1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BURUK SEVİNÇ
BURUK SEVİNÇ

BURUK SEVİNÇ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sanayi ve ticaret merkezi olma yanında ihracat merkezi de olan Gaziantep, ihracatını artırmaya devam ediyor. GAİB Başkanlar...

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sanayi ve ticaret merkezi olma yanında ihracat merkezi de olan Gaziantep, ihracatını artırmaya devam ediyor. GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ihracatta yaşanan olumlu havaya rağmen buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade etti.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği verilerine göre, Gaziantep'ten bu yılın ilk 10 ayında 1 milyar 603 milyon 410 bin dolarlık ihracat yapıldı. İlden Ocak-Eylül 2007 döneminde gerçekleştirilen ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında arttı. Gaziantep'ten geçen yılın Ocak-Eylül 2007 döneminde 1 milyar 286 milyon 565 bin dolarlık ihracat yapılmıştı. Bu arada, Gaziantep'in bölge ihracatı içindeki payı geçen yılın Ocak-Eylül 2007 döneminde yüzde 79,1 iken, bu oran bu yılın aynı döneminde yüzde 80,3'e yükseldi.

HEDEF YAKALANDI

GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı açıklamada, 2007 yılının ocak-eylül döneminde gerek ulusal gerekse bölge ihracatı açısından önemli gelişmeler yaşandığını belirtti. Çıkmaz, ulusal ihracatın psikolojik sınırı olarak görülen 100 milyar dolarlık sınırın aşıldığını, bölge ihracatında da 2.5 milyar dolarlık hedefin yakalandığını kaydetti.

HATADAN DÖNÜLMELİ

Çıkmaz, ihracatta yaşanan olumlu havaya rağmen buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Yüksek faiz düşük kur politikası ile yatırımlar adeta engellenmekte, ithalat özendirilmekte, ihracat ise baltalanmaktadır. İhracatçı, dolar kurunun 1.2'lerde seyrettiği bir ortamda sevinebilir mi? Bizim devleti yönetenlerden talebimiz, her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da kalıcı istikrarın tesisi için alınması gerekli olan tedbirlerin vakit geçirilmeden alınmasıdır.Yüksek faiz düşük kur politikası, yurtdışından dolarları getirerek hazine bonolarına yatırım yapan ve 1 yıl sonra da yüzde 40 düzeyinde faiz ve kur kazancıyla parasını alıp giden yabancı yatırımcıya yarayacaktır. Arzumuz ve beklentimiz bir an önce bu hatadan dönülmesidir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.