1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BİZ DE VARIZ
BİZ DE VARIZ

BİZ DE VARIZ

Gaziantep’li sanatçılar birliği sıkıntı ve sorunlarını kamuoyuna bildirmek için basın toplantısı düzenledi. Belediyelere seslenen ve etkinliklerde...

A+A-

Gaziantep’li sanatçılar birliği sıkıntı ve sorunlarını kamuoyuna bildirmek için basın toplantısı düzenledi. Belediyelere seslenen ve etkinliklerde kendilerinin de var olduğunu belirten sanatçılar adına konuşan Orhan Uslu, "Bir şehri ancak o şehrin sanatçısı tanıtabilir. Ve bu sanatçılarında şehirlerini, kendi kültürlerini daha iyi tanıtabilmeleri için desteğe ihtiyaçları vardır. Bu desteği de sağlayacak merci belediyelerimizdir. Belediyemizin düzenlemiş olduğu festivallerde, etkinliklerde, özel gün ve haftalarda yerel sanatçılarımıza önem verilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir"dedi.

Toplantıya Hasan Çoban, Murat Çalışkan, Mehmet Kalkan, Zeki Özer, Kral Deniz ve Doğan Bayburt katıldı.  Gaziantep’li sanatçılar birliği kurucu başkanı Orhan Uslu, Gaziantep’te son yıllarda düzenlenen kültür, sanat etkinliklerinde  yerel sanatçıları göremediklerini ve bundan üzüntü duyduklarını söyledi.

ŞEHRİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYORUZ

"Bizlere eğer fırsat verilirse şehrimizin sanatını en az sanayisi kadar kalkındırıp hakettiği yere getireceğiz" diyen Uslu, "Burada görmüş olduğunuz sanatçılarımızın çoğu ulusal alanlarda şehrimizi temsil ediyor. Bir şehri ancak o şehrin sanatçısı tanıtabilir. Ve bu sanatçılarında şehirlerini, kendi kültürlerini daha iyi tanıtabilmeleri için desteğe ihtiyaçları vardır. Bu desteği de sağlayacak merci belediyelerimizdir. Belediyemizin düzenlemiş olduğu festivallerde, etkinliklerde, özel gün ve haftalarda yerel sanatçılarımıza önem verilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir" diye konuştu. 

AMAÇ ELEŞTİRMEK DEĞİL

Orhan Uslu,  amaçlarının birilerini eleştirmek olmadığını belediyelerin kültür birimlerine dertlerini anlatamadıklarını dile getirdi. Uslu “Bu basın açıklamamız lütfen yanlış anlaşılmasın. Bizler burada kimseyi eleştirmek ,kimseye işini öğretmek  amaçlı bir toplantı yapmadık. Ben şahsım adıma konuşuyorum belediye başkanlarımızla çok iyi bir ilişki içerisindeyim,  hepside bu işe duyarlı  başkanlarımız. Ancak  bizim aşamadığımız konu belediyelerimizin kültür birimindeki  insanlardır. Biz belediyelerimizde ki kültür biriminde çalışan insanları aşamıyoruz başkanlarımızla hiçbir sorunumuz yok. Zaten bu  konuda en duyarlı belediye başkanımız Şahinbey belediye başkanımız sayın Mehmet Tahmazoğlu'dur . Yerel sanatçılarımıza dönem dönem yer vermektedir. Fakat bu kalıcı bir hale gelmiyor maalesef kalıcı olmasını istiyoruz “ şeklinde konuştu.

BU ŞEHİRDE SANAT YAPMAK İSTİYORUZ

Gaziantepli sanatçılar birliği kurucu başkanı Orhan Uslu bütün sanat dallarını temsil ettiklerini, sanatın desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "“bu şehrin çocuklarının sanat  yapmasını  istiyoruz, sanatla uğraşmasını istiyoruz. Sadece sahne sanatı değil, diğer sanatlar içinde geçerli. Biz Gaziantepli sanatçılar  birliği olarak sadece ses ve sahne sanatçılarını temsil etmiyoruz. Ressamımızı da temsil ediyoruz,  ebru sanatçımızı da temsil ediyoruz, diğer sanat dallarıyla uğraşan tüm sanatçı kardeşlerimizi temsil ediyoruz. Birliğimizin içerisinde de o insanlar var zaten. Bizler sadece bu şehirde sanat yapmak istiyoruz, sanat yapmak içinde gerekli imkanların bize sunulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına katılan Gaziantepli sanatçılar sıkıntı ve sorunlarını şu şekilde dile getirdi;

Hasan Çoban

"DESTEK İSTİYORUZ"

“Bizim fazla bir beklentimiz yok Gaziantep için çabalayan ve değer veren toplumun bireyleri olarak sanatçılara destek vermelerini istiyoruz. Herkesin bu taşın altına elini koyması gerektiğini söylüyoruz. Biz karşı değiliz ama kendi yöremizi dışarıdan gelen sanatçı ne kadar temsil edebilir.Gaziantepli sanatçılar olarak sadece  destek bekliyoruz.”

Kral Deniz  

"RAMAZAN'DA YER VERİLMEDİ"

“Biz Gaziantep'i Avrupalarda Türkiye’nin başka illerinde temsil ediyorsak maddi yönden değil, manevi yönden destek olunması gerekiyor. Adıyaman’da ramazan programları aldım ama kendi memleketimde alamamak bana üzüntü verdi. Buradan sayın başkanlarımıza saygılarımızı tekrardan gönderiyoruz. Dışarıdan gelen sanatçılar abilerimiz tabi ki bizden üstünler, biz gurur duyuyoruz. Memleketimizde o insanları görmek, bizede mutluluk veriyor ama bizlerinde değerli Gazianteplilerle buluşmamız da bize ayrı bir mutluluk verirdi.”

Zeki Özer

"KENDİ ŞEHRİMİZ İLGİSİZ" 

“Şehir dışından bizlere ilgi var Avrupa’dan bizlere ilgi var ama maalesef kendi şehrimizde belediyelerimizden bize ilgi yok bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu şehrin evladıyız, bu şehirde albümler yapıyoruz, bu şehirde klipler çekiyoruz, bu şehirde organizasyonlara çıkıyoruz. Bizimde nacizane belediyelerimizden küçükte olsa bizleri düşünmelerini istiyoruz “

Murat Çalışkan

"NEDEN YOKUZ"

“Ben yıllarca bu memlekete program yapmış biri olarak şunu söyleyeyim sıkıntılarımız aynı neden yokuz. Başkanlardan bir şikayetimiz yok, kültür işleri aşamıyoruz çiçeklerimle gittim kapılarını çaldım. Asım başkanımız zamanında gidip ağzımla istedim ona da biz niye yokuz demiştim. Nedense biz bu kültür işlerini aşamıyoruz. Program yapan bir sanatçı olarak ulusal sanatçılara karşı değilim. Bende getirdim. Biz çok güzel değerli sanatçı dostlarımızı abilerimizi getirdik, karşı değiliz. ama bizde olalım  kendimizi tanıtalım, bize de yardımcı olun, bizlerde size yardımcı olalım bu sıkıntılarımızın bir an önce giderilmesini istiyoruz, destek istiyoruz .”

Mehmet Kalkan

"BİZİ DİKKATE ALSINLAR"

“ Ben söz yazarıyım söz yazıyorum, müzik yapıyorum ulusal alanda kanallara çıktım. Benim türkülerim Antep üzerinedir. Bir birinden güzel Antep türkülerimizle ulusal kanallara gittiğimiz zaman orada bizi baş tacı yapıyorlar ama nedense dışarıda gördüğümüz  sevgiyi ilgiyi burada Antepli hemşehrilerimizden görüyoruz ama büyükşehir belediyesi, şehitkamil belediyesi, şahinbey belediyesi tüm büyüklerimize yetkili kişilere sesimizi duyurmak istiyoruz buradan ümit ediyorum bu açıklamalarımızdan sonra bizi dikkate alacaklardır. “ MANSUR YALVAÇ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum