1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BU TEBLİĞ İHRACATI DÜŞÜRÜR
BU TEBLİĞ İHRACATI DÜŞÜRÜR

BU TEBLİĞ İHRACATI DÜŞÜRÜR

Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, KDV tebliğindeki son değişikliğin ihracatçıyı zorlayacağını söyledi.

A+A-

Kaya, "İhracatçı KDV’sini ödediği ve ihraç ettiği ürünlere ait yüklendiği KDV’sini alamayacaktır.  Bu da özellikle Gaziantep’teki ihracatın azalması sonucunu doğurabilecektir" dedi. 

Resmi gazetede yayınlanan  7 nolu KDV tebliğiyle ilgiyi yaşanabilecek sıkıntılarını anlatan Kaya, "Bu Tebliğe göre DİİB Sahibi mükellefler tarafından KDV’li olarak İhracatçıya satılan ürünlere ait KDV’leri Maliye tarafından İhracatçıya iade edilmeyecektir. Ayrıca; bu ürünler artık KDV’li olarak da satılamayacaktır.  Esasen; İhraç edilecek olan malların imalatçısı tarafından ihracatçıya satışında öteden beri KDV'li satış veya ihraç kayıtlı satış olarak yapılması konusunda mükellef serbest bırakılmıştır" diye konuştu. 

OLUMSUZ ETKİLEYECEK 

"Ancak; son düzenlemedeki Tebliğin KDV’li satışı yasaklayan bu hükmü açıkça KDV. Kanununa aykırı olduğu gibi İhracatı da olumsuz etkileyecektir" diyen İhsan Kaya, "İhracatçı KDV’sini ödediği ve ihraç ettiği ürünlere ait yüklendiği KDV’sini alamayacaktır.  Bu da özellikle Gaziantep’teki ihracatın azalması sonucunu doğurabilecektir. Bu tebliğin süratle düzeltilerek eskiden olduğu gibi; DİİB. Sahibi mükellefler tarafından KDV’li olarak İhracatçıya satılan ürünlere ait KDV’lerin İhracatçıya iadesinin sağlanması gerektiği kanısındayız.  Bu konuda şimdiye kadar sanayicinin ve İhracatçının yanında olan Maliye Bakanlığının gerekli düzeltmeyi yapacağına inanıyoruz." değerlendirmesini yaptı. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.