1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Boş vermenin erdemi
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Boş vermenin erdemi

A+A-

İstersen boş verme, senin için boş verenlere. Er veya geç bıkarsın, tek yanlı değer vermelerden. Her insan, gerektiğinde boş vermesini bilerek, öğrenerek ve tatbik ederek rahatlar. Yoksa hayatı, on kuruşluk bir sadaka gibi, koyarlar eline.

Yaş ilerledikçe, bazı şeylere güç yetmez. Bazı şeyler sabun gibi elinin altından kayar. Bazı değerlerin ise manası kaybolmuştur. Soğuk bakışlı insanlar, bir diktatör gibi durur karşında. Boş verip onlardan uzak durmazsan, içindeki sıkıntılar acıtır biraz.

Batmakta olan bir gemiyi en son terk eden iki kişi, eğer yardımlaşarak kurtulabiliyorlarsa, en gerçek ve değişmez dost onlardır. Gerekirse birbirleri uğruna, hayatlarını verirler. Bencilliği ve çıkarı için çekip gidene, eğer boş verip onu unutmazsan, geriye okkalı bir kazık bırakır sana.

Bazı nankörler yüzünden, sesin kısılır. Boğazın düğümlenir, sürekli başın ağrır. Enerjin azalır kırıldığın ve gücendiğin için, her hedeflediğin çalışmada aksama olur. Eğer sevgisiz insanlara boş vermeyi bilmezsen yüreğin yanar, ömrün acılar içinde geçer. Bu sözlerimi şu cümle ile tamamlamak isterim: Boş ver, fakat boş olacak kadar boş verme...

Çok geç gelen, ikide bir saati değişen otobüsü mü bekliyorsun? Bekleme, gelmez, boş ver, paran varsa taksiye bin, yoksa yürü. Yıllar yılı gelmeyen, aramayan, sormayan birini mi bekliyorsun? Bekleme, gelmez, boş ver, seni gerçek sevenler yanındadır, iyi bak. Gecikmiş, tadı kaçmış, ilgiler, teklifler, davetler mi bekliyorsun? Boş ver bekleme, gelmez, gelseydi çoktan gelirdi, gözün yolda kalmasın. Sürüncemede kalmış sorunlar, bitmeyen dertler, azalsın mı istiyorsun? Azalmaz, boş ver, dünyanın ve güncel hayatın çarkı bozulmuş bir kere. En yakınların, en sevdiklerin sana daha anlayışlı mı davransın istiyorsun? İsteme ve bekleme, daha anlayışlı olmazlar, belki onlar da hep senden bekliyorlardır.

Herkes kendine en çok benzeyeni ve kendisini en çok seveni arıyor durmadan. Siz de, size en çok benzeyen ve sizi en çok seveni buldunuzsa, onun koluna girin ve sevgisiz insanlara biraz da siz boş verin. Fakat boş olacak kadar da boş vermeyin. Ağırlık taşıyan, takdir gören, sevgi ve saygı uyandıran bazı değerleriniz yerinde kalmalı. Her şeye boş veren bir gözle bakmak da hiçbir işe yaramaz ve değer görmez. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.