1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Burası Tarım SİT alanıdır
Burası Tarım SİT alanıdır

Burası Tarım SİT alanıdır

Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'nun yeni projeyle değişime uğrayacak olması, duyarlı Gazianteplileri harekete geçirdi. Emekli Ziraat Yük.Mühendisi...

A+A-

Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'nun yeni projeyle değişime uğrayacak olması, duyarlı Gazianteplileri harekete geçirdi. Emekli Ziraat Yük.Mühendisi Dr. Ahmet Münir Bilgen'in gazetemizde yaptığı uyarıda istasyonun taşınmasının ardından buradaki Antepfıstığı gen kaynaklarının korunamayacağını söylemiş ve endişelerini dile getirmişti. Dün bu konuyla ilgili olarak konuşan Zihni Kepkep, fıstık ağaçlarının sökülmemesi gerektiğini belirterek bu alanın tarımsal açıdan SİT alanı olduğunu söyledi. Kepkep, "Burası Anteple özdeşleşmiş bir yer, dokunulmaması gerekir" derken, Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, yeni ağaçların geliştirilmesinin uzun süre alacağını belirterek, "Mümkünsü bu projeden geri adım atılsın" dedi.

 

* Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürü Nevzat Aslan, fıstık alanı olarak kullandıkları alanın yaklaşık 30 dönüm olduğunu belirterek, "Bunların içerisinde damızlık ve gen kaynağı olarak kullanılanlara 10 yıl müsaade edilecek. Bu sürede biz yenilerini oluşturmuş olacağız. Bu parsellerin yeniden oluşturulup verime yatması en az 10 yılı bulur. Bu sürede belediye protokülümüzde de var, belediye bu ağaçları koruyacak" dedi.

 

* Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ise fıstığın Gaziantep'in simgesi olduğunu, araziden çok fıstığın kalitesinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bartık, Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'nun taşınmasının ardından buradaki ağaçların aşılanarak başka bir alana kopya edileceğini, mevcut ağaçların korunacağından da hiç şüphesi bulunmadığını belirterek, "Bu konuda bir endişem yok" dedi.

 

SEÇKİN: GEN KAYNAKLARI KORUNMALI

 

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'ndaki gen kaynaklarının mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Seçkin, istasyonda gen kaynaklarının korunacak şekilde projelendirilmesini isterken, yeni ağaçların geliştirilmesinin uzun süre alacağını belirtti. Seçkin, "Talebimiz gen kaynaklarını koruyacak şekilde oraya bir proie yapılması projelendirilmesi" dedi.

 

MÜMKÜNSE GERİ ADIM ATILSIN

 

Mümkünse projeden geri atılmasını da isteyen Seçkin, "Yenileri yetişene kadar, gen kaynakları oraya aktarılana kadar oranın korunmasını istiyoruz. Yeni gen kaynakları tesis edilip yetiştirilene kadar o gen kaynaklarının mutlak surette korunması gerekir. Park yapılmasının dönüşü varsa mümkünse bu projeden vazgeçilsin" dedi.

 

KEPKEP: AĞAÇLAR SÖKÜLMEMELİ

 

Şehitkamil Ziraat Odası eski Başkanı Zihni Kepkep, oradaki ağaçların oradan sökülmemesi gerektiğini belirtti. Oradaki ağaçların söküldükten sonra hiçbir anlamının kalmayacağını belirten Kepkep, "Fıstık ağacının kazık kökü kırılmış olur. Hiçbir anlamı olmaz" dedi.

 

BURASI SİT ALANI

 

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsünde müthiş gen kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Kepkep, "O ağaçlardan aşılar taşırsanız olur. Aşılamadan netice alabilirsiniz. Ancak bu uzun süre alır. Bana göre orası tarımsal açıdan SİT alanı. Gazianteple özdeşleşmiş bir yer, dokunulmaması gerekir" dedi.

 

KEŞKE TAŞINMASA

 

Mevcut ağaçları korumak için Fıstık Araştırmanın ekibinin işin başında olup, kontrol etmesi gerektiğini dile getiren Kepkep, "Keşke taşınmasa. Yerel değerlere sahip çıkıp korumak lazım. Bir fıstık ağacının yetişmesi 15-20 yıl alıyor. Fakat 4-5 yaşındaki bir ağacı aşıladığınızda 10 sene içinde düzgün hale gelir" diye konuştu.

 

ASLAN: BAKAN BEY SÖZLÜ OLARAK SÖYLEDİ

 

Fatma Şahin'in Bakan'dan sertifika törenine geldiğinde fıstık araştırma alanını istediğini hatırlatan Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürü Nevzat Aslan, "Bakan Bey sözlü olarak araziyi verdi ve bizede sözlü olarak söyledi. Hazırlıklarımızı bir program içerisinde yapıyoruz. Önce bize idare binalarımızı yapmaları gerekir. Tarıma uygun arazi talep ettik. " diye konuştu.

 

10 YIL SONRA TAŞIYABİLİRİZ

 

Yaklaşık 150 dönüm alanda,  fıstık, ceviz, üzüm badem ağaçlarının geliştirilmesi, aşılanması için çalıştıklarını söyleyen Nevzat Aslan, "Fıstık ağaçlarının içerisinde damızlık ve gen kaynağı olarak kullanılanlara 10 yıl müsaade edilecek. Bu sürede biz yenilerini oluşturmuş olacağız. Bu parsellerin yeniden oluşturulup verime yatması en az 10 yılı bulur. Belediye bu ağaçları koruyacak. Anaç ve numaralı ağaçlarımızı taşımak 10 yılımızı alır. Bunlardan aldığımız fidelerin yetişip anasına uygun, aroması, tane büyüklüğüne uygun hale gelmeden eskilerini sökmemiz veya taşımamız mümkün değil" dedi.

 

BARTIK: MEVCUT AĞAÇLAR KORUNACAK

 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, fıstığın Gaziantep'in simgesi olduğunu, araziden çok fıstığın kalitesinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bartık, Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'nun taşınmasının ardından buradaki ağaçların aşılanarak başka bir alana kopya edileceğini, mevcut ağaçların korunacağındanda hiç şüphesi bulunmadığını belirterek, "Fıstıktaki araştırma-geliştirme çalışmaları daha geniş bir arazide yapılmalı. Ben fıstıktaki gen kaynaklarımızın korunacağından eminim. Bu konuda bir endişem yok" diye konuştu.

 

BİLGEN: 30 SENE LAZIM

 

 

Antepfıstığı Araştırma İstasyonu'nun eski müdürlerinden Emekli Ziraat Yük.Mühendisi Dr. Ahmet Münir Bilgen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, Fıstık Araştırma İstasyonu'nun yerini alarak burayı botanik bahçesi, fuar alanı, belediye hizmet alanı yapmasının son derece yanlış olduğunu belirterek, “kıymayın bu alana. Antep fıstığı bu memleketin şanı şerefi, şöhreti. Buradaki ağaçları koruyamazlar, benim ümidim yok. Bütün çeşitlerimiz orada. Ben buraya hayatımı adadım, insanın içi sızlıyor, Herşey arazi arsa değil Madem Fatma hanım burayı kaldıracak o zaman hiç değilse, Binevler tarafına karışmasın. Bütün çeşitlerimiz orada. Bu ağaçlar ana varlığımız. Bütün çeşitlerimiz orada. Buradaki ağaçlar bir başka alana kopyaladıkları zaman o ağaçlardan faydalanmak için 30 sene lazım" demişti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.