1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BU NASIL PLAN
BU NASIL PLAN

BU NASIL PLAN

Başpınarda Mahalle yapılan Sam köyünde yüzler gülmüyor. Çünkü köyün yarısı imara girdi, yarısı alınmadı.. Nazım İmar planında köylülerin...

A+A-

Başpınarda Mahalle yapılan Sam köyünde yüzler gülmüyor. Çünkü köyün yarısı imara girdi, yarısı alınmadı.. Nazım İmar planında köylülerin iddiasına göre, zenginin arazisi ticari alan, fakirlerin ise A2 yapıldı. Hatta mezarlığın içinden yol bile geçirildi.. Köylüler "yahu bu kadarına pes, mezarlarımızı söküp yol mu yapacaksınız? Bu plan zenginler için mi yapıldı " diyerek dava açmaya karar verdi.

Kanalizasyon, elektrik, su başta olmak üzere altyapı sorunlarından şikayet eden Samlılar, mahalle olan köyün yarısının imara girip yarısının girmemesine isyan ediyor. 5 binlik nazım imar planına itiraz eden Samlılar, zenginin yerinin ticari alan, fakirin yerinin ise A2 olduğunu söylerken, planın masa başında çizilmesinden de şikayetçiler. Mahalle Muhtarı Rüstem Atar, nazım imar planı hazırlanırken büyük bir hatanın yapıldığını hatırlatarak, "Köydeki mezarlığın içinden 20 metrelik yol verilmişti. Mezarlık sökülüp yol mu geçecek? Plana itiraz ettik. Gereği yapılmazsa mahkemeye gideceğiz" dedi.  

NELER SÖYLEDİLER:

SÜLEYMAN ATAR: HALA CELAL DOĞAN 'IN YAPTIĞI ASFALT DURUYOR

Rüstem Atar: Organize Sanayinin tüm yükünü Sam çekiyor. Mahallede trafikten geçilmiyor. Şehir merkezindeki trafikten daha yoğun bir trafik var. Servisler bu yolu kullanıyor. Yollardan trafikten geçilmiyor. Celal Doğan belediye başkanı iken buradan çıkmazdı. Hala Celal Doğan'ın yaptığı asfalt duruyor. Buraya ne Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, nede  Fatma Şahin bir kere bile gelmedi.

TOSUN:MEZARLIĞIN İÇİNDEN YOL VERMİŞLER

Zeki Tosun: Mahallemize bakan yok. Plan bir rezalet. Mezarlığın içinden yol vermişler. Mezarlık sökülüp yol mu geçecek? Bu konuyla ilgili Şehitkamil'e gittiğimizde planı büyükşehirin, büyükşehire gidip sorduğumuzda Şehitkamil'in çizdiği söyleniyor. Sam köyüne garezleri mi var? Bu yanlıştan bir an önce dönülsün.

RÜSTEM ATAR: KENDİ ZENGİNLERİNİ YARATACAKLAR

Sam Mahalle Muhtarı Rüstem Atar: Mahalle olduk, ancak bundan memnun değiliz. Önceleri köy hizmetlerinden hizmet alıyorduk. Şu anda ise belediye bize bakmıyor, yeterince ilgilenmiyorlar. 10 binin üzerinde nüfusumuz var. Bir temizlikçi var. Bu konuda dilekçelerimiz verdik. Bir yağmurda kahvenin içine su doluyor. Nüfusumuz 2 bin iken yapılan kanalizasyon, nüfusumuz 10 binin üzerine çıkmasına rağmen aynı. Artık kaldırmıyor. Yağışlarda taşıyor, dışarıdan akıyor. Sivrisinek, üvez, yakarcadan bıktık. CHP'ye mahallemizden 600, Ak Parti'ye 1300 oy çıktı. Başka daha ne istiyorlar. Köylüyü durduramıyoruz. Yine kendi zenginlerini yaratacaklar."

Sam'ın yarısı imara açıldı, yarısı açılmadı. Yeni 5 binlik nazım imar planı askıda. Biz bu plana itiraz ettik. Reddedildi. Bu planla köylü mağdur oluyor. Zengin daha zengin oluyor. Çünkü köylünün arsaları küçük. Bin metrekare yeri olan yok. 18 uygulamasında yerini zengine vermek zorunda. Her adada 40-50 hissedar çıkacak. Planda, yapılaşmamış yere A2, yapılaşmış yere A5 verilmiş. Bölge trafiğin oradan girdiğinizde yolun bir tarafına ticari alan verilmiş, bitişiğe A2 verilmiş. Zenginlerin yeri ticari alan yapılmış. Düzeltilmezse konuyu bölge idare mahkemesine götüreceğiz." 

REŞİT DANA: SAM'IN GENELİ PLANLANSIN

Reşit Dana: 5 binlik nazım imar planı 3 ay önce geçti, şuanda askı. Plana itiraz ettik. İtiraz reddedildi. Şu anda askıda. Mahkemeye gideceğiz. Geri dönüş olması lazım. 2008'deki plana düşük yoğunluk diye itiraz etmiştik. Mahkemeyi kazanmıştık. Şimdi bu plana yine itiraz ediyoruz. Bu planda mezarlıktan 20 metreli yol geçiriyorlar. Ölülerimizin kemikleri sızlayacak. Biz Sam'ın geneli planlansın istiyoruz. Şu anda daha az bir kısım imara girdi. Bu plana göre köylünün elinde hiçbir şey kalmayacak" 

YUSUF ÇELİK:SAYIN ŞAHİN SÖZ VERMİŞTİ

Yusuf Ali Çelik (Emekli):İmara açtıysan yolunu altyapısını yap. Çocuklar pislikte oynuyorlar. İmar verdiği yerlerin yolları yapılmıyor ama vergiyi alıyorlar. Ne elektrik ne su aboneliği veriliyor. Aktoprak, Beylerbeyi'ne ne verdilerse biz de onu istiyoruz. İmara açmazsan tabiki çarpık yapılaşma olur. Fatma Şahin, seçimden önce Sam'ın imara açılacağına dönük söz vermişti. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanından sözünde durmasını istiyoruz.

ARIKAN:KOMŞULARDAN ELEKTRİK SU ALIYORLAR

Ekrem Arıkan (Elektrikçi): Burada elektrik ve su aboneliği verilmiyor. Evler yapılmış, komşulardan alıyorlar. Haftada 3 gun elektrik kesiliyor. Köye bakım yok.

REŞİT ÇELİK:ŞAMİL TAYYAR BİZİ DİNLESİN

Reşit Çelik:Sam nazım imar planına 200 kişi itiraz etti.  Plan bütün olsun bölge komple imara girsin istiyoruz. Şamil Tayyar'ın Sam'a gelip bizi dinlemesini istiyoruz. Burada arsa satışları da durdu. Burayı tekrar köy yapsınlar. Biz kendi kendimize bakarız. Ayrıca bu plandan vazgeçilmezse ana yolu trafiğe kapatırız "

YENİDOĞAN:YOLUMUZU YAPMIYORLAR

 

Ahmet Yenidoğan (Çiftçi) :Altyapı kötü. Bir yağmurda evimi sel basıyor. Yolumuz dar. Kendi arsamızdan yol bırakıyoruz, gelip yapmıyorlar. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum