1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BİZ BUNLARI HAKETMİYORUZ
BİZ BUNLARI HAKETMİYORUZ

BİZ BUNLARI HAKETMİYORUZ

Biz bunları haketmiyoruz Arsan Seyahat Merkezi sahibi, eski meclis üyesi Ayşe Nur Yılmazer, yerli ve yabancı turist sayısındaki düşüşü algı hatasından...

A+A-

Biz bunları haketmiyoruz Arsan Seyahat Merkezi sahibi, eski meclis üyesi Ayşe Nur Yılmazer, yerli ve yabancı turist sayısındaki düşüşü algı hatasından kaynaklandığını belirtirken, Valilik ve belediyeyi olumlu algı yaratılması konusunda çaba sarfetmeye davet ederek "Algı hatamız var. Mülki amir, şehri emin gibi resmi rakamlar olumlu algıyı yaratmalı. Ticareti çok iyi bilen insanların bugünleri haketmediğini düşünüyorum. Bize hakettiğimiz düzeni sağlasınlar. Sağlamak için çaba sarfetsinler. Güven algısı çok önemli. Güvenin ötesinde Gaziantep'in bir turizm destinasyonu olduğu algısı yaratılmalı" dedi. 

NİYE TANITILMIYOR?

Gaziantep'in UNESCO yaratıcı şehirler ağına girdiğini, bunun iyi tanıtılamadığını düşündüğünü belirten Yılmazer şunları söyledi:"Gaziantep ile ilgili çok güzel hazırlanmış tanıtım videoları var. Neden UNESCO'nun yaratıcı şehirler ağına girdikten sonra bunlar Türkiye'de sinemalarda film öncesi gösterilmiyor? Neden ulusal tv'lerde yayınlanmıyor? Kentimiz bile farkına varmadı. Üç kanalda TVye çıkıyor demeyi biliyorsanız, Gaziantep yaratıcılıkta kentlerde girdik denmeliydi. Niye bunu düşünmüyorlar? Oturduğunuz yerden çok başarılıyız diye algı yaratılmaz. Algı olumsuz başlamaz. Pomba patladı ama… ile bunlar olmaz. Gaziantep gastronomi günleri başlıyor bekliyoruz denir. Lansmanın Çırağan sarayında yapılacağını kim biliyor? Siz biliyorsunuz, biz biliyoruz. Bir yığın kardeş şehrimiz var, neden onlarla ilgili bir çalışma yapılmıyor. Yapılıyor da bizler mi bilmiyoruz. Hiç bir şey için geç değil. "

YABANCI ŞİRKETLER BİR FIRSAT

Yerli ve yabancı turist sayısında düşüş olduğunu, ancak en büyük kayıbın yerli turistte olduğunu dile getiren Yılmazer, "Yabancılar geliyor. Hatta birtakım artılarımızda var. Bizim Gaziantep'te tahmin ettiğimizin üzerinde yabancı şirket var. Sosyal açıdan olumlu algı yaratıyorlar, bunlar bizim güvenli bir şehir olduğumuzu görüyorlar. Çok fazla uçuyorlar, ekonomiye de katkı sağlıyorlar. Biz bunu da arkamıza alarak, bu rüzgardan istifade ederek, fırsatları yeterince değerlendirmeyi bilmiyoruz" diye konuştu. 

VALİLİK VE BELEDİYE ÜSTLERİNE DÜŞENİ İYİ YAPMADI

'Bizim esnafımız bunu haketmiyor. 7 senedir çok güzel bir ivme kazanmıştık. Birden bire böyle bir düşüş insanlarda umutsuzluğa neden oldu' diyen Yılmazer şunları söyledi:"Yüzde 35 oranında düşüş var. Niye çünkü herkes, her seyahat acentası, her otel, her restorant, benim gibi uğraşıyor. Gaziantep'in turizm sektöründeki aktörleri dimdik duran ve çabalamaktan vazgeçmeyen insanlardan oluştuğu için, o yüzden 35 kaybettik. Valilik ve belediye üstlerine düşeni çok iyi yapamadılar. Biz deli gibi çalıştık, 35 kurtardık. Oysa eksiye değil artıya gitmeliydi" dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I ÖRNEK ALSINLAR

Kentte olumsuz bir olayın ardından gündemi hemen olumlu algıya çevirmek gerektiğini, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok iyi yaptığını belirten Yılmazer, "Olumsuz bir algının ardından siz çıkıp olumlu bir algı yaratacak bir konuyu gündeme getirmelisiniz. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyi yapıyor. Olumsuz bir algı olduğunda gündemi iyi değiştiriyor. Olumlu algı yaratmayı iyi biliyor, kendi istediği bir gündemi ve algıyı iyi yaratıyor.  Erdoğan bu konuda örnek alınmalı" dedi.

YURTDIŞINDA ALGI KÖTÜ DEĞİL

Gaziantep'in bir Diyarbakır, Nusaybin gibi olmadığını, buraya gelenlerin bunu gördüğünü dile getiren Yılmazer, "İnsanlar yurtdışından daha kolay geliyor. Blogger Jeremy Seal var. Güneydoğu Anadolu'da ünlü biri. Onun bloguna bakıp gidip gitmeme hakkında fikir sahibi oluyorlar. Seal bana telefon açtı, 'Yurtdışında algı olumsuz değil. Yurtdışında çok olumsuz bir algı oldu diye düşünmeyin. Meşhur bir adamdır sakın üzülmeyin bombaların patlaması, turizmi bitirir gibi düşünmüyoruz' dedi.

 TÜRKLER GELMEYE KORKUYOR

Seyahat acentası olarak beklentilerinin vilayetin ve belediyenin doğru algıyı yerli turiste anlatması olduğunu söyleyen Yılmazer, "Yabancıdan vazgeçtik. Ama gördüğüm kadarıyla Türk insanı bölgeye gelmekten korkuyor. Gerçekten Gaziantep'te iyi bir destinasyon var. Ama Batı Anadolu'dan gelmeye korkuyorlar. Onların algıyla ilgili kaynakları görsel medya. Mayıs'ta 4 fuarımız var. Oteller dolu. Ama yerli turist Halfeti'ye gitmeye korkuyor" dedi. 

YENİ LOGOMUZUN RUHU YOK

Gaziantep'in yeni logosunu hiç beğenmediğini söyleyen Yılmazer, "Ruhsuz bir logo. Bakır rengi olabilirdi. Hitit güneşinin figürleri olabilirdi. Roma'dan bir esinti olabilirdi"dedi.

ENTEGRASYON YAPILMIYOR

Suriyeliler konusuna da değinen Yılmazer, "Hala Suriyelilere herhangi bir entegrasyon programı yapılmıyor. Kent kültürüne entegre olmaları gerekiyor. Ancak bununla ilgili bir çalışma görmedim" dedi. 

GAZİANTEP 10 KENTTEN BİRİ

Gaziantep'in yaşanabilir kentler sıralamasında 60. sıralarda çıkmasıyla ilgili de ilginç açıklamalarda bulunan Yılmazer, "Bu mesela çok yanlış bir algı, peki kriterler nedir? Bana göre Gaziantep en yaşanılası 10 kentten biri. Adam gibi bir şeyi yayınlamazlar, bunu herkes yayınladı. Biz ters bir şey olunca parlatmayı seviyoruz" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.