1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu önerilerine dikkat
Bu önerilerine dikkat

Bu önerilerine dikkat

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi önemli bir çalışma imza attı ve tespit ettiği enerji sorunlarını masaya yatırdı. Rapor doğrultusunda harekete...

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi önemli bir çalışma imza attı ve tespit ettiği enerji sorunlarını masaya yatırdı. Rapor doğrultusunda harekete geçen şube,  önerilerini de açıkladı. Şube Başkanı İslim Arıkan, "Bu şehir hepimizin, insan hayayı ucuz değil, herkesin kendine düşen görevi yapması gerekmektedir. Güvenlik ihlali tespit edilen noktaların EMO ile paylaşılmasını vatandaşlarımızdan talep ediyoruz" dedi. 

BİRARAYA GELDİLER

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu ve Enerji Komisyonu, YG İşletme Sorumluluğu Komisyonu, İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu Başkanları, Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Teknik Personelleri ile ildeki Enerji Sorunları,  Enerji Güvenliği, Emniyet İhlalleri hususlarında rapor oluşturdu. Konunun düzeltilmesi için ilgili yerlere iletilmek üzere teknik incelemelerde bulunan oda, incelemeler neticesinde elektrikle ilgili birçok emniyet ihlalleri tespit etti. 

BAKIM VE KONTROLLER

Oda Başkanı İslim Arıkan, tüm Enerji Nakil Hatlarının bakım ve kontrollerinin periyodik olarak yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "Ayrıca gerektiğinde de yapılması can ve mal güvenliği ile elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi açılarından son derece önemli olduğu vurgulanmıştır. Bir an önce; Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinde belirtilen emniyet mesafeleri ile koruma önlemleri sağlanmalıdır. İletkenlerin salınım neticesi birbirlerine değmemesi temin edilmelidir" dedi. 

ENERJİSA'YA İŞ DÜŞÜYOR

Özelleştirme sonucu Enerji Dağıtım Şirketi EnerjiSA’ya birçok iş düştüğünü anlatan Arıkan, "Her ne kadar yatırımların ve bakımların zamanında yapılmamış olması önceki TEDAŞ döneminin sorumluluğunda ise de EnerjiSA’nın İşletmeye talip olmadan önce yapmış olması gereken Fizibilite çalışmalarında bu eksiklikleri görmüş ve planının ve teklifini ona göre yapmış olması gerekir. Dolayısıyla Kamuoyunun EnerjiSA’dan bu konuda süratli ve etkin bir müdahale beklemesi doğaldır. Konuların eskimesini ve gündemden düşmesinin önüne geçmek ve sürekli gündemde tutabilmek için tespit edilen hususları ilerleyen zaman sürecinde sık sık gündeme getireceğiz. İlerki günlerde ana kavşaklarda pano çöplükleri, emniyet ihlalleri bulunan panolar, aydınlatmalar, bazı bölgelerde 154 kV  hatlarının deplase (Yer değiştirilmesi)  edilmesi gerekliliğinden bahsedilecek" şeklinde konuştu. 

İLK ÖNERİ 

Arıkan, önerilerini sıraladığı raporda, "Bu kapsamda ilk Önerimiz; Sani Konukoğlu Bulvarı-Zeugma Müzesi Karşısında bulunan 36 kV ENH’nın  iletkenlerinin emniyet mesafelerinin Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğine göre uygun olmadığı tespit edilmiş ve bir an önce bu hattın emniyet mesafelerinin uygun hale getirilmesi, sehimlerinin düzeltilmesidir"

İŞTE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ÖNERİLERİ

İKİNCİ ve ÜÇÜNCÜ ÖNERİ 

2. Önerimiz : Tekel Cad-Korutürk Cad. Kesişiminde bulunan bina önündeki trafo direği ve enerji nakil hatları büyük tehlike oluşturmaktadır. Bir an önce bu hattın ve trafonun deplase edilmesi gerekmektedir. 3. Önerimiz : Nurtepe Mah. 54031 Nolu Sok.bulunan bina önünündeki tarafo direği ve enerji nakil hatları büyük tehlike oluşturmaktadır. Bir an önce bu hattın ve trafonun deplase edilmesi gerekmektedir. 

NET KARARLAR ALINMALI 

4. Önerimiz: Şehrin birçok bölgesinde Enerji Nakil Hatları ağaçlar içerisinden geçmektedir. Kaldırımlarda ENH yer altına alınmalıdır, alınma imkanı yoksa kaldırımlara bodur ağaç dikilmelidir. Bu standart hale gelmelidir. Aksi takdirde kötü hava koşullarında, rüzgar ve yağışlarda enerji kesintileri olacaktır. Hava şartlarında oluşacak kısa devrelerde  abonelerdeki gerilim değişimi cihazlara da zarar verecektir. EnerjiSA ve Belediyeler bir araya gelerek bu konuda net kararlar almalı, rutin bakımlar yapılmalıdır. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.