1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu kentte kimse korkudan gerçekleri söyleyemiyor
Bu kentte kimse korkudan  gerçekleri söyleyemiyor

Bu kentte kimse korkudan gerçekleri söyleyemiyor

*Gaziantep'te polis maaşları terör bölgelerindeki gibi olmalı* Bu şehirde IŞİD çok güçlenmiş, altyapıları oluşmuş*Sanayiciler konuştuğunda başına...

A+A-

*Gaziantep'te polis maaşları terör bölgelerindeki gibi olmalı

* Bu şehirde IŞİD çok güçlenmiş, altyapıları oluşmuş

*Sanayiciler konuştuğunda başına gelecekleri biliyor

* Mehmet Şimşek, hak, hukuk diyor, 13 senedir iktidardalar 

Ak Parti'nin yanlış dış politikasının, bugün bölgeyi barut fıçısı haline getirdiğini söyleyen MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, "Türk dış politikası Türkiye'nin bir çok şehrini etkilediği gibi Gaziantep'i de olağanüstü etkiliyor. Bugünkü politikanın mutlaka değişmesi ve Ortadoğuya barış politikası gelmesi şarttır" dedi. 

Sadece Gaziantep'in değil Hatay, Kilis'in de Peşaver'e döndüğünü belirten Özdağ, "Uluslararası basında bölgenin Peşaver'i olarak yazılıyor. IŞİD, PKK ile ilgili bu şehirde yaptığım uyarılar vardı. Ardından operasyonlar oldu. Gaziantep'de IŞİD düşünmediğimiz kadar güçlüymüş. Altyapı oluşturmuş, cephane organize etmiş. Fabrikalar dolusu patlayıcı çıktı" diye konuştu. Gaziantep'e daha fazla polis kaynağı, daha fazla milli istihbarat kaynağı aktarılması gerektiğini söyleyen Özdağ, "Gaziantep'te polislerin maaşları terör bölgelerindeki gibi olmalı, artırılmalı"şeklinde konuştu.

İzlenen dış politikanın Gaziantep'in yüzde 92'sinin, Gaziantepli sanayicilerin ise yüzde 100'ünün beğenmediğini dile getiren Özdağ, "Bu kentte yaşayanlar o kadar korkuyorlar ki, kendilerini ifade edemiyorlar. Ben bu kentin yüzde 92'sinin benim gibi düşündüğünü biliyorum. Bu kentin ekonomik eliti içerisinde, yüzde 100 oranındadır. Sanayicilerin konuşmamasını olağan olarak görüyorum. Bu ülkede maliye bakanlığının karakol gibi cezalandırıcı bir müessese gibi olması bu iktidar döneminde başladı" dedi. MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi ile gündemi değerlendirdi, bu arada birlikte televizyondan Antalyaspor-Gaziantepspor maçını izledi. 

HESAPLAŞMAYA DÖNÜŞÜYOR

Bölgedeki gelişmelerin Türkiye'yi çok olumsuz bir şekilde etkileme noktasına geldiğini belirten Ümit Özdağ, "Bunun temelinde ise bizim başından beri AKP'nin izlediği Suriye politikasının artık sadece Suriye olmakla kalmayıp, bütün küreyi etkileyecek bir boyut kazanmış olması yatıyor. Rusya'nın da, küresel güç olarak yeniden yükselmeye başlaması, ABD'nin buna karşı çıkışı Suriye alanında bir hesaplaşmaya doğru dönüşüyor. Bugün bakıyorsunuz Doğu Akdeniz'de 12 büyük ülke 38 savaş gemisi var" dedi.

TEZKEREDE BÖYLE BİR ŞEY YOK

Türk hava sahasının korunmasıyla ilgili gelişmelere değinen Ümit Özdağ, "Türkiye'deki Amerikan hava kuvvetleri 4 tane F15 savaş uçağı yolladı. Amaç Türk hava sahasını korumak. Amerikalılar diyorlarki, biz bu filoyu İngiltere hava üssünden Türk hükümetinin isteği üzerine getirdik. Mecliste bizim vermiş olduğumuz tezkerede böyle bir şey yok. Türk hava sahasını Türk Hava Kuvvetleri korur. Amerikan uçakları Türk Hava sahasını koruyamaz. Bu egemenlik paylaşımıdır. Bölgeye şimdi Almanlar geldiler. Almanlarda keşif istihbarat için geliyorlar. Alman meclisinde topladığımız PKK ile ilgili keşif istihbaratı, silahlı kuvvetlerle paylaşmama tartışması yapılıyor" diye konuştu.

İSTEMESENİZDE OLAY ÇIKAR

Bölgenin barut fıçısına döndüğünü söyleyen Özdağ şunları dile getirdi: "Amerikan büyükelçisi 3 Eylülde bir TV kanalında bölgeye büyük oranda Amerikan askeri geleceğini açıklamıştı. Malatya, Diyarbakır, Batman, İncirlik ve Sinop'a gelecek Amerikan askerlerinin yığınağından bahsediliyor. Bölge barut fıçısına dönüyor. Bu kadar dar bir alanda bu kadar fazla silahlı güç geldiği zaman siz istemesenizde olay çıkar. Bunu isteyenlerde var. 2 seneden beri Ruslar sürekli askeri harekat yapıyorlar. Ruslar taktik nükleer savaştan bahsediyorlar."

1911-1914 KOŞULLARI YAŞANIYOR

Dünyanın 1911-1914'teki koşullarına benzer koşullar yaşadığını söyleyen Özdağ, "Türkiye'nin menfaatlerinin korunmasının başında Ortadoğu'da istikrar geliyor. Sınırların değişmemesi, merkezi hükümetin güçlü olması gerekirken, AKP hükümeti son 4-5 yıldır sınırları değiştirecek, merkezi hükümeti zayıflatacak politikalar uyguluyor. Geldiğimiz nokta bugün bu. Onun için AKP'nin yapması gereken, Türk dış politikasında milli menfaatlerin terkedildiği, merkezi hükümetin güçlendirildiği bir siyasete yeniden dönülmeli" dedi. 

SURİYE'DE DEMOKRASİ İKİNCİ PLANDA OLMALI

'Bağdat ve Şam'la olan ilişkileri düzeltmeleri gerekiyor' diyen Özdağ şöyle konuştu:"Esed kendi halkını bombalıyor deniyor. Suriye iç savaşında şu ana kadar 220 bine yakın insan öldü. Bunun yarısı hükümet yanlısı, yarısı isyancı. Herkesten eşit ölüyor. Türkiye için önemli olan, Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenmemesi için, Suriye iç savaşının bir an önce bitmesi, Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesidir. Türkiye için Suriye'de demokrasi ikinci planda olmalıdır. Çünkü eğer Suriye'de toprak bütünlüğü muhafaza edilmezse Suriye'de demokraside olmaz" dedi.

PKK KONTROL ETTİĞİ TOPRAĞI ARTIRDI

Ak Parti'nin Suriye politikasından dolayı PKK'nın Suriye'de kontrol ettiği toprağı yüzde 100 artırdığını iddia eden Özdağ, "PKK Lübnan büyüklüğünde toprak parçasını kontrol ediyor. PKK'yı bir taraftan Ruslar, bir tarafta ABD ile ittifak yapmaya iten AKP'nin Suriye politikası oldu" dedi.

IŞİD DÜŞÜNMEDİĞİMİZ KADAR GÜÇLÜYMÜŞ

Sadece Gaziantep'in değil Hatay, Kilis'in de Peşaver'e döndüğünü belirten Özdağ, "Uluslararası basında bölgenin Peşaver'i olarak yazılıyor. IŞİD, PKK ile ilgili bu şehirde yaptığım uyarılar vardı. Ardından operasyonlar oldu. Gaziantep'de IŞİD düşünmediğimiz kadar güçlüymüş. Altyapı oluşturmuş, cephane organize etmiş. Fabrikalar dolusu patlayıcı çıktı" dedi.

İMAJIMIZA ÖNLEM ALINMAMASI ZARAR VERİYOR

Gaziantep'e daha fazla polis kaynağı, daha fazla milli istihbarat kaynağı artarılması gerektiğini söyleyen Özdağ, "Gaziantep'te polislerin maaşları terör bölgelerindeki gibi olmalı, artırılmalı. Dışarıya ancak şehrin gerçekten güvenliğini sağlarsanız şirin görünürsünüz. Artık o kadar küçük bir dünyada yaşıyoruz ki, insanlar internete girip herşeyi görüyor. Bölgede istikrarsız yaratan herşeyden vazgeçilmesi lazım. İmajımıza gerçekten önlem alınmaması zarar veriyor.

Gaziantep'in katettiği muazzam gelişmeyi gelecek senelere taşımak istiyorsak bölgede istikrar çok önemli. İstikrarsız bir bölgede Gaziantep'te büyüyemez. Savaş olan bir bölgede Gaziantep de tökezler. Türk dış politikası Türkiye'nin bir çok şehrini etkilediği gibi Gaziantep'i de olağanüstü etkiliyor" dedi.

GAZİANTEPLİ BENİM GİBİ DÜŞÜNÜYOR

Bugünkü politikanın değişmesi ve Ortadoğu'ya barış getirecek politikalar izlenmesi gerektiğini söyleyen Özdağ, Gazianteplilerin de kendisi gibi düşündüğünü iddia etti. Özdağ, "Bu kentte yaşayanlar o kadar korkuyorlarki, bunu ifade edemiyorlar. Ben bu kentin yüzde 92'sinin benim gibi düşündüğünü biliyorum. Bu kentin ekonomik eliti içerisinde, yüzde 100 oranındadır. Ama olağanüstü baskıcı, hukuk devletini tasfiye etmiş bir ülkede sanayicilerin konuşmamasını olağan olarak görüyorum. Yarın maliye bakanlığının baskı yapabileceğini, nasıl haksız cezalar kesebileceğini görüyoruz. Bu ülkede maliye bakanlığının karakol gibi cezalandırıcı bir müessese gibi olması bu iktidar döneminde başladı. Büyük basın kuruluşlarına siyasi cezalandırmalar gördü. Ağır cezalar kesildiğini gördük" şeklinde konuştu.

ŞİMŞEK KARŞI ÇIKAMIYOR

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Yıldızlar Ödül töreninde haktan, hukuktan, şeffaflaşmadan bahsetmesini eleştiren Özdağ, "Sayın Şimşek, hak, hukuktan bahsetti. 13 senedir iktidardalar bunlardan bahsetmemeleri gerekir. Ben Sayın Şimşek'in bundan kişisel olarak rahatsız olduğunu düşünüyorum, ama karşı çıkamıyor. Bunlar Türkiye'yi AKP'nin nereye getirdiğini gösteriyor. Şeffaflaşmadan, bahsediyor,  o zaman 17-25 Aralık'tan başlamak gerekiyor. Yoksa hiç bir şeye inanmayız" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum