1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu fuara sığmıyoruz
Bu fuara sığmıyoruz

Bu fuara sığmıyoruz

Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Halıcılar Odası işbirliğinde Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından...

A+A-

Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Halıcılar Odası işbirliğinde Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen "2. DOMOTEX Turkey" Halı Fuarı'nın açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek yaptı. Çiçek, dünyada bu işi öğrenmek isteyenlerin, Gaziantep'e gelip tecrübelerinden yararlanabileceğini söyledi.

Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Halıcılar Odası işbirliğinde Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen "2. DOMOTEX Turkey" Halı Fuarı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek yaptı.  Çiçek, dünyada bu işi öğrenmek isteyenlerin, Gaziantep'e gelip tecrübelerinden yararlanabileceğini söyledi. 

NİTELİKLİ ELEMAN SIKINTISI VAR

Çiçek, devletten iş bekleyen çok sayıda işsiz varken sanayide, KOBİ'lerde ve benzeri yerlerde istihdam söz konusu olduğunda nitelikli eleman bulunamadığını belirterek, "Bunu iyi irdelemek lazım. Bu, belki de en önemli derdimiz. Klasik liseler artık Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor" dedi.

EKMEK ASLANIN AĞZINDA DEĞİL

Çiçek, herkesin bazı gerçekleri görmesi gerektiğini, ülkeyi zenginleştirmenin veya kalkındırmanın kolay yolu olmadığına işaret ederek, seçimde oy verirken bazı gerçeklerin unutulmaması gerektiğini kaydetti. Rekabet dünyasında "Ekmek aslanın ağzında" atasözünün geçerliliğini yitirdiğini, ekmeğin artık aslanın midesinde olduğunu ifade eden Çiçek, böylesine acımasız bir rekabet dünyasında girişimcilerin kollarını kaptırmadan aslanın midesindeki ekmeği alması gerektiğini belirtti.

KLASİK LİSELER İHTİYACI KARŞILAMIYOR

Çiçek, Türkiye'nin 78 milyonluk genç ve dinamik bir nüfusu olduğunu anımsatarak şöyle konuştu: "Bu zenginliğimizi doğru yönlendirmenin ilk şartı, iyi eğitmektir. Bu noktada başta eğitim kurumlarımız olmak üzere sanayi kuruluşlarımıza bile önemli görevler düşmektedir. İşsizlik rakamları her açıklandığında bakınız hep bir tartışma yaşıyoruz. Yok iki haneli rakamlara çıktı, yok tek haneli rakamlara düştü. Birçok yerde eleman aranıyor, devletten iş isterken çok kişi işsiz, ama sanayide, KOBİ'de ve benzeri yerlerde istihdam söz konusu olduğunda nitelikli eleman bulunamıyor. Bunu iyi irdelemek lazım. Bu, belki de en önemli derdimiz. Klasik liseler artık Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. 193 üniversitemiz oldu, bu sevindirici ama rakamlar bizi yanıltmasın"

BARTIK: PAZAR PAYI BÜYÜDÜ 

Halıcıların pazar payını büyüttüğünü söyleyen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, diğer sektörlerin de bu başarıyı örnek aldığını kaydetti. Gaziantep insanının çalışkanlığına işaret eden Bartık, "Şehrin başarısını her yerde çok konuşuyoruz. Bu başarı çok çalışarak kazanıldı" dedi. Fuarın diğer sektörlere de büyük katkı sağladığını vurgulayan Bartık, otelcilerden lokantacılara, taksicilerden küçük esnafa kadar birçok sektörün fuar nedeniyle iş yaptığını sözlerine ekledi.

KAPLAN: YENİ HOLE İHTİYAÇ VAR 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, DOMOTEX Turkey Halı Fuarı'nda yerin az olması nedeniyle katılmak isteyen bazı firmalara yer veremediklerini, bu yüzden acilen yeni bir hole ihtiyaçlarının olduğunu bildirdi.

HAYALİMİZ GERÇEK OLDU

Kaplan, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) açılışı yapılan DOMOTEX Turkey Halı Fuarı'nda yaptığı konuşmada, 180'in üzerinde halı firması bulunan Gaziantep'te yüksek teknolojiye sahip bin 400 halı makinesi bulunduğunu ve bunlarda yıllık 350 milyon metrekare makine halısı üretildiğine dikkati çekerek, halı sektörü için bir hayalin daha gerçekleştiğini vurguladı.

SORUN ACİLEN ÇÖZÜLMEDİ

Üretimi ve kalitesiyle dünya halı sektörünün lideri konumuna gelen Gaziantep'in, uluslararası arenadaki kendi markasını taşıyan bir fuar organizasyonu gerçekleştirmesinin önemine işaret eden Kaplan, fuarın başarılı geçeceğine inandığını bildirdi. Gaziantep'te halı fuarcılığının 8 yıl önce çok zor şartlar altında başladığını anlatan Kaplan, "Her geçen gün fuarın itibarı ve ciddiyeti artıyor. Yerin az olmasından dolayı katılmak isteyen bazı firmalarımıza yer veremedik. Acilen yeni bir hole daha ihtiyacımız var. Bu durum gelecek yıllarda da çözülmezse istemeyerek de olsa geniş olan daha başka bir yerde fuar yapmak zorunda kalacağız" diye konuştu.

YERLİKAYA:  HER ALANDA MARKA ŞEHİR 

Vali Ali Yerlikaya da 2002 yılında Gaziantep ihracatının 666 milyon dolar olduğuna işaret ederek, 2014 yılında ise bu rakamın 6.6 milyar dolar seviyelerine ulaştığını bildirdi. Bu rakamlar ışığında Gaziantep'in Türkiye'nin büyüme hızından daha yukarıları yakaladığını anlatan Yerlikaya, halıcılık sektöründe kentin 50 bin kişiye istihdam kapısı olduğuna işaret etti. Gaziantep'in halı ihracatı için dünyanın hemen yer yerine el uzattığını aktaran Yerlikaya,Gaziantep'teki girişimcilik ruhu sayesinde Güneydoğu'da "fuar sadece İstanbul'da yapılır" algısının kırıldığını ve kentin sadece halı da değil hemen her alanda fuarcılıkta da marka olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

ŞAHİN: DESTEK İSTİYORUZ 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hiç bir şeyin akşamdan sabaha kolay gelişmediğini belirterek, Gaziantep'teki büyümenin de uzun yıllardır çok çalışmaya bağlı olduğunu söyledi. Üretim konusunda Gaziantep'te tevazu sahibi olmadıklarını, aksine iddialı olduklarını ifade eden Şahin, Türkiye'nin hedeflerine katkı sağlamak ve Gaziantep'i daha rekabetçi hale getirmek için Gaziantep'te halı üretmenin yanı sıra halı makinesini de üretir hale gelmeleri gerektiğini, bu noktada da sanayicilerden destek beklediklerini bildirdi.

28 MAYIS'A KADAR AÇIK

Protokol mensupları açılış konuşmalarının ardından fuarın açılışını gerçekleştirip bazı firmaların stantlarını gezip faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Fuar, 28 Mayıs'a kadar gezilebilecek. Almanya, Çin, İran, Bangladeş, Özbekistan ve Ürdün gibi ülkelerden de katılımcı firmaların yer aldığı fuarda 33'ü yabancı 198 firmanın standı bulunuyor. Fuarda, 22 bin 275 metrekarelik alanda makine halıları ve yan sanayi ürünleri sergileniyor. MANSUR YALVAÇ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.