1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borsa bakteriyle mücadele edecek
Borsa bakteriyle mücadele edecek

Borsa bakteriyle mücadele edecek

Ticaret Borsası’nın organik tarımda viral hastalıklara ve zararlılara karşı hazırladığı ‘Bakteriyel Mücadele Ürünü Üretimi’ projesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

A+A-

Proje kapsamında organik tarımla iştigal eden çiftçilere bahçe zararlıları ile ilgili eğitimler verilerek, bakteriyel mücadele için ürün üretimi gerçekleştirilecek.

DESTEK ALDI

GTB tarafından hazırlanan “Organik Tarımda Karşılaşılan Viral Hastalık ve Zararlılara Karsı Bakteriyel Mücadele Ürünü Üretimi: Bakteriyel Preparatlar” projesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın, ‘GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı.

İMZALAR ATILDI

İKA tarafından desteklenen, GTB ve Yeditepe Üniversitesi  işbirliğiyle yürütülecek olan projenin sözleşmesi, İKA Genel Sekreter Vekili Uğur Aladağ ve GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu tarafından imza altına alındı.

Projenin amacı hakkında açıklamalarda bulunan GTB Başkanı Tiryakioğlu, Gaziantep’te organik tarım üretiminde zararlı böcek türlerine karşı biyolojik mücadele ürünü üretimi konusunda teknik eleman yetiştirilmesi ve çiftçilerin bilgilendirilmesini hedeflediklerini söyledi.

BİLİNÇLİ YÖNTEMLERLE YAPILACAK

Projenin faaliyete girmesiyle birlikte bölgede ve Gaziantep’te organik tarımın daha bilimsel ve bilinçli yöntemlerle yapılacağında dikkat çeken Tiryakioğlu, “Öncelikli amacımız her şeyden önce organik tarımın şehrimizde gelişmesine ve daha geniş alanlara yayılmasına katkı sunmak. Bu nedenle organik tarımda sıklıkla karşılaşılan zararlı böcek ve hastalıklar konusunda çiftçilerimizi eğitmek ve bilgilendirmek istiyoruz” dedi. Biyolojik mücadeleyle daha sağlıklı ürünler elde edilmesini hedeflediklerini kaydeden Tiryakioğlu, projenin çevreye dost mücadele yöntemlerinin çiftçilere benimsetilmesine ve organik tarımda biyolojik mücadele altyapısının oluşturulmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.