1. HABERLER

  2. KADIN

  3. BU KENTTE KADININ İŞİ ZOR
BU KENTTE KADININ İŞİ ZOR

BU KENTTE KADININ İŞİ ZOR

*Gaziantepli kadınlar dışarıdan göründüğü gibi rahat değiller

A+A-

* Suriyeli kadınlarda çok evlilik yasal, bizde yasal değil

* Gaziantep'te kadına hem koca, hem kocanın ailesi müdahale ediyor

Kadın Demokrasi Derneği (KADEM) Basın Medya Komisyonu Başkanı, Gazeteci Yazar Sabiha Doğan, dışarıdan gelenlerin Gaziantepli kadınların, ekonomik durumları yüksek diye çok rahat olduklarının düşünüldüğünü ancak işin aslının öyle olmadığını söyledi. 

Doğan, "Gaziantep'te erkek egemen bir yapı var. Oda yetmiyor eşin ailesinin kontrol mekanizmasını geliştirdiği bir yapı var. Hem koca karışıyor, hem kocanın ailesi müdahale ediyor. Bu durum büyük ailelerde daha fazla. Yani Gaziantepli kadınlar dışarıdan göründüğü kadar rahat değiller" dedi.Kadın Demokrasi Derneği (KADEM) Basın Medya Komisyonu Başkanı, Gazeteci Yazar Sabiha Doğan ve yardımcısı Emine Yağmur, Gazetemizi ziyaret ederek kadın sorunlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlattılar.

ÇOK ESKİ DEĞİLİZ, ANCAK ÇOK SES GETİRDİK

KADEM üyelerinin büyük çoğunluğunun üniversite mezunu olduğunu belirten Sabiha Doğan, "Türkiye'nin aydın iş kadınlarına hitap eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Kadınlara yönelik şiddet ayrımcılığına, cinsel ayrımcılığa, şiddet davalarına Özgecan davası gibi müdahil oluyoruz ve bunların takipçisi oluyoruz. Kadınlara her yönüyle destek olmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Sadece ulusal bazda değil uluslararası alanda da paneller, konferanslar düzenliyoruz. Gerçekten çok eski değiliz, ancak çok ses getiren STK olduk" dedi.

ERKEKSEN ÖFKENİ YEN

Gaziantep'te de kadın dünyasına yeni bir soluk bakış açısı getirdiklerini dile getiren Doğan, "Kadın için toplum için ne yapabiliriz, şiddeti nasıl engelleyebiliriz, eğitim düzeyini nasıl yükseltiriz bunlarla ilgili projeler geliştiriyoruz. Kadına yaklaşırkende fanatik feminist olarak değilde önce adalet, adaleti önceleyen bir şekilde yaklaşıyoruz. Sloganlarımız çok tuttu. Önce Adam Ol, Erkeksen Öfkeni Yen gibi sloganlarımız oldu bunlar Türkiye'nin  her tarafında çok tuttu. Bu sloganlar, Türkiye'nin her yerine bilboardlara asıldı. Şiddete yönelik çok sayıda slogan çalışmalarımız oldu. Geri dönüşler çok güzel" diye konuştu.

SURİYELİLERDE ÇOK EVLİLİK YASAL

Gaziantep'te çok sayıda Suriyeli kadın varlığına da dikkat çeken Doğan, bu kadınlarla ilgili de çalışmalar yaptıklarını anlattı. Doğan, "Onlar için de araştırmalar, saha çalışmaları yaptık. Hükümete ulaştırdık bunlar önemli verilerdi, önemli raporlar hazırlanıyor. Suriyeli kadınların sosyal yaşama adapte olmaları çok önemli. Örneğin onlarda çok evlilik yasal bizde yasal değil. Bunların onlara anlatılması lazım. Suriyelilerle ilgilide projeler yapıyoruz. Suriyeli kadınların sosyal yaşama adapte olmaları gibi projelerimiz var" dedi. 

GAZİANTEPLİ KADINLAR DIŞARIDAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ RAHAT DEĞİL

Gaziantep'te kadın fotoğrafıyla ilgili ilginç tespitler yapan Doğan şunları söyledi. "Gaziantep'te kapalı bir yapımız var. Gaziantep olarak aslında dışarıdan gelen insanlar Antep'e bayılıyor. Gaziantep'te ekonomik durum yüksek olduğu için kadınların çok rahat yaşadığı varsayılıyor. Ama işin aslı öyle değil. Erkek egemen bir yapı var. Oda yetmiyor eşin ailesinin kontrol mekanizmasını geliştirdiği bir yapı var. Hem koca karışıyor, hem kocanın ailesi müdahale ediyor. Bu durum en büyük ailelerde daha fazla. Çok ön plana çıkma mesajları veriliyor. Yani Gaziantepli kadınlar dışarıdan göründüğü kadar rahat değiller.

"3-4 KADINDAN BİRİ ŞİDDETE UĞRUYOR

Gaziantep'te kadına şiddet oranının Türkiye'den farklı olmadığını söyleyen Doğan, "Kadının dünyasında şiddet gördüğünü itiraf etmesi biraz zor. Kadın söyleyemiyor ancak en yakınına söylüyor. Bu nedenle net oran çok zor. Zaten 3-4 kadından biri Türkiye'de araştırmalara göre şiddete maruz kalıyor. Gaziantep'te bu paralelde, tablonun bundan farklı olduğunu düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

ERKEKLER DAHA ÇOK SÖZLÜ ŞİDDEDE UĞRUYOR

Psikolojik şiddetle ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Doğan, "Burada erkekler devreye giriyor. Erkekler kadınlardan daha çok psikolojik şiddete uğradıklarını söylüyor. Hatta sadece eşler değil kızlarımızdan da sözlü şiddete maruz kalıyoruz diyorlar" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.