1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BU GÜBRE FISTIĞI ALTIN YAPACAK
BU GÜBRE FISTIĞI ALTIN YAPACAK

BU GÜBRE FISTIĞI ALTIN YAPACAK

Tatlılardan yemeklere kadar birbirinden farklı lezzete lezzet katan Antep fıstığı için özel üretilen "Yeşil Altın Gübresi", ürünün besin ihtiyacını gidererek yüzde 40'a varan verim artışı sağlıyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı ve ziraat mühendisi İbrahim Yılmaz belediye olarak Antep fıstığına sahip çıktıklarını ve çıkmaya da devam edeceklerini vurguladı. Yılmaz, gübre kullanımının ürünün kalitesi ve miktarını artırdığını aynı zamanda ağacı koruduğunu ve gelecek dönemdeki meyve verimini etkilediğini dile getirdi. 

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı ve ziraat mühendisi İbrahim Yılmaz, Türkiye'de ilk kez fıstığa özel üretilen bu gübreyi geçen yıl üreticilere ücretsiz dağıttıklarını belirterek,  100'er kiloluk toplam 2 bin ton gübre dağıtarak çiftçilerin gübreyi denemelerini istediklerini söyledi.

OLUMLU DÖNÜŞ ALIYORUZ 

Üreticilerden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını anlatan Yılmaz, çiftçilerin gübre verilen ağaçların diğerlerine göre daha canlı ve verimli olduğunu söylediklerini dile getirerek, "Literatüre göre taban gübresinin Antep fıstığında düzensiz meyve verimini yüzde 40 azaltabiliyor. Bu, çok önemli bir rakam. Yani ürün bu sene meyve verdiyse seneye hiç vermemesi yerine yüzde 40'lara varan verimimiz olacak. Dengeli gübrelemeyle meyvedeki protein, yağ, randıman, irilik, çıtlama oranı, gelecek yıl meyve verecek tomurcuk (karagöz) sayısı, meyve iriliği, verim ve sürgün uzunluğu artar. Ayrıca içsiz ve küçük içli meyve oluşumu engellenmiş olur." diye konuştu. 

ANTEPFISTIĞI'NA SAHİP ÇIKIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak Antep fıstığına sahip çıktıklarını ve çıkmaya da devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, gübre kullanımının ürünün kalitesi ve miktarını artırdığını aynı zamanda ağacı koruduğunu ve gelecek dönemdeki meyve verimini etkilediğini dile getirdi. 

Yılmaz, bölgede ciddi anlamda bir kuraklık yaşandığını belirterek, "Fıstık ağaçlarımızın bundan etkilenmesini azalmak için kasım, aralık aylarında üreticilerimize, bu gübreyi alarak bahçelerinde kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Gübredeki KDV oranlarının düşürülmesiyle fiyatlarda da ciddi düşüşler oldu. Üreticilerimiz bu gübreyi mutlaka kullansınlar." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.