1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu yönetmelik niye var?
Bu yönetmelik niye var?

Bu yönetmelik niye var?

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, iki yıl önce çıkarılan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin uygulanmadığını, bunun da vatandaşların mağduriyetine neden olduğunu söyledi.

A+A-

 Yılmaz, "Yönetmelikte, "Belli bir sayı veya belli bir süre, elektrik kesintisi olması durumunda tüketiciye tazminat ödenir. Bunun için 1 Ocak 2015 tarihine kadar buna uygun cihazlar üretilir denir. Bu kadar elektrik kesintisine ve yönetmeliğe rağmen bugüne kadar hiç bir tüketiciye tazminat ödenmedi" dedi. 

RAPORDA HEM SORUNLAR, HEM ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VAR

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, elektrik kesintilerinden doğan mağduriyetlerin giderilmesi için bir rapor hazırladıklarını ve bu raporu Kent Konseyi'ne de sundukları belirten Bülent Yılmaz, raporda hem sorunları hem de çözüm önerilerini sıraladıklarını anlattı. Yılmaz, "Bu raporu 2015'te hazırlamıştık. Şu anda elimizde 2015'te uygulanması gereken bir yönetmelik var. Yani 2015'ten beri uygulanması gerekiyor ama uygulamıyorlar" dedi. 

KESİNTİLERDE TÜKETİCİYE TAZMİNAT ÖDENMELİ

Bu yönetmeliğe göre belli bir sayı veya belli bir süre, şu kadar adet veya şu kadar süre şeklinde bir elektrik kesintisi olması durumunda tüketiciye tazminat ödenmesinin emredildiğini belirten Bülent Yılmaz, "Bunu yönetmelik diyor. Bugüne kadar hiç bir tüketiciye tazminat ödenmedi. Halbuki önümüzde bir yönetmelik var. Bunu uygun tazminatın hesaplaması için 1 Ocak 2015 tarihine kadar buna uygun cihazlar üretilir diyor. Bizim cihazlarımız şu anda buna uygun değil. Kesintilerden dolayı mağdur olan vatandaşa tazminat ödenmesi lazım, bunun içinde sayaçların buna uygun hale getirilmesi lazım. Yönetmelik zaten bunu emrediyor" dedi. 

SAYAÇLAR DÜZENLİ OKUNMALI

Sayaçların düzenli okunması gerektiğini belirten Bülent Yılmaz, "Mevcut yönetmelikte , “tüketicinin tüketim dönemi, bir aydan az olmamak ve bir yılı geçmemek üzere, ( bu daha sonra 6 ay olarak değişti ) görevli tedarik şirketi tarafından belirlenir.”hükmü yer almaktadır. Ancak, burada geçen “bir yılı geçmemek üzere” ifadesi, dağıtım şirketine yılda bir kez sayaç okuyabilme olanağı sunmakta, bu da tüketicilerin, hem elektrik fiyatlarının bu süreçte artma olasılığından kaynaklanan, yersiz ve haksız yüksek birim fiyattan fatura ödemesine, hem de bir yıllık toplu fatura ödemelerine yol açmaktadır. Bu yönetmelikte değişiklik yapılması zaruridir" dedi.

AYRI BİR HAKEM HEYETİNE İHTİYAÇ VAR

Tüketici şikayetleri için ayrı bir elektrik sorunları hakem heyeti kurulması gerektiğini ifade eden Yılmaz şunları söyledi:"Bu tür uyuşmazlıkların çözümüne olanak sağlamak üzere, enerji bakanlığının il ve/veya ilçedeki temsilci kuruluşları nezdinde, Tüketici dernekleri, elektrik mühendisleri odası, üniversiteler ve elektrik dağıtım şirketi temsilcisinin de içinde yer alacağı bir “elektrik sorunları hakem heyeti” teşekkülü sağlanmalıdır."

KAYIP KAÇAĞI NİYE DÜRÜST TÜKETİCİ ÖDÜYOR?

Kayıp kaçağın kaynağının tespit edilmesi ve bunun dürüst tüketiciye fatura edilmemesinin sağlanması gerektiğini de söyleyen Yılmaz, "Kayıp-kaçağın noktasal tespitine olanak sağlayacak bir SCADA sisteminin tüm elektrik dağıtım şebekesi üzerinde ivedilikle tesis edilmesi gerekmektedir" dedi. Tüketicinin kesintileri önceden öğrenme hakkına sahip olduğunu dile getiren Yılmaz, "Yönetmelikte isteyen abonelere elektronik posta ve kısa mesaj gönderilmek suretiyle kesintilerin bildirilmesine ilişkin gerekli çalışmalar en geç 01/01/2014 tarihi itibariyle tamamlanarak kullanıcıların hizmetine sunulur.” amir hükmü ne yazık ki yürürlük tarihinin üzerinden bunca süre geçmesine rağmen uygulanmamaktadır. Bu maddenin uygulanması için ilgili bakanlık gerekeni yapmalıdır" dedi.

VATANDAŞ ISPATLAYAMIYOR

 Elektriğin kalitesinden dolayı arızalanan cihazlardan dolayı da tüketicinin mağduriyetinin söz konusu olduğunu belirten Bülent Yılmaz, "Vatandaş bunu ıspatlayamıyor. Biz diyoruzki sayaçlara yine elektrik faturalarına o aya ait minumum maksimum akım değerlerini gösteren bir bölüm açılsın" dedi. 

HİZMET MERKEZLERİNİN KOŞULLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Tüketici taleplerini ve şikayetlerini hızlı bir şekilde sonuçlandırmak, kaliteli hizmet sunumu sağlanması amacıyla, elektrik tedarik şirketlerinin Tüketici Hizmetleri Merkezi’nin koşullarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Ne yazıkki 550 bin abonesi bulunan Gaziantep’te, 100 m2 lik bir ofiste 10-15 çalışan ile hizmet verilmesi kabul edilemez bir durumdur. Bu sebeple 17.maddede tanımı yapılan  “tüketici hizmetleri merkezleri” nin, çıkarılacak ayrı bir yönetmelik ile sağlaması gereken koşulların yeniden belirlenmesi gerekmektedir" dedi.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum