1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bu meret bırakılmaz ki - 1
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu meret bırakılmaz ki - 1

A+A-

Çoğu zaman ‘Bir musibet, bin nasihatten iyidir’ derler. Doğrudur. Uzun zamandır madde bağımlısı olup ta bu illetin verdiği zararları ve olumsuz etkilerini yaşamış bir okuyucumuz gençlere yönelik ibret niteliğinde bir mail göndermiş.

 Köşemizde bağımlılık deneyimlerine yer vererek diğer çocukların ve ergenlerin zehirlenmelerini azaltmak tek dileğimiz. İşte okuyucumuzun mektubu: ‘ Genç uyuşturucu maddeyi kullanmadan önce, merak duygusu hakimdir. '' Kullanırsam acaba ne olur? '' diye merak etmektedir. Fakat merakla birlikte maddenin etkilerinden de korkmaktadır. Eğer ki merak korkuyu yenerse genç maddeyi dener. Gence maddeyi kullanmadan önce söylenen söz genellikle '' bir kereden bir şey olmaz '' dır.

 Maddeye başlayacak olan genç eğer ki,

a - ) Madde kullanılan bir ortamda bulunuyorsa,

b - ) Çevresinde şeytanın evladı  ağabeyler var ise,

c - ) Madde sorun çözme, stresten kurtulma yöntemi olarak sunuluyorsa,

d - ) Genç ergenlik çağında ise,

e - ) Maddeyi reddetmek içinde bulunduğu çevrede '' korkaklık '' olarak algılanıyorsa,

f - ) ve de bu parametreler merakla birleştiğinde madde kullanmak adeta kaçınılmaz hale gelir.

Genç, evet maddeyi kullanmıştır ama hala korkmaktadır. Fakat ilk kullanımın oluşturduğu '' sahte mutluluk '' onu tekrar madde  kullanmaya iter. Her kullanım sonrası '' bir daha asla '' der ama maddeyi kullanmayı sürdürür. En son kertede ise '' son içişim '' demeye başlar ama bu son asla gelmez. 

Bağımlılık Süreci - ( Aşama 2 )

İlk seferde eğer madde bir sorunla başa çıkmak için alındıysa, tekrar aynı sorunla karşılaşıldığında, farklı çözüm arayışlarına yönelmeden öğrenilmiş bir davranış olarak, ikinci kullanım gerçekleşir. Bu aşamada ' merak ' ortadan kalkmıştır. Kimi zaman, ilk kez madde alımından sonra ortaya çıkan yan etkileri gidermek için kişi madde kullanmaya devam eder.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.