1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BU DOĞRU MU ?
BU DOĞRU MU ?

BU DOĞRU MU ?

Gaziantep'te İbrahimli2 ve Yamaçtepe'de yapılacak konutların en küçüğünün 4+1 olacağı ve küçük dairelere izin verilmeyeceği iddia edildi.

A+A-

 İnşaat Müteahhitleri Derneği eski Başkanı Rıdvan Köksüzer, İbrahimli 2 ve Yamaçtepe'de plandan kaynaklanan nedenlerden dolayı küçük daire yapma noktasında sıkıntı olduğunu, hazırlanan planın 2+1, 3+1 dairelere olanak vermediğini söyledi. Köksüzer, "Yani genelde 4+1, 5+1 daire yapılacak. Bu bölgelerin en büyük handikapı da bu" dedi.

ARSA SIKINTISI YAŞANMAZ

İbrahimli 2 ve Yamaçtepe ile birlikte Gaziantep'in imarla ilgili geçmişteki sıkıntılarının azalacağını, bu bölgelerin epey bir süre Gaziantep'in ihtiyacını karşıyacağını belirten Köksüzer, "Bu iki bölgeyle birlikte arsa sıkıntısı yaşanmaz. Şu anda plan anlamında Gaziantep'in sıkıntısı kalmadı. Bir çok bölgede planlamalar yapıldı. Artık sektörün durumu iyi olursa buralardada faaliyet başlar, yapılaşmalar olur. Sektör şu an durağan. Herkes bir şekilde iyi olur düşüncesiyle yatırım yapmaya çalışıyor" dedi.

REKABETİ ARTIRACAK

İbrahimli 2 ve Yamaçtepe planlarında plandan kaynaklanan önemli bir sıkıntı olduğunu, bu iki bölgede birbirine yakın tip daireler üretileceğini dile getiren Köksüzer, "Birbirine yakın tipte daire üretilince herkes aynı tip daire üretmiş olacak bu da rekabeti artıracak. İbrahimli'de en temel sıkıntı bu. Yamaçtepe'de aynı sıkıntı yaşanacak. Yani çeşitli daire tipleri yapma konusunda biraz sıkıntı var orada. Küçük daire noktasında sıkıntı var. 2+1, 3+1 yapma konusunda orada o planlar çokda ona olanak vermiyor. Yani genelde 4+1, 5+1 yapılacakki o bölgenin en büyük handikapı bence o. " diye konuştu.

ESKİ PLAN ELLERİNİ KOLLARINI BAĞLADI

İbrahimli 2 planının eskiden yapıldığını, üzerine daha sonra yeni bir plan yapıldığını anlatan Köksüzer şunları söyledi:"Dolayısıyla eski plandaki nüfus projeksiyonunda kaç kişi yaşaması gerekiyorsa, bölgede aynı sayı korunarak bu planlar yapıldı, emsaller artırıldı. Dolayısıyla bu bölgede genel anlamda büyük daire yapılacak. Bu plan ilk yapıldığında da söylemiştim. Eski plan ellerini kollarını bağladı. Planın devamı şeklinde, üzerine inşaat emsalleri artırılarak yeni bir plan yapılınca plan teknikleri açısından böyle yapmak durumunda kaldılar. Aynı sitenin içerisinde hem 2+1, 5+1 olmayacağına göre, bir yerde 2+1 yapayım ya da tamamını 3+1 yapayım deme şansın yok."

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK

Yamaçtepe'de de aynı sıkıntının yaşanacağını belirten Köksüzer, "Çünkü orada da eskiden yapılan bir plan vardı. Yamaçtepe'nin planı yetersiz görüldü, üzerine inşaat emsali artırılarak yeni plan yapıldı fakat orada yaşayacak nüfusu artıramıyorsun, artırdığın zaman bu sefer yeşil alanları artırman lazım, dolayısıyla aynı yeşil alanlar korunarak plan yapılınca öyle bir yola gidildi, dolayısıyla ordada aynı sıkıntı yaşanacak. Türkiye'de örneği yok. Bu işin çözümü yok. Planın tamamını iptal etme şansın yok, onun üzerine ancak değişikik yaparsın. Bu teknik olarak aşılamadı maalesef. Yani artık bu bölgelerde küçük daire yapma imkanı yoktur, onun başka bölgelerde karşılanması lazım ki karşılanacaktır" dedi.

PLAN MECBUR EDİYOR

Gerek Yamaçtepe'de gerekse İbrahimli 2'de neden küçük daire yapılamayacağını teknik olarak anlatan Köksüzer şöyle konuştu:"Planda daire sayısı bulma formülü belli kat sayılarla sabitlenmiş. Genel olarak temayül büyük daire yapmaktan yana.Yani plan küçük daire yapmana izin vermiyor. 180 kat sayısı var, daire sayısını bulurken 180'e böleceksin.180 demek 180 m2 kaskı olan bir daire demek. Bunun hepsi 4+1'e denk geliyor. Dolayısıyla bir parselde ben 120'ye böleyim ben 120 m2 daire yapayım deme şansın yok. Ancak karışık yapabilirsin o da olmuyor. Kimse yapmaz, kimse de yapmıyor. Plan seni 4+1,5+1'e mecbur ediyor. Belli bir katsayı uygulaması dolayısıyla mecburen yapan müteahitlerin hepsi büyük daire yapmak durumunda kalıyor. Daire sayısını bulurken, mutlaka bir katsayıya bölünmek suretiyle daire sayısı bulunduğu için oradan dolayı zorunluluk doğuyor. Bu iki bölgede belkide hiç 2+1 3+1 görmeyeceğiz."

PLANLAR KAPALI KAPILAR ARDINDA YAPILMASA BUNLAR OLMAZ

'Yeni yapılacak, sıfırdan yapılacak planlarda böyle bir sıkıntı olmaz' diyen Köksüzer, "Bu bize herşeyin plan süreçlerinde mutlaka istişare edilmesi gerektiğini gösteriyor. Ne yazıkki planlar kapalı kapılar ardında yapıldığı için çok da bölgenin ihtiyaçları irdelenmiyor. Halbuki STK'larla konuşularak planlar yapılsa bunlar olmaz. Ama şimdi geldiğimiz noktada böyle bir sıkıntı önümüzde duruyor" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum