1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bu meret bırakılmaz ki -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu meret bırakılmaz ki -2-

A+A-

Bağımlılık Süreci - ( Aşama 3 )

Bağımlı maddeyi her kullandığında '' bir daha asla '' veya '' bu son '' düşüncesine artık kendisi de inanmaya başlar. Bu dönemde çok ilginç

bir gelişme olur. Bağımlı kendisinin inanabileceği yeni bir düşünce bulur.'' Ben bağımlı değilim! ''

Şimdi kendi yaşantımdan somut bir örnek vereyim. Yıllar önce bir adada muhteşem bir sofrada ( deniz ürünleri envai çeşit içkiler ) içiyoruz. Harika bir abim var ki tam bir entellektüel. Ben rakıları fondip çekerken demiştim ki artık bu içkiyi bırakacağım.

 O da bana demişti ki ; '' Her kadehte binlerce yalan , ' bu kadeh son, bu kadeh son! '' Devam edeyim. Ne demiştim:’ bağımlı artık '' ben bağımlı değilim '' diye düşünmeye başlar. Yani, bağımlı, artık bağımlı olmayacağını ve maddeyi kontrol edebileceğine inanır. Sonra, bu düşünceye '' Ben istersem bırakırım '' inancı eklenir. İsterse bırakacağını söyler ve kullanmaya devam eder. Arada bırakmayı dener ama bırakamayacağının farkına varır.

Sevgili dostlar farkına vardınız değil mi bağımlının zihni ona ne oyunlar oynuyor!

Bağımlılık Süreci - ( Aşama 4 )

Kişi artık madde kullanmanın olumsuz etkilerini de yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde '' Bu meret bırakılmaz ki! '' düşüncesine sığınmaya başlar. Kim bırakmış ki, o bıraksın! Bu düşüncesinin temel nedeni, bırakmak girişimini ertelemedir. İçinde bulunduğu grup ve onların oluşturduğu altkültür de '' Bu meret bırakılmaz ki '' inancını desteklemektedir.

Bu dönemde kişi sık ve yoğun olarak madde kullanmaktadır. Çoğunlukla artık bağımlı hale gelmiştir.

Madde arayışları, doz artırımları, madde yüzünden psikososyal sorunlar hep bu dönemde yaşanır. Genelde kişi bağımlı olduğunun farkında değildir.

Madde kullanmanın çeşitli zararlarını gördüğü halde bunları değerlendirememektedir. Yaşamının değiştiğinin farkındadır ancak bu konuda tümüyle maddeyi suçlamamaktadır. Maddeyi bırakmak istek, güç ve inancı yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.