1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Bu günü yaşamak
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu günü yaşamak

A+A-

Hayat devam ederken, “bu günün hakkını vererek günü en güzel şekilde yaşamamız ve değerlendirmemiz için” yaptığımız ve yapmak zorunda olduğumuz işlere motive olmamız, performansımızın artması, iletişim becerimizi artırmamız, yaşamımızı kendi irademiz altına almamız gerekiyor. Bunu sağlayan eğitimleri dünyada her ülkede veren kuruluşlardan biri olan NLP Uluslararası NLP Eğitmenleri birliğinin, üyelerinden Eğitmen Sayın Mustafa Çay, “Bir Yudum Hayat” isimli kitabında özetle bakın neler söylüyor: “Yaşam size hiçbir zaman ne arzu edersiniz diye sormaz. (lokantada garsonlar usulen ne yiyeceğinizi sorar, o başka) Yaşam çok büyük bir açık büfedir. Her şey ortadadır. İstediğiniz her şeyden istediğiniz kadar alabilirsiniz. (Yasal olarak ve ahlaki ölçüler içinde tabi).

Yazar Mustafa Bey şöyle devam ediyor: Yaşam bir şölendir, bu şölene herkes davetlidir, siz de tabi. Ama bazıları uzak durdukları için bunu fark etmezler. Oysa bu şölende herkesin kendisine ait özel bir masası vardır. Üzerinde en sevdiğiniz yemeklerin bulunduğu, etrafında dostlarının olduğu bir masa. Bazıları masalarını bulamadıkları için, bu şöleni çekilmez ve sıkıcı bulurlar. Bu şölen alayı dünya kadardır. İlk masa etrafında dolanıp durmayın, gerçek masanızı bulun. Bir yoldaysanız ve bu yol sizi istediğiniz yere götürmüyorsa, yanlış yoldasınız demektir. Değiştirin yolunuzu. Yaşam size verilenleri aramak için çıktığınız bir yolculuktur. Kimse size ne istediğinizi sormaz. Düşlerinizin ötesine götürecek tek kişi var. O da “Siz”. İnsanlar duygularının önceliği bakımından, görsel, işitsel, dokunsal olarak üç guruba ayrılır. Aralarındaki anlaşmazlıklar zihin haritalarının uymamasından ileri gelir. Öfkelendikçe kaybettiğiniz şeyler çoğalır. Öfkelenmeyiniz” diyor Sayın Mustafa Çay Bey, bu konudaki değerli kitabında.

Erol Güngör olarak görsel, işitsel ve dokunsal insanlar hakkında benim görüşlerimi ise şu cümlelerle özetleyebilirim: Her istediğiniz şeyi, görmek istediğiniz her şeyi, göremezsiniz. Duymak istediğiniz her sözü duyamazsınız ve dokunmak istediğiniz her şeye ve herkese dokunamazsınız. Çünkü her şeyin bir sınırı, eşyanın bir tabiatı, herkesin değişik bir karakteri ve her şeyin bir usulü vardır ve yasaklar vardır. Kendinizin ve çevrenizdeki insanların özünü iyi kavrar, ona göre davranır, eşyanın tabiatına ve tabiat kanunlarına uyar ve kişisel hak ve yeteneklerinizi göz ardı etmeden ve duygularınızı köreltmeden, hakkını vererek yaşarsanız ve kimsenin yönetimi ve etkisi altına ezilmeden, kendi hayatınızın kontrol kumandasını kendi elinizde tutarak yaşarsanız, bence bu günü en iyi şekilde yaşamış olursunuz.

 

Bu günü yaşayın, sağlıklı kalın, mutlu olun, gerisine boş verin. Boş verdiğiniz şeylere, her gün yenilerini ekleyin. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.