1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Benzini vergi vuruyor
Benzini vergi vuruyor

Benzini vergi vuruyor

Haziran'dan bu yana düşüş trendine giren petrolün varil fiyatı yüzde 45 düşerken, Türkiye'de ise akaryakıtta düşüşler yüzde 15- 20 aralığında...

A+A-

Haziran'dan bu yana düşüş trendine giren petrolün varil fiyatı yüzde 45 düşerken, Türkiye'de ise akaryakıtta düşüşler yüzde 15- 20 aralığında oldu. Son gelen indirimle fiyatı 4.17 liradan 4.11 liraya düşen benzini Gaziantepli satıcılar ve araç sahiplerine sorduk, birbirinden ilginç cevaplar aldık.  Benzinin dünyada düşmesine karşın ülkemizde hala pahalı olduğunu savunan vatandaşlar fiyatlardaki pahalılığın nedeninin yüksek vergiler olduğu noktasında birleşti. 

 

VERGİLER  ÇOK YÜKSEK

 

Vatandaşlar, "Benzin ve akaryakıt şuanda düşüşte. Önceden benzine en ufak zam geldiğinde minibüsçüler, otobüsçüler ayaklanırdı zam yapılsın bize derlerdi. Şimdi bu kadar indirim varken bu adamlar neden fiyat indirimi yapmıyor? Tek bunlarda değil, diğer kalem mallar içinde böyle bu durum. Benzin fiyatları geçtiğimiz Hazirandan beri düşüyor. Benzin birara 5.25 liraları görmüştü bugünse 4.17 liradan 4.11 liraya düştü. Fiyatlar hala  çok pahalı, benzine belirli bir indirim yapıldı fakat yetmiyor. Bizler ekmeğimizi alınterimizle kazanan insanlarız, benzin fiyatları gerçekten çok pahalı. Dünyada yüzde 50'ye yakın indirim yapılırken bizim ülkede indirimler azami yapıldı bunun nedeni de benzinden alınan vergilerdir" dediler. 

 

MEHMET ALİ ÇEKİCİ (BENZİNCİ)

 

"İNDİRİM VARKEN DOLMUŞ VE MİNİBÜS 

FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR"

 

"Benzine gelen indirimler kimi vatandaşı sevindirse de kimisini de üzüyor.  Bize gelen vatandaşların hepsi fiyatların çok pahalı olduğundan yakınıyor. Çoğu ülkelerde fiyatlar yarı yarıya düşerken neden bizde indirimler çok az miktarda kaldı bunu anlayamıyorum. Vatandaşların geneli hala bu düşüşlerden memnun değil. Vatandaşta haklı kendince bakıyor. Avrupa'da'da benzin çıkmıyor, bizim ülkemizde de benzin çıkmıyor. Avrupa'da benzin ucuzken bizde neden  fiyatlar  bu kadar pahalı diyor. Akaryakıtta vergiye ayrılan pay çok yüksek. 10 liralık bir satışın neredeyse yarısı vergiye kesiliyor benzini getirmesinden ayrı vergi satmasından ayrı vergi alıyorlar. Bazı müşterilerimiz sırf gezmek için günde dört  beş sefer 10 TL'lik benzin alıp gidiyor. Adam aldığı benzinle iki tur atıp geliyor tekrar alıyor. Hiç değil fiyatları pahalı buluyorlarda böyle müşteriler gelmiyor. bu adamlar trafik için sıkıntı. Benzin ve akaryakıt şuanda düşüşte önceden benzine en ufak zam geldiğinde minibüsçüler, otobüsçüler ayaklanırdı zam yapılsın bize derlerdi şimdi bu kadar indirim varken bu adamlar neden fiyat indirimi yapmıyor tek bunlarda değil diğer kalem mallar içinde böyle bu durum."

 

MEHMET ALİ ÇOLAK(BENZİNCİ)

 

"DÜŞÜŞLER İYİ FAKAT YETMİYOR"

"Benzin fiyatları geçtiğimiz hazirandan beri düşüyor. Benzin birara 5.25 liraları görmüştü bugünse 4.17 liradan 4.11 liraya  düştü. Fiyatlardaki bu düşüşler iyi fakat vatandaşa yetmiyor bize her geldiklerinde bu fiyatlar neden bu kadar pahalı diye soruyorlar bizde bu durumun böyle olmasında bizim suçumuzun olmadığını akaryakıttaki vergilerin çok yüksek olduğunu söylüyoruz. Akaryakıtın getirilmesinden tutunda satılmasına kadar her yerinde vergi alıyorlar bu vergiler artık bizleride bıktırdı. 

 

MUSTAFA GADELİ (SÜRÜCÜ)

"FİYATLAR HALA ÇOK PAHALI"

 

"Fiyatlar hala  çok pahalı benzine belirli bir indirim yapıldı fakat yetmiyor. Normalde benzine zam gelse herşeye zam geliyordu benzine indirim geldi hiç birşeyde fiyatlar değişmedi üstüne arttı pahalılığın esas nedeni vergiler vergiler insin halk daha mutlu olur."

 

AHMET ÖZCAN (SÜRÜCÜ)

"İNDİRİMLER AZAMİ YAPILDI"

 

"Bizler ekmeğimizi alınterimizle kazanan insanlarız benzin fiyatları gerçekten çok pahalı. Dünyada yüzde 50'ye yakın indirim yapılırken bizim ülkede indirimler azami yapıldı bunun nedenide benzinden alınan vergilerdir. Vatandaşın rahatlamasını istiyorlarsa benzinden alınan vergileri düşürsünler. Bugün bakanlarımızdan birisi bir açıklama yapmış trafiğin rahatlaması için fiyatlar düşmüyor diye bizler askeri ücretliyiz diye hiç arabaya binmeyelim mi? Bu dünyada sadece zenginler mi yaşasın ? Ellerini vicdanlarına koyarak bu durumu düzeltsinler." Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.