1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu iddialar doğru mu ?
Bu iddialar doğru mu ?

Bu iddialar doğru mu ?

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, yılan hikayesine dönen ve önce TRT'nin yerine yapılması düşünülen hatta temeli atılan Şehir Hastanesi...

A+A-

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, yılan hikayesine dönen ve önce TRT'nin yerine yapılması düşünülen hatta temeli atılan Şehir Hastanesi için çok önemli iki idda ortaya attı. Birinci iddia, Şehir Hastanesi ihalesini kazanan Güney Koreli firmaya ihaleyi vermemek için hastane yerinin değiştirildiği ileri sürüldü.

Dr.Ağca, Kafa karıştıran konuşmasını "Ne yaptılarsa Güney Koreli firma hakkından vazgeçmedi, tüm baskılara rağmen vazgeçmiyor. Bu yüzden Karataş'taki hastaneyi başlatamıyorlar, Hala bu firmanın hastaneden vazgeçmesi için çaba gösteriyorlar" şeklinde sürdürdü. İkinci iddia ise, hastaneyi işletecek firmaya, doluluk garantisi verilmesi oldu. Ağca'nın ididasına göre,kamu özel ortaklığıyla hastane kuracak ve içindeki hizmetleri işletecek şirketlere, Damga Vergisi, Harç, KDV muafiyeti tanındığını, alacakları kredilere Hazine garantisi verildiğini, hastanelerin Yüzde 70 doluluk oranıyla çalışacağının garanti edildi. 

YÜZDE 70 DOLULUK GARANTİSİ VERİLMİŞ

Türk Tabipleri Birliği, Gaziantep Şehir hastanesi projesiyle ilgili ihale süreci de dahil bir değerlendirme raporu hazırladı.  Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, kamu özel ortaklığıyla hastane kuracak ve içindeki hizmetleri işletecek şirketlere Damga Vergisi, Harç, KDV muafiyeti tanındığını, alacakları kredilere Hazine garantisi verildiğini, hastanelerin Yüzde 70 doluluk oranıyla çalışacağının garanti edildiğini belirterek, "Sağlık Bakanlığı tarafından bir kullanım ya da doluluk oranı vaat edilmesinin hiçbir yasal altyapısı yoktur. Kaldı ki Sağlık Bakanlığının kendi yatak doluluk oranı istatistikleri de bu vaadin gerçeği yansıtmadığını göstermektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programının uygulandığı dönem boyunca yatak doluluk oranları giderek artsa da şirketlere vaat edilen yüzde 70’lik doluluk oluşmamıştır" dedi.

UZLAŞAMIYORLAR

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, önce TRT'nin yerine yapılması düşünülen hatta temeli atılan Şehir Hastanesinin ihaleyi bir holdingimizin değil, Güney Koreli bir firmanın kazanması nedeniyle, yerinin değiştirilerek Karataş'a alındığını öne sürdü. Ağca, "Ne yaptılarsa Güney Koreli firma hakkından vazgeçmedi, vazgeçmiyor. Bu yüzden uzlaşamıyorlar" dedi.

İHALE SÜRECİ

Gaziantep şehir hastanesi ihalesinin tamamlandığını belirten Hamza Ağca, "İhaleyi alan, şirketler tarafından  (Samsung C&T, Kayı İnşaat, Salini Impregilo ) özel amaçlı şirket oluşturulduğu şirketlerce duyurulmuştur. Ön yeterlik ihalesi 07.06.2011 tarihinde yapılmış, değerlendirme sonucu 9 iş ortaklığı yeterli bulunmuştur" dedi. İhale sürecinde tekliflerin 15.06.2012 tarihinde alındıığını, nihai teklif verme tarihinin 25.09.2012 olarak açıklanırken daha sonra 12.10.2012 olarak değiştirildiğini belirten Hamza Ağca şu iddialarda bulundu:"3 iş ortaklığı nihai teklif vermiştir. Son olarak “açık eksiltme ihalesi” 1.11.2012 tarihinde yapılmış ve ihaleyi Samsung C&T Corporation - Kayı İnş. San. ve Tic. A.Ş. - Salini S.P.A. - Simed International B.V. - Studio Altieri Spa - HAN Teknik Müşavirlik Mühendislik Mimarlık A.Ş. İş Ortaklığının aldığı açıklanmıştır" dedi.

ÖN YETERLİLİK ALMAYAN ŞİRKETLER DE YER ALDI

07.06.2011 tarihinde ön yeterlik başvurusu yapan şirketler arasında yer alan iş ortaklığının Samsung C&T Corporation - Studio Altieri Spa - HAN Teknik Müşavirlik Mühendislik Mimarlık A.Ş. İş Ortaklığı şirketlerinden oluştuğunu belirten Ağca şunları söyledi:"İhalede 15.06.2012 tarihinde nihai teklif veren iş ortaklıkları arasında 3. Sırada yer alan iş ortaklığı Samsung C&T Corporation - Kayı İnş. San. ve Tic. A.Ş. - Salini S.P.A. - Simed International B.V. - Studio Altieri Spa - HAN Teknik Müşavirlik Mühendislik Mimarlık A.Ş. İş Ortaklığından oluşmuştur. Son olarak 1.11.2012 tarihinde yapılan açık eksiltmeyi de Samsung C&T Corporation - Kayı İnş. San. ve Tic. A.Ş. - Salini S.P.A. - Simed International B.V. - Studio Altieri Spa - HAN Teknik Müşavirlik Mühendislik Mimarlık A.Ş. İş Ortaklığı almıştır. İş ortaklığında yer alan Kayı İnş. San. ve Tic. A.Ş. - Salini S.P.A. - Simed International B.V.  şirketleri ön yeterlik almamıştır. "

YÜZDE 70 DOLULUK VAADİ

Kamu özel ortaklığı yöntemiyle altyapı temininin klasik ihale yöntemine göre daha pahalı olduğunu söyleyen Ağca, bu projedeki bazı noktaların ise şaşırttığını belirtti. Ağca şunları dile getirdi: "Avrupa Yatırım Bankası verilerine göre yüzde 24 daha pahalı , bu yöntem için alınan krediler ise devlet borçlanmasına göre yüzde 83 pahalı temin edilmektedir. Ayrıca bu hastanelerde çalışan kamu çalışanı, alanlarında uzman kişilerin artık Gaziantep il merkezinde çalışma olanağı kalmayacaktır; çünkü tüm görüntüleme ve laboratuvar hizmetleri istisnasız olarak yüklenicilere bırakılmaktadır. Kamu özel ortaklığıyla hastane kuracak ve içindeki hizmetleri işletecek şirketlere Damga Vergisi, Harç, KDV muafiyeti tanındığı, alacakları kredilere Hazine garantisi verildiği, hastanelerin Yüzde 70 doluluk oranıyla çalışacağının (kullanım garantisi), kur farkından kaynaklı zararların karşılanacağına dair hükümler bir arada değerlendirildiğinde sözleşme konusu işin herhangi bir hizmet satın alma ve bina yapım işi olmadığı açıktır. Türkiye’de kamu özel ortaklığının uygulanmasının makro planlamasının ülke gerçekleriyle örtüşmeksizin yapıldığı anlaşılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından ihale alan şirketlere hastanenin yüzde 70 oranında doluluğu vaat edilmiş ve aksi durumda gereken ödemelerin yapılacağı taahhüt edilmiştir. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından bir kullanım ya da doluluk oranı vaat edilmesinin hiçbir yasal altyapısı yoktur. Kaldı ki Sağlık Bakanlığının kendi yatak doluluk oranı istatistikleri de bu vaadin gerçeği yansıtmadığını göstermektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulandığı dönem boyunca yatak doluluk oranları giderek artsa da şirketlere vaat edilen yüzde 70’lik doluluk oluşmamıştır. Sağlık Bakanlığı istatistikleri yıllığı 2013 verilerine göre yatak doluluk oranı tüm sektörlerde 2014 yılı itibariyle yüzde 66'dır."

DÜNYA ÖLÇÜTLERİNE AYKIRI

Türkiye’de 2005 yılından bu yana belirgin bir yasal altyapısı bulunmayan kamu özel ortaklığı finansman yönteminin özellikle sağlık hizmeti alanında uygulamasına dair ön hazırlıkların yeterli nitelikte yapılmadığını belirten Hamza Ağca, "Bunun dışında tüm hazırlık ve uygulama süreçleri kamuoyuna doğru bilgilendirme yapılmaksızın yürütülmektedir. Süreç, kamu özel ortaklığı uygulamalarına ilişkin dünya ölçeğinde özellikle finansman kuruluşları tarafından belirlenen ölçütlere de aykırıdır. Türk Tabipleri Birliği, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın kabulü aşamasından bugüne değin Türkiye özelinde uygulamanın sürdürülemez olduğunu bilimsel çalışmalarıyla açıklamıştır. Kamu özel ortaklığı finansman yöntemiyle Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yeni bir aşaması olduğu Dünya Bankası tarafından da açıklanan bu yeni sürecin uzun vadede sağlık hizmeti sunumunda, sağlık çalışanları ve hizmetten yararlanacak tüm çevreler açısından büyük hasar yaratacağı da açıktır. Bu yöntem kullanılarak sağlık hizmeti sunulabilmesi Türkiye özelinde olanaklı değildir" diye konuştu. 

ARALARINDA ANLAŞAMIYORLAR

 

Gaziantep özelinde şehir hastanesiyle ilgili çok iddialar ortaya atıldığını söyleyen Ağca, "TRT'nin yeri ihale edildi. Hatta temeli atıldı. Ancak burayı bir holdingimizin alması istenmiş. Ancak Güney Koreli bir firma ihaleyi kazanmış. Ne yaptılarsa Güney Koreli firmayı ihaleden çıkaramadılar. Bunlarda hastanenin yerini değiştirmeye karar vermişler. Ve bu nedenle Karataş'a alındı. Ancak önceki ihaleyi alan Güney Koreli firma hakkından vazgeçmiyor. İşte bu yüzden Karataş'ta da bir çalışma yok. Aralarında anlaşma sağlayamadılar. Şehir efsanesi mi, şehir hastanesi mi anlayamadık" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum