1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. BU UYARIYA DİKKAT
BU UYARIYA DİKKAT

BU UYARIYA DİKKAT

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, Türkiye’de ölüm vakalarında dolaşım hastalıklarının birinci sıraya oturduğunu söyleyerek “önceden...

A+A-

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, Türkiye’de ölüm vakalarında dolaşım hastalıklarının birinci sıraya oturduğunu söyleyerek “önceden ilk sırada trafik kazaları gelirdi. Şimdi trafik kazaları gerilere düştü. Birinci sırada dolaşım hastalıkları,  ikinci sırada kanser, üçüncü sırada akciğer hastalıkları var. Bunları stres ve sigaranın tetiklediğini ve ölümlere birinci derecede etki ettiğini söylemem gerekir”dedi.

STRES VE SİGARANIN ETKİSİ

Dolaşım hastalıklarına yaş, cinsiyet, coğrafi koşullar, ırk gibi değiştirilemez risk faktörlerinin yanısıra beslenme, stres, sigara gibi değiştirebilir risk faktörlerinin de neden olduğunu belirten Haşim Üstünsoy, "Beslenmenin yanısıra en büyük risk faktörü stres. Ülkemizin zaten kendisi büyük bir risk altında. Gaziantep’te yoğun bir stres altında. Gündelik hayatımızda çok basit şeylerden bile strese giriyoruz. Stres de yavaş yavaş değiştiremediğimiz risk faktörleri arasına giriyor. Sigara kullanımı da önemli bir risk faktörü. Gençler ve kadınların sigara içme oranı her geçen gün artıyor. Aslında dünyaya baktığımızda bence yaşam şekli de değiştirilemez risk faktörlerine dönüştü" diye konuştu.

NASIL BESLENELİM?

'Beslenmemizi değiştirebiliriz veya dengeleyebiliriz' diyen Üstünsoy şu önerilerde bulundu: "Her şeyden az ve kararlıca yiyeceğiz. Katı yağlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Sıvı yağ tüketilmesini öneriyoruz.  Sebzeyi mutfağımızdan eksik etmeyelim. Zaten Gaziantep'in bir avantajı var. Gaziantep kültüründe et çıplak yenmez.  Mutlaka yoğun bir salatayla, yeşillerle birlikte yenir. Bu Gaziantep'te doğal bir seçki içerisinde geçmişimizden gelen bir kültür. Eti çıplak yediğinizde sindirimle ilgili sorun yaşarsınız, karaciğer zorlanır. Büyüklerimiz bunu deneme yanılma yöntemiyle, salata ve yeşillikle yediğinde sindirimi kolaylaştırdığını, hazımsızlık problemlerinin daha azaldığını görüyor ve doğal beslenmesini yanında salatasıyla yeşiliyle destekliyor.  İç Anadolunun bizim bölgemize göre daha yoğun bir hamur kültürü var. Daha bir protein ağırlıklı besleniyorlar. Bu beslenme şekli doğru değil. Sağlıklı bir yaşam için yürüyüş yapılmalı, hareketli bir yaşam tarzı besinsenmeli."

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA TRAFİK KAZASI 3. SIRADAYDI

Tüm dünya ortalamasında dolaşım hastalıklarının ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer aldığını dile getiren Üstünsoy, "1990'lı yıllarda bizim ülkemizde trafik kazası ölüm sebepleri arasında 3. sırada geliyordu. Geçmiş yıllarda üçüncü sırada trafik kazaları ciddi bir ölüm nedeni olarak görülürdü. Bu da modernitenin çok ilginç rakamıdır. Hastalıklardan değilde, ciddi önlemsizlikten ölüyordunuz. 90'lı yıllarda maalesef trafik kazası bizim gibi ülkelerde ciddi ölüm nedeni olarak görülüyordu, ama şu anda gördüğüm rakamlar birinci sırada dolaşım, ikinci sırada kanser, üçüncü sırada akciğer hastalıkları var" diye konuştu.

KADINLAR DAHA KIRILGAN

Dolaşım hastalıklarının erkeklerde daha fazla görülmesine karşın, kadınların dolaşım hastalığından daha kolay  öldüğünü belirten Üstünsoy, "Kadınların vücudu daha kırılgan" dedi.

ÖNEMLİ OLAN SUYUN KİRLENMESİNİ ÖNLEMEK

Teknolojiyle birlikte tedavi yöntemlerinin de geliştiğini, ancak önemli olan suyun kirlenmesini önlemek olduğunu belirten Üstünsoy, "Doktorluğun temel bakış açısı hastalığı önlemektir. Teknoloji bize yarar sağlar ama teknolojiyi pansuman amaçlı kullanmalıyız" dedi.

ESKİMOLAR VE AMAZON YERLİLERİNDE SIFIRA YAKIN

 

Üstünsoy, dolaşım hastalıklarının en az görüldüğü yerlerle ilgili sorumuz üzerine, çevre koşullarıyla beslenen Afrikalı kabilelerde, Eskimo'larda ve Amazon yerlilerinde dolaşım kalp ve damar hastalıklarının çok düşük olduğunu, neredeyse sıfıra yakın olduğunu belirtti.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.