iş adamı, politikacısı ve sanatçılarının yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Celal Doğan ve çok sayıda davetli katıldı. Gaziantep’in kültür elçisi Ahmet Ümit, Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ve Eataly Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar tarafından organize edilen gecede ev sahipliğini ünlü İtalyan Restoranlar zincirinin Zorlu Center’da bulunan Eatalay şubesi yaptı. Dört gün süren etkinlik kapsamında el sanatlarının en güzel örneklerini sergileyen Antep Sepeti’de büyük ilgi gördü.

İKİ MUTFAK BİRBİRİNE ÇOK YAKIŞTI

Eataly Gaziantep’i ağırlıyor etkinliğine katılmak üzere birkaç saatliğinde İstanbul’a gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep’in UNESCO’nun gurme kentleri arasına girebilmesi yönündeki çalışmalara hız verdiklerini ifade ederek gecenin organizasyonunu gerçekleştiren Gaziantep’in kültür elçisi Ahmet Ümit, Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ve Eataly Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar’ı kutladı. Başkan Şahin yaptığı değerlendirmede İtalyan Mutfağı ile Gaziantep mutfağının çok güzel yakıştığını ifade ederek “ Öncelikle bu organizasyonu gerçekleştiren herkese, başta Tahir Tekin Öztan olmak üzere teşekkür ediyorum. Bende bu organizasyonda olmak için sadece üç saatliğine İstanbul’a geldim. Organizasyon için toplanan kitle açısından çok güzel bir organizasyon olmuş. Akdeniz’in bereketi bu gün sofralara yansımış durumda. Hem İtalyan hem Gaziantep mutfağının örtüşen farklı yanları, aynı yanlarının birlikte nasıl bir zenginlik oluşturduğunu gösteren bir sofra olmuş. Çeşitlilik bakımından, sunum bakımından aslında dünyanın lezzetinin Akdeniz’de olduğunu, Gaziantep mutfağı ile İtalyan mutfağının bir birine çok yakıştığını gösteriyor. Bizler Gaziantep mutfağını Unesco’nun gastronomi şehirleri içerisine verebilmek için şu anda arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. İnşallah tamamlandığında da birlikte başarmış olacağız” dedi.

GAZİANTEP MUTFAĞI BİR KEZ DAHA DÜNYA GÜNDEMİNDE

Geceye katılan Gaziantep Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Celal Doğan’da Eataly Gaziantep buluşmasının gastronomi turizminin gelişmesi ve yöresel Gaziantep mutfağının farklı boyutlarla tanıtılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek “ Ahmet Ümit, Tahir Tekin Öztan ve Zülfikar Bekar’ı içtenlikle tebrik ediyorum. İstanbul’daki Gazianteplileri bütün farklı kesimleriyle bir araya toplama başarısını kimse gösteremedi. Ama bu organizasyonun gerçekleştirenler her kesimden entelektüel, bürokrat, iş adamı, sanayici, halk insanlarını bir araya getirebilme başarısı takdire şayandır. Kendilerini yürekten tebrik ediyorum. İtalyan mutfağı dünyada ki çok ciddi mutfaklardan birisidir. Tahir Tekin Öztan burada İtalya ile yarışmayı göze alacak bir usta olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle Tahir Tekin Öztan’ı burada da kutlamak lazım. Antep yemeklerinin İtalyan yemekleriyle yarışa bilme cesareti göstermek apayrı taktire şayan bir şey. Bugün her iki mutfak kültürünün en güzel yemeklerini sırayla tadıyoruz. Bu organizasyonla Gaziantep mutfağı bir kez daha dünya gündemine çıkmıştır” dedi.

 

BAŞARILI GEÇTİ

Gecenin organizasyonunda büyük emekleri bulunan Gaziantep’in Kültür Elçisi Ahmet Ümit’te yapılan tanıtımın Antep mutfağının evrensel düzeyde tanıtımı olduğuna dikkat çekerek “4 yıldır Tahir Tekin Öztan’la Gaziantep’i Türkiye’de ve dünyada tanıtabilmek için yaptığımız faaliyetlerden bir başka adımını daha İstanbul’da atıyoruz. Bunu da başarıyla gerçekleştirdik. Bu faaliyette Eataly Gaziantep mutfağını ağırladı. Eataly’deki sevgili dostum Eataly Yönetim Kurulu üyesi Zülfikar Bekar’ın davetiyle gerçekleşen bu organizasyonda İtalyan Mutfağı ve Antep Mutfağı bir arada muhteşem bir görünüm içerisinde. Eataly yerel mutfaklara, dünya mutfaklarına önem veren bir anlayışa sahip, İlk etapta da bu projede önce Gaziantep’i davet ettiler. Organizasyonda Sahan Restoran ve sevgili dostum Tahir Tekin Öztan’la yer aldık. Beş gün boyunda burada hem Antep yemekleri, hem İtalyan yemekleri bir arada sunuldu. Sadece yemekler değil Gaziantep’in el sanatları ürünleri, kutnu kumaş, yemenimiz, bakır işlerimiz, sedef işlerimiz Antep’i tanıtabilecek özelliğe sahip bütün eserlerimiz İstanbul’un göbeğinde Eataly’de herkese sunuldu. Bundan dolayı bir Gaziantepli olarak çok mutluyum. Çünkü Antep kültürünün başından bu yana ifade ettiğim gibi evrensel bir kültür olduğuna inanıyorum. Eatalay ile bu işi başlatıyor olmamızın bambaşka bir güzellik. Gaziantep ve İtalya bu uygulamayla bir kültürde de buluşuyorlar. Buluştukları kültür Roma İmparatorluğu. Nasıl ki bizde Zeugma varsa, nasılsa kalemizin temeli Doğu Roma İmparatoru justinianus tarağından atılmış ise bu günde biz iki kültürü binlerce yıl sonra yeniden buluşturuyoruz. Gaziantep mutfağı ile İtalya mutfağını buluşturuyoruz. Bu benim için çok gurur verici bir olay. Gaziantep mutfağını ve kültürünü evrensel düzeyde anlatmak önemli bir adım. Bu noktada Eataly’e ve yönetim kurulu üyesi Zülfikar Bekar’a, Tahir Tekin Öztan’a projeye destek veren ve katılan herkese ve elbette bizleri yalnız bırakmayarak Gaziantep’ten gelen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e ve katılan bütün konuklarımıza sevgilerimi sunuyorum” dedi.

TANITIM DEVAM EDECEK

Değişik tarihlerde Gaziantep mutfağını farklı ülke mutfaklarıyla bir araya getirdiklerini ifade eden Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şef Tahir Tekin Öztan son olarak Güney Kore mutfağını Ataşehir Sahan’da ağırladıklarını hatırlatarak “Bugün Eataly Gaziantep’i ağırlıyor. İki kültürü bir araya getirmek, iki kültürün lezzetlerini aynı sofrada buluşturmak elbette ulusal ve uluslararası tanıtım için önemli bir organizasyon. İstanbul’da yaşayan Gazianteplilerle Gaziantep’ten gelen konuklarımız bizleri gecede yalnız bırakmadı. Adeta bir Akdeniz yemek defilesine dönüşen gecemize her iki kültürün yemekleri bir biri ardından beğeniye çıkarılarak sofralardaki yerlerini aldı. Geceye büyük destekler veren Gaziantep’in Kültür Elçisi Ahmet Ümit, Eatalay Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar başta olmak üzere bizleri İstanbul’da yalnız bırakmayarak birkaç saatliğine dahi olsa aramızda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e ve diğer konuklarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek ve hedeflediğimiz gastronomi kent unvanıyla dünya gastronomi turizminden istediğimiz payı alana kadar hiçbirimize durmak yok” dedi. Eatalay Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar’da Gaziantep’i ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduklarını ifade ederek yöresel kültürlerin evrensel kültürün en önemli parçası olduğunu ifade ederek “Son beş gündür Eataly Zorlu Center’da ki merkezinde Gaziantep’i ve Gaziantep kültürünü ağırlıyor. Kültürler arası buluşmanın en önemli adımlarından birisi olarak değerlendirdiğimiz ve başarıyla gerçekleşen bu buluşmada Gaziantep mutfağını daha iyi tanıma şansı yakalarken iki farklı kültürün benzer ve ayrılan yönlerini de gördük. Bu tür etkinliklerimiz önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir” dedi. Zorlu Center’da bulunan Eataly’de gerçekleştirilen gecede İtalyan ve Antep mutfağının en güzel yemekleri bir arada konuklara sunulurken geceye katılan İtalyan ve Türk iş adamları dünya gündemini değerlendirme fırsatı yakaladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de konuklarla yakından ilgilenerek uzun uzun sohbet ederken geceye katılan Gaziantep Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan’la yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Gecenin sonunda Eataly Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Bekar Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e İtalyan Yemekler tariflerini içeren bir kitap hediye etti. Gecenin geç saatlerine kadar süren etkinlik iş, kültür, edebiyat ve siyaset dünyasını bir araya getiren 2015 yılının en önemli etkinliği olarak değerlendirildi. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.