1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilinçsiz üretim fıstığa darbe vuruyor
Bilinçsiz üretim fıstığa darbe vuruyor

Bilinçsiz üretim fıstığa darbe vuruyor

Nizip Zeytin ve Antep Fıstığı Birliği Başkanı Kasım Böler, Gaziantep ve çevresinin fıstık üretime uygun arazi yapısına sahip olduğunu söyledi. Erkencil,...

A+A-

Nizip Zeytin ve Antep Fıstığı Birliği Başkanı Kasım Böler, Gaziantep ve çevresinin fıstık üretime uygun arazi yapısına sahip olduğunu söyledi. Erkencil, Siirt ve İran fıstığında hasadın bölge fıstığına göre 15 gün önce hasadına başlandığını belirten Bölger, bilinçsiz yapılan fıstık tarımının rekolte üzerinde önemli etki yaptığını belirtti.

TARIMSAL BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR

Bölge fıstığı ile diğer fıstıkların arasında belirgin bir lezzet ve özellik farkı bulunduğunu ifade eden Nizip Zeytin ve Antep Fıstığı Birliği Başkanı Böler, Barak Yıldızı ve Tahnebi adı verilen Bölge fıstığının diğerlerine göre çıtlağı bol olduğunu söyledi. Fıstığın rekoltesini artırma adına Amerika'da düzenlenen üç aylık toplantılara katıldığını vurgulayan Kasım Böler, "Amerika'da yapılan bilimsel üretim sayesinde bir dönümden 600 kilo fıstık elde edilirken, bizdeki tarımsal bilgi eksikliği yüzünden rekolte istenilen seviyeye yükseltilemiyor" dedi.

GİRDİ FİYATLARI ETKİLİYOR

Fıstık üreticilerinin üretimi artırmak için Ziraat Odası'ndan bilgi desteği alabileceklerini belirten Kasım Böler, Borsa'dan aldığı son bilgilere göre, boz fıstıkta kilo fiyatın 2.825, ben kırmızının 3.600 ila 3.800, kuru kabuklu fıstığın da 5.700 ile 6.200 ytl'dan işlem gördüğünü bildirdi. Girdi fiyatlarındaki yüksekliğin rekolte üzerinde olumsuz etki yaptığına dikkat çeken Böler, "Fıstık tarımı bilimsel olarak yapılırsa maliyet baskısı o nisbette azalır. Bölge fıstığının cazibesini artırırıcı önlemler alınır, diğer fıstıklar karşısında rekabet edebilme şansını elde etmesi sağlanırsa, fıstıkta gelecek endişesi kalmaz. İki yılda bir ürün veren ağaçların zamanında tarımsal ilaçlama ve budam ve bakımı, tarımsal ilaçlaması önemlidir. Fıstık üreticisi korunur, emeğinin karşılığını almaya başlarsa üretime daha ciddi bakar ve bu da rekoltenin yükselmesine neden olur." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.