1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu işte bir terslik var
Bu işte bir terslik var

Bu işte bir terslik var

Gaziantep'te hava kirliliğinin önüne geçilmesi için valilik kararıyla 23 mahallede kömür kullanımı yasaklanmıştı.

A+A-

Ancak bu yasağa rağmen Kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma Vakıfları daha önce açıklanan mahallere kömür dağıttı. Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, duruma tepki gösterdi ve "Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde toplam 23 mahallede kömür kullanımı yasaklanmış vaziyette iken bu mahallelerden bazılarında yardım kömürü dağıtılması Mahrukatçı esnafına “siz bu işi bırakın” demek anlamına mı gelmektedir?" dedi. 

Gaziantep Mahalli Çevre Kurulu'nun 02.10.2015 tarih ve 2015/95 sayılı kararı ile alternatif temiz yakıt kullanımı uygulamasına geçiş yaptığını hatırlatan Keklik, "Gaziantep’in havası en kirli şehirler sıralamasında üst sıralarda yer alması bu uygulamanın şehrimiz için vazgeçilmez konular arasına girmesinde en önemli sebeplerden biri oldu. Fakat tam bu noktada sorunu çözmek adına yapılanlar şehrimiz için yeni sorunlar üretiyor" diye konuştu. 

YASAK AMA DAĞITIM YAPILIYOR

Temiz hava eylem planı çerçevesinde temiz yakıt kullanımı için kısa vadede en uygun çözüm doğalgaza geçmek olarak belirlendiğini belirten Müslüm Keklik, "Peki doğalgaza geçişin zorunlu olduğu mahallelerde kömür satışı yasak olmasına rağmen Kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile dağıttığı yardım kömürlerine ne demeli? Doğalgaz hattı bulunan evlerin önüne bırakılan kömürler ile mi hava kirliliği ile mücadele edilecek? Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde toplam 23 mahallede kömür kullanımı yasaklanmış vaziyette iken bu mahallelerden bazılarında yardım kömürü dağıtılması Mahrukatçı esnafına “siz bu işi bırakın” demek anlamına mı gelmektedir?" diye sordu. 

SONUNA KADAR DESTEK VERDİK 

Gaziantep Mahrukatçılar Odası olarak temiz hava eylem planının uygulanması adına alınan tüm kararlara ve uygulamalarına esnafla birlikte destek verdiklerini hatırlatan Keklik, "Şehrimizde ısınma amaçlı kullanılan kömürlerin kalitelerinin arttırılması adına gerekli tüm çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ancak bu süreç içerisinde esnafımızın mağduriyetini karar alıcılara ve bu kararları uygulayanlara anlatmakta sıkıntılar yaşadık. Tutanak ve ihtarname veren zabıta ile görüştüğümüzde Çevre İl Müdürlüğüne, Çevre İl müdürlüğü ile görüştüğümüzde belediyeye yönlendirildik. Bize sorunlarını dile getiren vatandaşlarımızın da sorunlarını iletecek merci bulmakta sıkıntı yaşadık" şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM ÜRETİLMEDİ 

Keklik devamla şunları söyledi: "Mahrukatçı esnafı olarak bizler vatandaşımıza yapılan her türlü yardımı desteklediğimizi her platformda dile getirdik. Ancak doğalgaza geçişi mümkün olmayan varoş semtlerdeki vatandaşlarımızın önümüzdeki kış aylarında ne yapması gerektiği konusunda çözüm üretilemedi. Vatandaşımız da kömür satışı yasaklanan esnafımız  da tabir-i caizse iki arada bir derede kaldı. Dolayısıyla yasak kapsamındaki mahalleler arasında en azından varoş olarak nitelendirdiğimiz mahallelerde kömür kullanımına izin verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz" 

İŞTE O MAHALLELER

Kentimizde Beydilli, Güneş, 60.Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal, 23 Nisan, Kayaönü, Selimiye, Değirmiçem, Emek, Batıkent, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi, Yaprak ve Nizip ilçe merkezindeki mahallelerde yer alan isale hattının ulaştığı bölgelerde katı ve sıvı yakıt kullanımı sonlandırılarak alternatif temiz yakıt kullanımı zorunlu hale getirildi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.