1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BRİFİNGLİ MECLİS
BRİFİNGLİ MECLİS

BRİFİNGLİ MECLİS

* Gaziantep'e bir 100. yıl parkı daha yapıyoruz

A+A-

* Okus pokus yapamam 

* Mimarlar Odası farklı yorumluyor

* 2018 yılında su yüzde 25 ucuzlayacak

*  Oğuzeli de su istiyor

* En büyük hayalim Metro

BRİFİNGLİ MECLİS

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin uzun süreden sonra Ağustos meclis toplantısına katıldı ve üyelere çalışmaları hakkında brifing verdi.  119 maddenin gündeme alındığı toplantıya Fatma Şahin başkanlık ederken, mecliste kentte yapımı devam eden projeler de masaya yatırıldı. Ulaşım Ana Planı’nın bakanlık tarafından onaylandığına değinen Şahin, en büyük hayalinin Gaziantep’e metro hizmetini kazandırmak olduğunu söyleyerek, “Bu iş Fatma Şahin döneminde yapıldı” denilmesinin hayalini kurduğunu aktardı.  Meclis toplantısında, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de gündem maddelerinden önce Düzbağ Projesi'yle ilgili meclise sunum yaptı. Sunum sırasında şehrimize gelecek suyun kaynağı olan Helete beldesi sakinlerinin suyu vermek istememeleri, bazı taleplerinin olduğu gündeme geldi. 

TÜM MADDELER KOMİYONLARA SEVK EDİLDİ

Mecliste 119 madde gündeme alındı ve oy birliği ile ilgili komisyonlara sevk edildi. 

MECLİSTE BRİFİNG VERDİ

Gaziantep’te devam eden projeler hakkında meclis üyelerine brifing veren Şahin, İl Çevre Planı hakkında, “Teknik çalışma yapıldı ve biz bu teknik çalışmaya müdahale etmedik. Asla nüfus yüksek gösterilip, imarlı bölgeler açmak gibi doğru olmamakla birlikte halkın kafasını karıştıracak şeylere müsade etmeyiz, Planı hazırlayan ekip tamamen bilimsel çalışmalar ışığında iş yapıyor. 7 farklı hesaplama yöntemiyle nüfus tahmini yapıldı. Mimarlar Odası’nın bu konudaki açıklamalarında belirttiği gibi asla nüfus fazla gösterilerek imarlı bölgeler oluşturmak gibi bir amaç ortaya konmamıştır. Teknik STK'lar da bu konuda bilgi alabilirler” dedi.

KUZEYŞEHİR İÇİN ÇEVRE YOLU

Kuzeyşehir’de altyapı çalışmalarının sürdüğünü aktaran Şahin, bu proje sayesinde Gaziantep’in yeni bir çevre yoluna da sahip olacağını dile getirdi. 

GÜL, HAKİMLERE LOJMAN ALDI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Gaziantep’te ilk icraatının hakim ve savcıların lojman talebi karşısında Kızılhisar konutlarından 60 daire almak olduğunu kaydeden Şahin, “Bakanımız inşallah kentimizde daha çok güzel işler yapacaktır” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN’İN EN BÜYÜK HAYALİ

Belediye başkanlığı sona erdiğinde ‘Bu işi Şahin yaptı’ desinler diye hayal kurduğu en büyük projenin metro projesi olduğunu söyleyen Şahin, projenin tüm ayrıntılarını yakından takip ettiğini belirterek Ulaşım Ana Planı’nın bakanlık tarafından onaylanmasının önemine vurgu yaptı. Şahin, "Ulaşım ana planının bakanlıktan onaylanması çok önemli. Paranız olsa dahi bile bakanlık onay vermeyince bir şey yapamıyorsunuz. Biz bu anlamda işin en önemli kısmını hallettik. Planımız onaylandı ve çalışmalarımız devam ediyor" 

GAZİANTEP’E BİR 100. YIL PARKI DAHA YAPIYORUZ

Yamaçtepe Vadisi’nde yapımı devam eden parktan söz eden Şahin, bu proje ile Gaziantep’in ikinci 100. Yıl Parkı’na kavuşacağını aktardı. Projenin kentin yeşil alan ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağını da aktaran Şahin, çalışmaların sorunsuz bir şekilde ilerlediğini kaydetti. 

SÖNMEZLER'DEN SUNUM

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, gündem maddelerinden önce Düzbağ Projesi'yle ilgili meclise sunum yaptı. Sunum sırasında şehrimize gelecek suyun kaynağı olan Helete beldesi sakinlerinin suyu vermek istememeleri, bazı taleplerinin olduğu gündeme geldi. 2018 yılında suyun yüzde 25 ucuzlayacağı tekrarlanırken, Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç Düzbağ'dan gelecek sudan Oğuzeli'nin de yararlanmasını talep etti. GASKİ'nin borcunun yanısıra, boru değişimi sırasında yapılan su kesintileri de tartışma konusu oldu. Şahin, "Hokus pokus yaparak boruyu değiştirme şansım yok. Suyu kesmeden nasıl boru değiştiririm?" dedi.

SÖNMEZLER: HELETELİLER İLÇE OLMAK İSTİYOR

Gündem maddelerinden önce söz alan GASKi Genel Müdürü Sönmezler, "Düzbağ İçme Suyu Projesi" ile Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete (Düzbağ) beldesinden doğan ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu Nehri'nin suyunun Gaziantep'e akacağını belirtirken, "Heleteliler su vermeyiz diyorlar. Suya karşılık bizden talepleri var. En önemli istekleri ilçe olmak. Tabi bu meclisin bir konusu"dedi. Fatma Şahin ise konuyla ilgili Genel Sekreter Yardımcılarının Kahramanmaraş Belediye Başkanı ile birlikte konuyu görüştüğünü söyledi.  Suya harcadıkları enerji giderlerinin bu yıl 120 milyon TL'yi geçeceğini belirten Sönmezler, Kartalkaya'da yeterince su olduğunu, 50 milyon m3 üzerinde su bulunduğunu belirtti.

ŞÜKÜRLER OLSUN

Düzbağ Projesi'nin altına imza atmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Sönmezler, "Şükürler olsun inşaat başladı hızla devam ediyor. Gaziantep için çok çok önemli bir proje. Türkiye'nin en önemli projelerinden biri. Regülatörle süreci kısalttık aksi halde 2025 yılına kadar Gaziantep bu suya kavuşamayacaktı. 130 km terfiyle Gaziantep bu suya kavuşmuş olacak" dedi. 

2018 SONU İTİBARİYLE SU GELECEK

Ön gerilmeli boruları değiştirdiklerini anlatan Sönmezler, "Sahada 500'ün üzerinde eleman, 85 iş makinası çalışıyor, 8 ayrı noktada ekipler var. 25 km boru döşendi. 2018 yılında 135 km tamamlayacağız. 2018 sonu itirabiyle boru döşeme işlemi bitmiş olacak. Tüneldeki çalışmalar tamamlandıktan sonra Gaziantep bu suya kavuşmuş olacak" dedi.

ŞAHİN: GENEL SEKRETER YARDIMCIMIZ MARAŞ'TA

Fatma Şahin de, konuyla ilgili açıklama yaparak, "Heletelilerin bizden talep ettiği ihtiyaçlar vardı. Genel sekreter yardımcılarımız şu an Helete'de, görüşmeler yapıyor" dedi.  Fatma Şahin öngerilmeli boruları DSİ'nin değiştirdiğini de ifade ederek, "Bu borulardan dolayı 35 Milyon TL karımız var" dedi. Sönmezler, kayıp kaçağın yüzde 41'lere düştüğünü ifade ederken, 2018 yılı içinde suyun yüzde 25 ucuzlayacağını,bu konuda Başkan Şahin'in talimatını yerine getireceklerini söyledi.

SUCU: B PLANINIZ OLMALIYDI 

CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, su kesintilerini hatırlatarak bunun büyük mağduriyet yarattığını söyledi. Sucu,"Bayağı bir su sıkıntısı yaşandı. Bir B planımız olmalıydı. Yüzde 25 su ucuzlayacak diyorsunuz. Ama 25 lira atıksu bedeli 43 TL'ye çıktı. Madem suyu yüzde 25 ucuzlatacaksak niçin bu zammı yaptık? Bu bir çelişki. Keşke o borulardan hızlı şekilde kente suyu aktarabilseydik. Fırat suyunu Gaziantep'e getirmeliyiz.Bunu Asım Bey döneminde gündeme getirdik. Cazibeli geliyor pahalı geliyor dendi. Hangi maliyet insan hayatından üstün. Keşke bu kesintileri yaşamasaydık. Fırat suyunu mutlaka bu kente kazandırmalıyız. Scada çalışması başlatılmıştı. Toz topraktan geçilmedi. Şehir katlandı. Kayıp kaçak 70-80 dendi. Yüzde 30'a çekileceği söylendi. Şu anda yüzde 60'lardan bahsediyorsunuz. O zaman çelişkivar. O dönemki yönetime eyvah bizi aldatmışsınız diyorum" diye konuştu.

 FIRAT SUYU LAZIM

Fatma Şahin ise, "Mehmet Bey geçmişe takılırsak, benim şunu söylemem lazım. Celal Bey döneminde Hazine garantili alınan 1 katrilyon bütçenin borçlarını ödüyoruz. Geçmişe takılırsak altındam kalkamayız. Biz şu anda devlet yatırımıyla proje yapıyoruz. Biz sadece kamulaştırmayı ödeyeceğiz. Elbette yaptığımız yatırımlarla hem ucuzlasın hem de kesilmesin diyorsunuz. Benim öyle bir yeteneğim yok, Mehmet bey hokus pokus yaparak boruyu değiştirme şansım yok. Suyu kesmeden nasıl boru değiştiririm. Düzenli kesintilerle dört günde bir 7 saatlik kesintiler yapıldı. Siz hem bunu yapalım hem su kesilmesin diyorsunuz" dedi.  Sucu, "Fırat suyu lazım diyorum. Geçmiş diyorsunuz, GASKİ'nin ne kadar borcu var ben bunu söylemiyorum" dedi.  Sönmezler, Fırat'ı eninde sonunda yapacaklarını söyledi. Sönmezler "Hatta, 478 milyon TL'lik bir yatırım" dedi.Fatma Şahin de dönemin sonunda Fırat'ı başlatacaklarını ifade etti.

KILIÇ'TAN ÖNERİ

Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Düzbağ Projesi'nden Oğuzeli'nin de yararlanması önerisinde bulundu. Atıksu arıtma tesisi için teşekkür eden Kılıç, "Oğuzeli'nin suyu Akpınar Çaybaşından geliyor. Buranın üst tarafına kurulan Organize Bezi Bölgesi var. Maalesef kaliteli su çıkmıyor. Tahlillerde görünüyor. Düzbağ projesi kapsamına Oğuzeli'nin alınmasını istiyoruz. Kaliteli sudan Oğuzeli'de faydalansın istiyoruz. Oğuzeli'nin nüfusu 30 bin, Suriyelilerin 10'da biri kadar." dedi.

Sönmezler, değerlendireceklerini söylerken, Şahin, "Su bir gelsin görelim" dedi. Meral KINACILAR * TUBA CANPOLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum