1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu işte bir tuhaflık var
Bu işte bir tuhaflık var

Bu işte bir tuhaflık var

Gaziantep’te içki ve sigara satan 300 tane büfe ve benzeri esnaf ruhsatını yenilemedi.

A+A-

Gaziantep’te içki ve sigara satan 300 tane büfe ve benzeri esnaf ruhsatını yenilemedi. Gaziantep Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Vakkas Katırlı, bu gelişmenin farklı mesajlar içerdiğini söylerken, bir noktaya daha dikkat çekti ve kentte kaçak sigara ve alkollü içkinin artık daha da yaygınlaşacağını açıkladı. Katırlı, bu iddiasına değişik bir benzetme daha yaptı ve “Gaziantep’te artık kaçak sigara ve alkollü içkileri Suriyeli vatandaşların el arabalarında sokak ortasında satarken görürsek hiç şaşmamak gerek”dedi.

SURİYELİLER KAÇAKÇILIK YAPACAK

Katırlı, Büfe ve bazı esnafın sigara ve alkol ruhsatı yenilemeyişinin nedenlerini tartışmak gerektiğini belirtirken, asıl noktayı Suriyelilere getirdi ve “kentimizde 300 esnaf ruhsatını yenilemedi. Özellikle ruhsatlarını yenilemek istemeyen vatandaşlar alkollü içecek ve sigara satışı yapmayacaklarını söyledi. Gaziantep’te zaten alabildiğine kaçak şekilde satılan alkol ve tütün ürünleri şimdi daha da yaygınlaşacak. Gaziantep’te zaten her yerde kaçak sigara satılıyor. Suriyeli vatandaşlar bile el arabalarında kaçak sigara satıyor. Bu durumun belediye tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Özellikle 300 esnafın da ruhsatlarını yenilememesi ile birlikte kaçak sigara ve alkolün satışının artacağını düşünüyoruz" dedi.

EN ÇOK ŞAHİNBEY BÖLGESİNDE

Gaziantep’te ruhsatını yenilemek istemeyen bakkal, market ve büfe gibi 300 esnaf artık içki ve sigara satışı yapamayacak. Şahinbey bölgesinde 759, Şehitkamil bölgesinde ise 471 olmak üzere Gaziantep genelinde bin 230 esnafın sigara ve alkollü içki satışı yaptığını söyleyen Gaziantep Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Vakkas Katırlı, bu esnaflardan 300 tanesinin ruhsatlarını çeşitli nedenlerle yenilemediğini kaydetti.

YENİLEME SÜRESİ 1 NİSAN’DA BİTTİ

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsat yenileme süresi 1 Nisan tarihinde sona erdi. Ruhsat yenileme tarihinin sona ermesiyle birlikte Gaziantep’te sigara ve alkollü içki satışı yapan bin 230 esnaftan 300 tanesinin de ruhsatlarını yenilemedikleri ortaya çıktı. Şahinbey bölgesinde 759, Şehitkamil bölgesinde ise 471 olmak üzere Gaziantep genelinde bin 230 esnafın sigara ve alkollü içki satışı yaptığını söyleyen Gaziantep Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Vakkas Katırlı, bu esnaflardan 300 tanesinin ruhsatlarını çeşitli nedenlerle yenilemediğini kaydetti. Bu durumun kaçak sigara ve içki satışının artmasına sebep olacağını öngören Vakkas Katırlı, “1 Nisan tarihine kadar esnafımızın ruhsatını yenilemesi gerekiyordu, ama tam 300 esnaf ruhsatını yenilemedi. Bu esnaflardan bazıları ruhsatlarını yenilemek istemedi. Bazılarının ise işyerleri ruhsatlandırılmaya elverişli olmadığı belediyeler tarafından tespit edildiği için ruhsatları yenilenmedi.” dedi.

SURİYELİLER EL ARABASINDA KAÇAK SİGARA SATIYOR

Gaziantep’te Suriyeli vatandaşların sokak ortasında el arabası ile kaçak sigara satışı yaptığını dile getiren Katırlı, “Özellikle ruhsatlarını yenilemek istemeyen vatandaşlar alkollü içecek ve sigara satışı yapmayacaklarını söyledi ve ruhsatlarının yenilenmesini istemedi. Gaziantep’te zaten alabildiğine kaçak şekilde satılan alkol ve tütün ürünleri şimdi daha da yaygınlaşacak. Gaziantep’te zaten her yerde kaçak sigara satılıyor. Suriyeli vatandaşlar bile el arabalarında kaçak sigara satıyor. Bu durumun belediye tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Özellikle 300 esnafın da ruhsatlarını yenilememesi ile birlikte kaçak sigara ve alkolün satışının artacağını düşünüyoruz. Çünkü resmi olarak sigara ve alkol satan işyerlerinin sayısı azalınca ister istemez kaçak satış yapanların sayısında bir artma meydana gelecektir bu konuda yetkili birimlerin denetimleri arttırması gerekmektedir.” ifadelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.