1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bizim dışımızda hepsi geride kaldı
Bizim dışımızda hepsi geride kaldı

Bizim dışımızda hepsi geride kaldı

Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında bulunan 9 ilden Gaziantep hariç 8'inin durumu iyi değil. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 1996 ve 2003 yıllarında...

A+A-

Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında bulunan 9 ilden Gaziantep hariç 8'inin durumu iyi değil. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 1996 ve 2003 yıllarında yapılan illerin sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasına göre Gaziantep dışındaki bölge illeri ilerlemek yerine geriledi. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanacak politikalarla doğu ile batı arasındaki farkı kapatacaklarını belirtirken, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise Türkiye'de kademeli teşvik sistemi uygulanmasını tavsiye etti.

DOĞRU POLİTİKALARLA ARTACAK

DPT verilerine göre bölgedeki organize sanayi bölgesindeki parsel sayısı bin 733 olurken, küçük sanayi sitelerindeki iş yeri sayısı ise 7 bin 44, imalat sanayi iş yeri sayısı 359, imalat sanayinde çalışanların ortalama sayısı 31 bin 183 kişi. Bölgede fert başına düşen elektrik tüketimi ise 196 kilovat saat oldu. Bölgedeki kırsal yerleşmelerde asfalt yol oranı yüzde 36.24 iken, yeterli içme suyu götürülen nüfus oranı ise yüzde 74.44 olarak belirlendi. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, doğu ile batı arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için yeni dönemde çalışma yapacaklarını belirtti. Bakan Şimşek, "Bölgelerin kalkınması için bir takım projeler var. Ancak bunları uygulamak kaynak meselesi. Önümüzdeki dönemde doğru politikalarla bu kaynakların artacağına inanıyorum" dedi.

KONUKOĞLU: YENİ HÜKÜMET YARAYA MERHEM ÇALACAK

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise, "Batıdaki bazı şehirlere, Orta Anadolu'daki bazı şehirlere teşvik verirseniz Güneydoğu Anadolu'ya, doğuya giden az olur. Halbuki bu kademe olursa, 3 kademeye bölünürse daha verimli olur. İstanbul'daki ve Trakya'daki sanayiciye de teşvik verilsin, ama bunu kademeli ve sektörel yapmaları lazım. Teşvik konusunda en çok darbe yiyen Gaziantep oldu. Ama, inşallah yeni hükümet bu yaraya da biraz merhem çalacak" değerlendirmesinde bulundu.

YILDIZI PARLAYAN TEK İL GAZİANTEP

Güneydoğu illerinin sosyoekonomik açıdan 4 ila 9 basamak arasında gerilemesine rağmen bölgede yıldızı parlayan tek il Gaziantep oldu. DPT verilerine göre 1996 yılında Türkiye 25'incisi olan Gaziantep, 2003 yılında 20'nciliğe yükseldi. Yaklaşık 7 milyon insanın yaşadığı ve dünyanın sayılı kalkınma projelerinden birinin uygulandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bölgeler arası sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında 6. sırada bulunuyor. Sosyoekonomik gelişmişlikte Türkiye sıralamasında 6. sırada bulunan Güneydoğu'da en önemli sorunlardan biri eğitim. Okur-yazar oranının yüzde 73.22 olduğu bölgede, kadınların yüzde 60.16'sı okuma yazma biliyor. Bebek ölüm oranının binde 43 olduğu bölgede on bin kişiye 5 hekim, on bin kişiye bir diş hekimi, on bin kişiye 2 adet eczane, on bin kişiye 13 hastane yatağı düşüyor.

GELİŞMİŞLİK SIRAMALASI

DPT istatistiklerine göre bölge illerinin 1996 ve 2003 yılındaki sosyoekonomik gelişmişlik sıralaması şöyle gerçekleşti: "1996 yılında Türkiye sıralamasında 61. olan Adıyaman, 2003 yılında 65. oldu. 1996 yılında 57. sırada bulunan Diyarbakır 63'üncülüğe inerken, Mardin 66. sıradan 72'ye geriledi. 1996 yılında Türkiye 68'incisi olan Siirt, 2003'te 73. sıraya, tarımsal sulamanın başladığı 1996 yılında 59. olan Şanlıurfa 68. sıraya düştü. Batman 65. sıradan 70'e gerilerken, 75. sırada bulunan Şırnak 78. sıraya düştü. 1996 yılında Gaziantep'e bağlı ilçe olan Kilis, 2003 yılında Türkiye illeri arasında 54. sırada kendine yer buldu."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.