1. HABERLER

  2. SPOR

  3. BERABER YÜRÜYELİM BU YOLDA
BERABER YÜRÜYELİM BU YOLDA

BERABER YÜRÜYELİM BU YOLDA

Türkiye Kadınlar ikinci ligi B grubunda Gaziantep’i temsil eden güçlü bir takım olmasına rağmen, basketbol severler böyle bir ekibin varlığından habersiz.

A+A-

Türkiye Kadınlar ikinci ligi B grubunda Gaziantep’i temsil eden güçlü bir takım olmasına rağmen, basketbol severler böyle bir ekibin varlığından habersiz. 

Yollarına sessiz bir şekilde devam eden BAKO Koleji, bu zamana kadar sadece Özel Deva Hastanesi ve Tuğcan Otel’in desteklerini alabilmiş durumda. 

Potanın efsane perileri boş tribünler yerine her maçta taraftarlarına büyük heyecan yaşatan ve keyif veren bir oyun anlayışıyla seyircisini yanlarında görmek istiyorlar. 

Gaziantep BAKO Kolejinin perileri, taraftarlarıyla ve şehirle bütünleşerek şampiyonluğa giden yolda birlikte yürümek istiyorlar. 

BAKO Koleji kulüp başkanı Erdal Culban ve potanın perileri, Gaziantep27 gazetesine konuşarak sorunlarını dile getirdiler. 

v  Asıl hedef Gaziantep’i birinci ligde temsil etmek.

v  Yıldız oyuncuların transferleri gerçekleşmek üzere

v  Hegemonyaları yıkmaya çalışıyoruz

v  Takıma sevgi başarı ile gelecek

v  Her oyuncu iki kişilik efor sarf ediyor

v  Bize destek olan taraftar gerekli 

ERDAL CULBAN “GAZİANTEP’İN İSMİNİ DUYURACAĞIZ”

Birinci lig yolunda iyi bir ekiple Gaziantep’in ismini bayan basketbolunda da duyurmak istediklerini söyleyen BAKO Koleji kulüp başkanı Erdal Culban, “Asıl hedefimiz 1. lige çıkmak bunun içinde gerekli çalışmalarımızı hazır vaziyete getirdik. Temelimizi sağlama aldık, bu yolda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yeni yabancı transferlerimiz olacak hedeflerimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Sezon öncesinden bu yana bu takıma Özel Deva Hastanesi sağlık sponsorumuz oldu ve Tuğcan Otel ise konaklamamızda yardımcı oluyor. Bu anlamda Sayın Doktor Beyhan Tahmazoğlu ve İbrahim Tuğsuz’a şahsım ve sporcularım adına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi. 

İKİNCİ TUR ÖNEMLİ

Sezonun ilk yarısını 3. sırada tamamlamalarına rağmen kadro itibarıyla bulundukları konumun kendilerine yakışmadığını aktaran Culban, “Sezon hazırlıklarına geç başlamamız ve lig başladıktan sonra kadromuzu oluşturmamız nedeniyle mecburen aksaklık döneminde iki maçımızı kaybettik. Bizim açımızdan en enteresan maç ise Harran Üniversitesi maçını kaybetmemiz kötü bir sürpriz oldu ama ikinci yarıda elimizden gelenin en iyisini yaparak bir veya ikinci olmak için uğraşıp ikinci turda iyi bir yer edinmek istiyoruz. Bizim için ikinci tur çok önemli orada ki bir veya ikincilere denk gelmek istemiyoruz, ikinci yarıda maçlarımızın tamamını alıp ilk iki sırada yer almak istiyoruz” dedi. 

ELİMİ KAYANIN ALTINA SOKTUM

Sezon öncesi eksiklikleri gidermek adına çok zaman harcadıklarını aktaran Culban, “Bundan dolayı tanıtımımızı yapamadık bu nedenle halkımıza özür borcumuz var ama bundan sonra taraftarlarımızı davet etmeye çalışacağız. Bundan sonra ki maçlarda salonun dolacağına inanıyorum çalışmalarımız sürdürüyoruz, bence güzel işler olacak. Gaziantep’in yerel olanakları vardır ve bu şehrin tanıtımız her zaman olmalıdır. Kültürel miraslarımızın hepsini bütün Türkiye biliyor ama sporumuzda da son zamanlarda diğer kulüplerimizin başarılarıyla birlikte bayan basketbol takımının da birinci ligde temsil etmesi az bir meziyet değildir. Biz bu hegemonyayı iş adamlarımızın destekleriyle yıkmaya çalışıyoruz. İş adamlarımız, kamuoyu, belediye başkanlarımızın destekleriyle ayakta kalmalıyız. Bunları tek başına bir insan yapamaz, bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ben kayanın altına elimi soktum ama herkes taşın altına elini koysun” diye konuştu. 

DENİZ SELİN EKİZ “BİZ AİLE GİBİYİZ”

BAKO Kolejine gelmezden önce iki yıl liglerde basketbol oynadığını söyleyen takım kaptanı Selin Ekiz, “Erdal hocamın takımına karşı da mücadele etmiştim oradan kendisinin aklında kalmışım galiba sezon öncesi bana takımında oynamam yönünde teklif yaptığında bende kabul ettim ve buradayım. Gaziantep’in çok güzel şehir olduğunu duydum, benim için şehirde çok önemliydi. Büyükşehir olması etkili oldu çünkü küçük şehirlerde basketbolcular çok daralıyor. Dışarıya çıkmamız gerekiyor, sosyal hayatımızın olması lazım o yüzden burayı kabul ettim. Sezon başında birkaç aksilik yaşadık ama şu an yeni transferlerimizle daha düzgün bir takım haline geldik ve çok önemli galibiyetler aldık. Yabancılarda geldikten sonra daha da iyi olacağına inanıyorum. Şu an için takımla iç içeyiz, bir aile gibiyiz, her kes birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Erdal hocamız da bizlere iyi destek oluyor ve bu takımda çok mutluyuz. Tek isteğimiz tribünlerin yanımızda olması. Bizler Gaziantep adına mücadele ediyoruz, oldukça zorlu şartlarda sezona başladık. Kendimizden fedakârlıklar yapıyoruz ama Gaziantep halkının da desteğini bekliyoruz” dedi. 

KIZLARIMIZA SPOR KAPILARI AÇILSIN

Gaziantep halkını oldukça sıcak kanlı bulduğunu ifade eden Ekiz, “Her kes misafirperver, bizlere karşı çok iyi davranıyorlar ama maçlarımıza ne yazık ki gelen yok. Biz her kesi davet etmeye çalışıyoruz ama basketbol sevgisini şehirde yeterli göremiyorum. Tabi ki bu sevgi başarı ile gelebilecek bir durum, başarılı olursanız insanlar sizi tanıyacak. Bazı aileler spora çok karşı çıkıyorlar, özellikle kız çocuklarını spora yönlendirmek istemiyorlar. Bunu da biz aşılayacağız, başarılı olduğumuz sürece insanlar çocuklarını spora yönlendirmeye başlayacaklar. Belki bu şehirde çok güzel birinci lig takımıyla birlikte birkaç takım daha olacak. Tek eksiğimiz iş adamlarının ve belediyelerin destekleriyle bu takım çok daha iyi yerlere gelir ve bence bu şehirde ki gençler içinde çok güzel sosyal aktivite olur” dedi. 

FİNALLERİ DÜŞÜNÜYORUZ

Her şeyden önce finallere gitmeyi hedeflediklerini aktaran Ekiz, “Bu şekilde devam edersek birinci lige yükselebileceğimizi düşünüyorum. Finallerde belki çok iyi yatırım yapmış takımlar kötü performans sergileyecekler finallerde kimin ne yapacağı hiç belli olmaz. Biz daha düşük bütçeli bir takım olarak görünüyoruz ama finaller çok farklı bir ortam olduğu için sonuçların ne olacağı belli olmaz ama bizim öncelikli hedefimiz finallere kalabilmek” ifadelerini kullandı. 

ARZU AKAY “BAŞARIYI BORÇ BİLİYORUZ”

Takım olarak dar bir kadroyla mücadele ettiklerini söyleyen BAKO Kolejinin en deneyimli oyuncularından Arzu Akay, “ Oynadığımız rakiplerin neredeyse tamamı geniş kadroyla oynuyorlar, bu bağlamda ilk yarıyı çok iyi bir noktada tamamladık. Bu demek değildir ki bu şekilde başarı devam etsin, ikinci tura geldiğimizde rakiplerimiz daha ekstra kalitede olacaklar. Bizim kadro genişliğimize ihtiyacımız var, bu şekilde ilk üç arasında tamamlamamız oyuncu arkadaşlarımızın üstün performanslarından kaynaklanıyor. Tabiri caizse bir arkadaşımız iki kişilik efor sarf etti ama sonuçta insanız bunu bir yere kadar yapabiliriz ondan sonrası zor olur. Yöneticilerimizin yapmış olduğu çalışmalarla en yakın zaman da yeni transferler de aramıza katıldığı zaman finallere gidip orada da Gaziantep adını en başarılı şekilde duyurmak istiyoruz ve biz bunu Gaziantep halkına borç olarak biliyoruz” dedi. 

BASKETBOLA BAKIŞ AÇISI DAR

Gaziantep’te bayan basketboluna bakış açısını dar gördüğünü anlatan Akay, “Antrenörümüz elinden geleni yapıyor, biz bunları gördükçe eksiklikleri görüyoruz bu da iş adamlarının veya bu şehri yönetenlerin çok ilgilenmediğini gösteriyor. Bu sene benim basketbol da 21. yılım bunun 10 yılını ikinci ligde oynadım ve 8 şampiyonluğum var. Bunların tamamında finansal destek veren iş adamları vardı ve bilinçlilerdi. Gaziantep’te bunu göremedim. Erdal Culban’ın beni burada görmek istemesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. ‘Senle bir adım atarsak ismimiz duyulur ve başarımız yayılır, bu anlamda bana yardım et’ dediğinde tamam dedim. Buraya geldim ama altını çizerek söylüyorum şehrin bayan basketboluna bakış açısı çok dar, daha farklı ve güzel olur. Bizde başarılı sonuçlar aldıkça bu bakış açısını düzeltiriz. Bu şehre bayan takımı çok yakışır” dedi. 

EN BÜYÜK GÜÇ TARAFTARLARIMIZ OLACAK

Tribüne gelen taraftarların kendilerini olumlu yönde etkileyeceğini açıklayan Akay, “Tribünde ki kalabalık takım sporlarına çok büyük güç ve artıdır ama ne yazık ki bizim maçlarımızda 15 – 20 kişiyi görebiliyoruz onlarda sinema izler gibi takip ediyorlar. Sağ olsunlar geliyorlar ama bize destek olan taraftarlar gerekiyor. Bundan sonra ki maçlarımız arkadan gelecek desteklerle kazanılacak müsabakalardır. Bizi pozitif yönde etkileyeceği su götürmez gerçek, bu da nettir. Taraftarlarımızı tribünlere çekebilecek çalışmalar yapmamız gerekiyor ama bize kesinlikle taraftarın gelmesi ve susmadan tezahürat yapmaları müthiş olur” dedi. 

CİCİ BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR

Bayan basketbol takımının inanılmaz bir sosyal etkinlik olduğunu belirten Akay, “Bu kentin çok güzel ve cici bayan bir belediye başkanı var. Bu bağlamda da bayanlarında Gaziantep’te ne kadar söz sahibi olduğunu göstermek adına birinci lige çıkan takım müthiş bir hareketlilik getirir. Lige çıkacak bayan takımın sadece orada olmakla işi bitmiyor, bu şehirde ki gelecek vaat eden kız çocuklarının önünün büyük derecede açar. Baba oğlunu götürüyor ama kız çocuklarının önünün açmak adına ihtiyacı olan etkinliktir. Arkamızdan gelen yeni jenerasyona çok büyük artı kazandıracaktır ki bu da çok önemli bir unsur. Bir kız çocuğunun sosyal faaliyetlerde bulunması, bir spor okuluna gidip te amacının olması onun sosyal çevresini genişletmesi hem kendisi hem de aile açısından artı ve birde Gaziantep adına büyük artıdır” dedi. 

OMUZUMUZA EL ATSINLAR.

BAKO koleji takımına iş adamlarının finansal destek çıkmalarını isteyen Akay, “Burada forma giyen hiçbir arkadaşımız Gaziantepli değil ama emin olsunlar ki biz bu şehrin halkından biriymiş gibi doğma büyüme Gaziantepliymiş gibi mücadele ediyoruz. Bizim omuzumuza bir el atsınlar, destek olsunlar, biz onların yüzünü kara çıkartmayacağız. Finalleri bu kente yaşatacağız, bu sene olmazsa bile onlara söz veriyoruz, desteklerinin karşılığını en geç önümüzde ki yıl birinci lige çıkmış bir takım olarak büyük bir kupayı hediye edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

HABER RÖPORTAJ: MUHARREM TÜRKOĞLU

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.