1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu uyarıya dikkat
Bu uyarıya dikkat

Bu uyarıya dikkat

İpekyolu PERDER Başkanı ve Cergibozanlar Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Cergibozan, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte gıda tüketiminde yoğun bir artış...

A+A-

İpekyolu PERDER Başkanı ve Cergibozanlar Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Cergibozan, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte gıda tüketiminde yoğun bir artış olduğunu belirterek merdiven altı imalatlar konusunda vatandaşları uyardı.  Cergibozan; Ramazan ayında sirkülasyanun fazla olması nedeniyle merdiven altı imalatlar ile kaynağı belli olmayan ürünlerin piyasaya girdiğini belirterek, Gazianteplilerin bu süreç içerisinde aldıkları ürünlerin son kullanım tarihi, üretim yeri ve Tarım Bakanlığının izni olup olmadığı hususunu mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. 

CİDDİ ARTIŞ VAR

Ramazan dolayısıyla Gaziantep perakende sektöründe ciddi bir hareketlilik olduğun belirten Cergibozan, "Bu hareketlilik nedeniyle vatandaşlarımız özellikle merdiven altı imalatlar konusunda dikkatli olmalıdır. Sirkülasyan fazla olunca merdiven altı imalat veya sağdan soldan gelen ürünlerin piyasada satışı söz konusu olabiliyor. Vatandaşlarımız bu süreç içerisinde almış oldukları ürünün son kullanım tarihini, üretim yerini ve Tarım Bakanlığının izni olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidirler. Ben buradan alışverişlerini mümkün olduğu kadar discount mağazalar yerine Gaziantep’in yerel marketlerinden almaya özen gösteren Gazianteplilere ayrıca teşekkür etmek istiyorum" dedi.

ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

"Gaziantep’teki perakendeciler son iki- üç yıldan itibaren hem şube olarak hem de mağazalardaki dizayn, ürün çeşitliliği ve konumlandırma konusunda çok önemli mesafeler kat etmişlerdir" diyen, Cergibozan, “Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanımız geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada; Türkiye’deki yerel perakendecilerin Avrupa’nın bir adım önünde olduğunu söylemişti. Ben’de Gaziantep’teki yerel perakendecilerin Türkiye’nin bir adım önünde olduğunu söylemek istiyorum. Dikkat ederseniz Gaziantep’te Diskcount mağazalar dışında ulusal markalar kalmadı. Bundan dolayı ben Gaziantep’teki tüm marketçileri ve yerel marketlere destek olan Gazianteplileri kutlamak istiyorum. Bu görüntü Gaziantep’teki marketçilerimizin işlerine sahip olduklarını, vatandaşın dilinden anladıklarını ve beklentilerine karşılık verebildiklerinin göstergesidir" şeklinde konuştu.

MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

Yerel marketler olarak her alanda kaliteli ürünü uygun fiyata sunmak için çok yoğun çaba sarf ettiklerine vurgu yapan Cergibozan, "Ürünlerimizin büyük bir kısmı dünya markasıdır diyebiliriz. Bir kısım ürünlerimiz de Gaziantep ve civar illerde yapılan yerel üretimler olup kesinlikle hijyenik ortamlarda üretilmektedir. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile ürünlerimizi tercih edebilirler. Biz zaten mağazalarımızda dünya markalarına yer veriyoruz hatta mama, et, tavuk ve şarküteri konusunda ulusal marketlerden bir adım daha öndeyiz diyebilirim. Tekrar etmek istiyorum, bizler evimizde tüketemeyeceğimiz hiçbir ürünü mağazalarımızda satmıyoruz.  Bu mücadelemizde de başarılı olduğumuza inanıyorum. Vatandaşın gönül rahatlığı ile ürünlerimizi tercih etmesi ve bizlere güvenmesi bugün Gaziantep’te çok sayıda ulusal markanın küçülmesine veya kapanmasına neden olmuştur" dedi.

ARTIŞ FİYATLARA YANSIYOR

Cergibozan, "Ramazan ayında yükselen fiyatlar Ramazan ayı sonunda yaklaşık yüzde 20 oranında düşüyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ister istemez bir arz talep meselesi oluşuyor ve fiyatlarda da yüzde 10-20 civarında yükseliş oluyor. Ancak bu yıl yaşanan dolu olayları nedeniyle özellikle sebze ve meyvede sıkıntılar yaşanacak gibi gözüküyor. Temennimiz fiyatların çok fazla artmaması ve vatandaşlarımızın tamamının bu ürünleri tüketebilmesidir. Fiyatların Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yükselmesine sadece perakendeciler olarak bizlerin müdahale etme gibi bir şansı olmuyor. Sabah sebze haline gittiğinizde fiyatı 1 TL olan salatalığın fiyatı 1,20 TL olduysa bu artışı sizlerde ürünlere yansıtmak zorunda kalıyorsunuz. Haldeki piyasada tarladaki fiyatlara göre belirleniyor ve bu zincirleme bir şekilde devam ediyor. Bir de Ramazan ayında tüketim miktarında ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Normalde Ramazan ayında 3 öğün yemek sayısı 2 öğüne düşüyor ve dolayısıyla tüketiminde düşmesi gerekiyor. Ama buna rağmen ne hikmetse tüketim artış gösteriyor. Tüketimden kaynaklı ortada bir fırsatçılık oluşabiliyor belki ama biz Gaziantepli perakendeciler olarak bunun tamamen dışındayız. Ben hatta şunu söyleyebilirim Türkiye’de en az karla satış yapan perakendeciler Gaziantep perakendecileri diyebilirim ” dedi.

LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.