1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu kentte artık insanlar gülmüyor
Bu kentte artık insanlar gülmüyor

Bu kentte artık insanlar gülmüyor

* Gaziantep gece ölü bir kent olmaktan çıkmalı

A+A-

* Gece bir kahve içeceğiniz, bir bira içeceğiniz yer yok

* Gaziantep'te  cemaatin toplantısına katılmayan var mı?

* İhbarcılık başlamış, bu Gaziantepliye hiç yakışmıyor

Bu kentte artık insanlar gülmüyor

Eski ve yeni Gaziantep'i anlatan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, geldiğimiz noktanın iyi olmadığını söyledi. Kentle ilgili karamsar bir tablo çizen Ekici, "Eskiden güleryüzlü, üreterek tüketen, birbirini seven, insanlar arasında dayanışma ruhu çok geniş olan bir kenttik. Ancak bunların hepsi kayboldu. Artık insanlar gülmüyor.. Geceleri ölü bir kent haline geldik. Ekonomi, eğitimin yanısıra kültürel anlamdada şehirde bir geriye gidiş var. Sanayiciler sıra bana ne zaman gelecek diye korku ve tedirginlik içinde. Bir de ihbarcılık başlamış. Durup dururken insanlar birbirine ihbar mektupları yazmaya başladı. Yanlış ve tehlikeli gelişmeler. Herkesin iyi kötü bu Fethullah Gülen harekatıyla, belasıyla bir irtibatı, bir merhabası olmuş. Gaziantep'te bu cemaatin içine girmeyen, bunların toplantısına katılmayan mı var, soruyorum ben buradan?" dedi.

GAZİANTEP GECELERİ YAŞAYAN BİR KENT OLMALI

Gaziantep'in geceleri ölü bir kent olmaktan çıkması gerektiğini, turizm için bunun şart olduğunu belirten Akif Ekici, "Bugün restoranlara ruhsat verilmiyor, kafelere açılması için öncülük yapılmıyor. Gaziantep gece yaşayan bir kent haline gelmeden, gece ölü bir kent olmaktan çıkmadığı sürece turizmde başarı düşünmek çok zor. Gaziantep'i gece yaşayan bir kent haline getirmeliyiz. Ama maalesef bu Ak Parti zihniyetine uygun düşmüyor. Hatıra şu geliyor, gece yaşanırsa içki içilir. İçerse içsin kardeşim sana ne. İsteyen içki içer, isteyen namaz kılar. Herkese saygı duymak zorundayız. Eğer Gaziantep'i bu gece yaşayan kent haline dönüştürmezsek turizmde çok ciddi kaybımız olur.  Güvenlik nedeniyle turizmde sıkıntılar yaşadık. Biz her zaman şunu söylüyoruz, Gaziantep ne kadar güvenliyse dünyanın her şehri de aynı güvenliktedir. Çünkü terör motorize olmuş. Bugün Gaziantep'tedir, üç gün sonra Paris'te, üç gün sonra başka bir şehirde. Bunu hiç kimse kestiremez" diye konuştu.

GAZİANTEP GECE KÜLTÜRÜNÜ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

'Gaziantep, Hatay'dan başlayıp Midyat'ta son bulan, Adıyaman'ın, Şanlıurfa'nın, Balıklıgöl'ünde içinde olduğu bir kültür platosunun içerisindedir' diyen Ekici, "Burada turizmi  canlandırmamız lazım, Gaziantep'i canlandırmamız lazım. Gaziantep'i bir kültür platosunun merkezi haline getirmeliyiz. Yani Gaziantep'e gelen kafileler merkezi Gaziantep bilmeli, Gaziantep'te konaklamalı. Gaziantep'te konaklayabilmesi içinde Gaziantep kültürünün yansıdığı gece hayatını ortaya çıkarmamaz lazım. Maalesef bugün yaz günleri saat 21.00'den sonra kış günleri 19.00'dan sonra Gaziantep ölü bir kent oluyor her taraf karanlığa bürünüyor" dedi.

GAZİANTEP BU DEĞİLDİ

Gaziantep'in, eğitimde olduğu gibi kültürel yönden de geriye gittiğini vurgulayan Ekici, "Gaziantep güleryüzlü bir kentti. Üreterek tüketen, birbirini seven, insanlar arasında dayanışma ruhu çok geniş olan bir şehirdi. Ancak bu ruhların hepsi kayboldu. Şimdi bir ayrışım var. Tüm Türkiye'de olduğu gibi insanlar kamplaştırılmış, insanlar kutuplaştırılmış, birbirine sevgiyle, şefkatle bakmayan bir yapı var. Bu gerçekten beni çok rahatsız ediyor. Gaziantep bu değildi. Gaziantep sosyal kültürel yönden çok gelişmiş, eğlenmesini bilen, yaşamasını bilen bir kentti.  İnsanlar gerçekten gülmüyor" dedi.

GECE BİR BİRA İÇİLECEK YER VAR MI?

Bu kentte geceleri gideceğiniz, oturacağınız, bir kahve içeceğiniz, bir bira içeceğiniz bir yeri bulma şansı olmadığını dile getiren Ekici, insanların giyim, kuşam, yeme içme özgürlüklerine müdahale edilmesini de eleştirdi. Ekici, "Siz insanlara kıyafetini açık giydi, kadınlar kısa etek giydi, şort giydi, öbürüne sakal uzattı, öbürüne çarşaf giydi diye müdahale ederseniz, bu toplumda bu kaynaşma bu canlanma olmaz. İsteyen istediği gibi giyinip, istediği gibi davranır, istediği giyer, istediğini içer. Kimi ne ilgilendirir. Benim yediğim içtiğim bir tek beni ilgilendirir. Ama maalesef bunu görmüyoruz. Şunun kolu kısa, şunun ayağında şort var diye müdahale etmeye başladık. Her insan kendi kararını verebilir. Dünyanın her tarafında bu budur" dedi. 

FATMA ŞAHİN DE AYNI DÜŞÜNCEDE

Yıkılacak olan Kamil Ocak Stadyumu'nun yeri ve etrafındaki bölgenin Gaziantep kent merkezi haline getirilmesi gerektiğini belirten Ekici şöyle konuştu: "Başından beri bunu söylüyorum. Büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin de zaten o düşünce içinde olduğunu söylüyor. Kamil Ocak Stadyumu'nun yeri ve etrafındaki bölgenin Gaziantep kent merkezi haline getirilmesi gerek. Etrafında kafeleriyle, Gaziantep kültürünü yansıtan oluşumlarla Gaziantep kültürünü burada canlandırmalıyız ve Gaziantep'e gece hayatını kazandırmalıyız, Gaziantep yaşayan bir kent olmalı. Gecenin 11-12'sine kadar yaşayan bir kent olmalı. Bu olmadığı sürece ne turist gelir, ne insanlar barışır, ne kaynaşır."

CEMAAT TOPLANTILARINA KATILMAYAN KAÇ KİŞİ VARDIR?

İnsanların gerek ekonomik olarak gerekse güvenlik açısından tedirgin olduğunu vurgulayan Ekici şöyle konuştu:"Yarın KHK ile ne karar çıkacak, yarın başına ne iş gelecek, kendi başına gelmezse çocuğunun, amcasının, kardeşinin, yakının başına ne iş gelecek bilemiyor. Herkesin iyi kötü bu Fethullah Gülen harekatıyla bir irtibatı, bir merhabası olmuş. Gaziantep'te bu cemaatin içine girmeyen, bunların toplantısına katılmayan mı var, soruyorum ben buradan? Bu cemaatin 2013 öncesi içinde bulunmayan, bunların yemeklerine, toplantılarına katılmayan kaç kişi var? Hepsini toplayıp getirip içeriye mi atacaksınız? İnsanlar bana ne zaman sıra gelir diye korkuyor. İnsanlar korkuyor baskı altında. Sanayide kimse korkusundan sesini çıkaramıyor. Kimin gözaltına alınıp kimin alınmayacağını kimse bilmiyor."

BÖYLE ADALET OLUR MU?

FETÖ operasyonlarında 17-25 Aralık'ın baz alınmasını da değerlendiren Ekici, "17-25 Aralık'ı milat alıyorlar. Milattan önce FETÖ'cüydün, milattan sonra FETÖ'cü değil misin? 15 Temmuz FETÖ hareketi bu ülkenin başına getirilmiş en büyük beladır. Bu ülkenin meclisi bombalanmıştır, bunların en ağır cezalarla cezalandırılması gerekir. Ama bunların yanında esas işin başında olan siyasetçisi, sermayedarı elini kolunu sallayıp dışarıda geziyor, gariban polis memuru, hemşire, doktor, öğretmen, asker, subay cezaevinde. Hakimler, savcılar, asker, polis inandığı şekilde karar veremiyor. Fetö hareketi mutlaka ceza görmeli, ama esas işi başında olanlar piyasada geziyor, sermaye sahipleri ortada geziyor, 3-5 yüz lira para yatıran garibanlar cezaevinde. Böyle bir adalet olurmu?" diye konuştu.

İHBARCILIK BAŞLAMIŞ, ÇOK YANLIŞ

Kentte ihbarcılık başladığını, bunun yanlış ve tehlikeli olduğunu söyleyen Ekici, "Gaziantepliye hiç yakışmıyor. Bir Türk insanına hiç yakışmaz. Birbirini ihbar eden insanlar başlamış. Şuda var, buda var diye. Vatandaşın görevi birbirini ihbar etmek değildir. Hata yapanı ikaz edersin, ihbar etmek görevi değildir. İtirafçılık ayrı, ihbarcılık ayrı bir şey. Durup dururken insanlar birbirine ihbar mektupları yazmaya başladı. Duyuyoruz yanlış ve tehlikeli gelişmeler" dedi.

BU SURİYELİ ÇOCUKLARIN DURUMU NE OLACAK?

"Şehrimizde 5 kişiden biri Suriyeli. Yüzde 20 payımızı alıyorlar. Hem eğitim, hem diğer yönlerden. Ev kiraları yükseliyor, gıda ürünleri, ulaşım herşey yükseliyor. Niye 4 kişinin harcayacağını 5. kişiyle beraber harcıyoruz. O zaman herşeyin fiyatı misli misli artıyor. Herşey ateş pahası oldu. Suriyelilerden dolayı Gaziantep'in dengesi bozuldu. Gaziantep üreten bir şehir ama son 5-6 yıldır Gaziantep ve Türkiye ciddi sıkıntılar, problemler yaşıyor. 500 binden fazla Suriyeli var. Doğan Suriyeli çocukların durumu ne olacak? İş yok, aş yok para yok. 

İNSANLAR YARIM KİLO ET ALAMIYOR

Toplumun yüzde 10'luk dilimi çok rahat yaşıyor. Yüzde 90 perişan' diyen Ekici sözlerini şöyle noktaladı:"Yarım kilo et alamıyor, ekmek almaktan aciz. İnsanlar kredi kartıyla yaşıyor. 3 işçiyi birbirine kefil ettirip kredi kartları veriyorlar. Herkesin evinde haciz var. Haciz dosyaları milyonları bulmuş, cezaevlerine insanlar sığmaz hale gelmiş. Bu mu yönetim? İnsanların yüzü gülsün karnı doysun istiyoruz. 2019 seçimlerinde bu iş bitecek. Bu insanlar evet demeyecek." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum