1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BİR İLKE İMZA ATACAĞIZ
BİR İLKE İMZA ATACAĞIZ

BİR İLKE İMZA ATACAĞIZ

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı iki ayrı projeyle kentte, gök cisimlerinin incelenebileceği planetaryum ve 4 bin çeşit bitkinin yetiştirileceği...

A+A-

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı iki ayrı projeyle kentte, gök cisimlerinin incelenebileceği planetaryum ve 4 bin çeşit bitkinin yetiştirileceği botanik park oluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi, 5 bin metrekarelik alanda, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini izletebilmek için özel tasarlanan bir salon olan Planetaryum kuracak.

EKİP ALMANYA'YA GİDECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, belediyeden bir ekibin Almanya'ya giderek planetaryum projesine son şeklini vereceklerini söyledi. Türkiye'de sadece İstanbul'da Deniz Harp Okulu'nda planetaryum bulunduğunu ve askeri eğitim amacıyla hizmet veren bu planetaryuma okul gezileri düzenlenebildiğini, ancak buranın sivillere kapalı olduğunu belirten Güzelbey, Gaziantep'te yapacakları planetaryumun halka açık olacağını kaydetti.   

2008 SONUNDA BİTECEK

"Paramız var. Planetaryumun temelini 2008 başında atmayı ve aynı yılın sonunda bitirmeyi planlıyoruz" diyen Güzelbey, "Planetaryumun bin 500 metrekaresi oturma alanı olarak hesaplanıyor, çevre düzenlemesi ile toplam 5 bin metrekarelik alanda yapılması düşünülüyor. Gaziantep planetaryumu, sivillere açık olması bakımından Türkiye'de bir ilk olacak. Turizmin yanı sıra eğitime katkısı olacak. Bunu sadece uzay gözetleme merkezi olarak değil, öğrencilerin fizik derslerini gördükleri bir laboratuvar olarak yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE 8 TANE VAR

12 bin metrekarelik alanda botanik park oluşturacaklarını bildiren Asım Güzelbey, projeyi 2008 yılında hayata geçireceklerini ifade etti. Güzelbey, "İnsanların hem parkı gezmelerini hem de bilimsel bir gözlem yapmalarını hedefliyoruz. Öğrenciler için de güzel örnek olacak. Botanik parkta dünyadaki 4 bin çeşit bitkiyi yetiştireceğiz. Amazon ormanları, kaktüs bölgeleri gibi yerler oluşturacağız. Doğal ortamı yaratacağız. Parkın içinde gezi alanları, göletler, sosyal tesisler de olacak" dedi. Almanya'nın Duisburg kentinde dünyanın en büyük botanik parkı olduğunu açıklayan Güzelbey, Gaziantep'teki projeyi Duisburg Belediyesi ile yapacaklarını, onlardan teknik destek alacaklarını belirtti. Güzelbey, "Tespitlerimize göre, Türkiye'de 8 tane botanik park var. Ama bizim yapacağımız anlamda hiç botanik park yok. Daha çok gezi bahçesi şeklinde yapmışlar. Gerek büyüklük gerekse bitki çeşitliliği açısından bizimki ilk olacak" dedi.

PLANETARYUM NEDİR?-

Planetaryum, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini bir seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlanmış bir salon. Salonda yarım küre biçimli bir kubbe ekran şeklinde perde bulunuyor. Kurgulanmış bir senaryo çerçevesinde yansı aracının ürettiği astronomik görüntüler, karanlık salonun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılarak izleyicilere uzay boşluğunda gezinti yaptıkları hissi veriliyor. Gösteriler, lazer showlar, konserler ve tiyatro performanslarıyla zenginleştirilebiliyor. İşletmelerini, bilim kuruluşlarının yanı sıra yerel yönetim kuruluşları da yapabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.