Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Yazarın Tüm Yazıları >

BİRAZ KISA AMA ÇOK ÖZ ??

A+A-

Yeni Yaşam Becerileri Kazanmak

Yaşam becerileri diye adlandırdığımız kavramı çok seviyorum. Ne zaman tökezlesem, şu soruyu sormak, önümü görebilmem için çok iyi gelir. “Tam da şu anda bana hangi yaşam becerisi yardım edebilirdi?”

Bağımsız yaşam becerileri genel olarak, bireyin başkalarına bağımlı olmadan, yaşamını sürdürmesi için gerekli olan becerileri içerir (Neistadt ve Marques, 1984). Bu becerilerin önemli bir bölümü çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine gelişimsel bir sıra izler. Bazı beceriler ise belli gelişim dönemlerine özgüdür. Örneğin, iş ile ilgili beceriler gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde yer alır (AAMR, 1992).

KENDİNİZİ NE KADAR TANIYORSUNUZ ?

Aslında yetişkin insanların sahip oldukları yaşam becerileri, onların hayatın doğal akışı içinde karşılaştıkları birçok farklı duruma uyum sağlamalarını kolaylaştırır. Peki uyum için gerekli olan beceriler nelerdir? Öncelikle; Kendini tanıma yani, kendinin farkında olma ve benlik kavramını görme… Ardından kişilik ve duygusal uyumdan bahsedebiliriz. Bunlar: Geri çekilme, kendini kontrol etme, model alma ve taklit etmedir. Bunları her insan farklı oranlarda ve zamanlarda, bilinçli olarak yada farkında olmadan kullanır. Tüm bunların bileşkesi de dışardan nasıl algılandığımızı ve kendimizi nasıl algıladığımızı gösterir.

YENİ ŞEYLER DENEME SEÇENEĞİ

Peki, şimdi karşımıza çok zor bir deneyim çıktı diyelim. “Bu neden benim başıma geldi?” tarzında isyankar sorular sormaya başladık mesela   Şu ana dek sahip olduğumuz yaşam becerileri,karşılaştığımız herhangi bir zorlukla baş etmemizde yeterli olmuyorsa, başka bir yaşam becerisi geliştirmemiz gerekiyor demektir. Yeni bir yaşam becerisini nasıl geliştirebilirim diye sorduğunuzu hisseder gibiyim   Bence yazının can alıcı noktası da işte tam burasıBu sorunun bir çok cevabı olmakla birlikte, benim en sevdiğim, “yeni şeyler denemek” seçeneği!Size hemen harika bir film tavsiye etmeme izin verin! YES MAN! (BAY EVET)

Ne kadar yazarsam yazayım, bu film kadar etkili olmayacağımı düşünüyor ve sahneyi Jim Carreye bırakıyorum.

İyi seyirler efendim!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.