1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ben o fabrikayı kurtarırdım
Ben o fabrikayı kurtarırdım

Ben o fabrikayı kurtarırdım

- İtfaiyede kuru kimyevi toz, köpük var, herşey var. Yeni söndürme sistemi var. Organizeye aldığımız köpük kulesi var. İşi bilmek lazım. Yanmayan...

A+A-

- İtfaiyede kuru kimyevi toz, köpük var, herşey var. Yeni söndürme sistemi var. Organizeye aldığımız köpük kulesi var. İşi bilmek lazım. Yanmayan taraftan gidip kesecek, yanmayan tarafı kurtaracaksın.

- Gaziantep itfaiyesinde huzur yok, tüm personeli değiştirmişler, benim yetiştirdiğim kurtarma, müdahaleci arkadaşların her birini başka yerlere vermişler.

- Gaziantep İtfaiyesi daha önce Maraş, Urfa, Adıyaman gibi çevre illere giderdi. Ama şimdi biz o illerden yardım isteme durumuna gelmişiz, çok yazık..

- 2011 yılında Gaziantep Üniversitesi itfaiye yüksek okulunu açtık. Ancak buradan 1 kişi alamadık. Oysa bu okul itfaiyeci yetiştiriyordu. Personel onlardan alınmalıydı. Ama  yetkililer şirket işçisi almış.

- Gaziantep itfaiyesi şu anda gerileme devrinde. Araç-gereç eskidi. Ancak yeteri kadar teknik personel, kalifiye personel alamadık. Yıllar içerisinde. Şu anda daha da kötü. Şirket işçisiyle itfaiyeci olmaz.

- Sokaktaki adamı sen itfaiyecisin diye alamazsın. Bu adam kendini yakar. Bizim zamanımızda tamamen yanan yangınımız olmadı.

Bu sözleri “BİR BİLEN” söyledi. Gelişmiş ülkeler yetişmiş insanlardan yararlanırken, Türkiye’de yetişmiş insanların siyasi hesalar nedeniyle bir kenara itilmesinin veya emekliye sevkedilmesinin  en güzel örneği gösterilen Gaziantep itfaiyesinin beyni eski Daire Başkanı Mustafa Karakuş, gazetemize konuştu. Karakuş daha söze başlamadan öyle bir laf etti ki,  “ben o fabrikayı kurtarırdım. İyi bir müdahale ile kesinlikle kurtarılırdı. Ama o İtfaiye yokki. Kimseyi bırakmadılar maalesef.. Kimini görevden almışlar, kiminin yerini değiştirmişler, kimini geriye almışlar oysa canavar gibi elemanlar vardı. Görüntülere bile bakamıyorum kendi kendimi yiyorum" dedi.

YANLIŞ MÜDAHALE VAR

İtfaiye eri olarak başladığı mesleğini zirvede bırakan Gaziantep İtfaiye Dairesi eski Başkanı Mustafa Karakuş, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde Özkaplan halı fabrikasında çıkan ve 100 Milyon dolarlık maddi hasara neden olan yangınla ilgili bilinmeyenleri konuştu. 40 yıl çalıştığı Gaziantep İtfaiyesinden emekliliğini isteyen Mustafa Karakuş, 23 yıl müdürlük ve daire başkanlığı yaptığını anlatırken, "Ben bile daha eksiğim var diyordum. Binlerce yangına girip söndürdüm. Devamlı teknoloji ilerliyor. Farklı farklı yangın olayları meydana geliyor. Devamlı araştıracaksın, personeli eğiteceksin, kurslara göndereceksin. Şimdi hiçbir şey yok, ben öyle görüyorum. Sokaktaki adamı sen itfaiyecisin diye alamazsın. Bu adam kendini yakar. Bizim zamanımızda tamamen yanan yangınımız olmadı. Orada müdahalenin iyi olması gerekirdi. Bir terslik var. Yanlış müdahale var. o kadarını söyleyeyim yanlış müdahale var, çünkü yangın diğer taraflara da sirayet etmiştir" diye konuştu.

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR

İlk müdahalenin önemine değinen Karakuş, "İtfaiyede kuru kimyevi toz, köpük var, herşey var. Yeni söndürme sistemi var. Organizeye aldığımız köpük kulesi var. İşi bilmek lazım. Yanmayan taraftan gidip kesecek, yanmayan tarafı kurtaracaksın. Milli servet üzüldüm. Görüntülere bile bakamıyorum kendi kendimi yiyorum. Ben o fabrikayı kesinlikle kurtarırdım. Kurtarılırdı iyi bir müdahale ile kurtarılırdı. Kimini görevden almışlar, kiminin yerini değiştirmişler, kimini geriye almışlar canavar gibi elemanlar vardı. Orada organizasyon çok önemli. Oradaki baştaki yangını yöneten kişi yangını bilmiyorsa, yanlış karar verir ve yangın büyür. İlk müdaha yapılmazsa yangın büyür. Fabrikanında yeterli yol göstereni olmaması, yangının pazar günü olması da yangını büyüten etkenler. Koordinasyon eksikliği var. Bilmeyen işin başına gelirse böyle olur. Söndürülmeyecek bir şey değil, olduğu yerde yangın söndürülebilirdi" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ İTFAİYESİYDİK

İtfaiyede araç gereç sayısının yetersiz olduğunu belirten Mustafa Karakuş, "Bizim bıraktığımızda 10 araç 3-4 tane de yeni almışlar 13 tane iyi araç var. Takviye araçlarla birlike 30-35 araç var. Yine yetersiz. Bütün ilçeler büyükşehire bağlandı oralarda da ekip kurulması lazım. En az 50 tane araç olması lazım. Ve dünyanın en son teknolojik araçları olması lazım. 1989'da itfaiye sıfırdı. 1996'da dünyanın en iyi araçlarını aldık, en iyi kurtarma, söndürme araçları. Aldığımız çok önemli araç gereçle, 2001- 2002 yıllarında Türkiye'nin en iyi itfaiyesi olmuştuk.  Çok masraflı araçlar, son sistem yeni söndürme sistemleri var.  Avusturya'dan aldığımız bu araçlar hala itfaiyede kullanılıyor" dedi.

ŞİRKET İŞÇİSİYLE İTFAİYECİ OLMAZ

'Şirket işçisiyle itfaiyeci olmaz' diyen Karakuş şunları söyledi:"Marmara depremine yaptığımız işlerle damgamızı vurduk. Adana, Ceyhan depremine ilk müdahaleyi biz yaptık. Bakanlık Bolu Kaynaşlı depreminde direk bizi aradı ve Gaziantep itfaiyesi gitsin demişti. 2000'li yıllarda çok önemli başarılarımız var. Gaziantep itfaiyesi şu anda gerileme devrinde. Araç-gereç eskidi. Ancak yeteri kadar teknik personel, kalifiye personel alamadık. Yıllar içerisinde. Şu anda daha da kötü. Şirket işçisiyle itfaiyeci olmaz, günlük eğitim yaptırdım, eğitim yok. Eğitimi iyi olmayan, iyi yetişmeyen bir itfaiyeci yangına sistemli bir şekilde müdahala edemez. Bilgi becerisi olmadığı için yanlış müdahale eder. 20 yıldır o araçlarla yangına gidiliyor, yenilenmedi" diye konuştu.

İŞİ BİLENLER GERİ PLANDA TUTULUYOR

Eğitimin önemine değinen Karakuş, "2011 yılında Gaziantep Üniversitesi itfaiye yüksek okulunu açtık. Ancak buradan 1 kişi alamadık. Bu okul itfaiyeci yetiştiriyordu. Onlardan alınmalıydı. İtfaiyeye şirket işçisi alınmış, şirket işçisinden itfaiyeci olur mu?  Polis teşkilatı gibi, itfaiyenin de böyle olması için bu okulları açtık. Orada eğitimini görüyor. Eğitim olması lazım, eğitilmesi lazım. Araçlarımız ve ekipmanlarımız var, bu ekipmanları iyi kullanmak lazım. Gelen arkadaşlar bilmiyorlar. Mevcut olanlar, işi bilenler geri planda tutuluyor. Çok iyi müdahaleci arkadaşlar var, onlar hep geri planda tutuluyor, acemi adamlarla bu kadar olur. Yangın uzmanlık işidir. İtfaiye seçici bir yerdir. Biz eğitime tabi tutuyorduk, 'yükseklik korkusu var mı, dar yere girebiliyor mu, kuyuya inebiliyor, yangının içine girebiliyormu diye canlı eğitimini veriyorduk. Bunlar gel sen itfaiyecisin diyorlar" dedi.

İTFAİYEDE HUZUR YOK

'Gaziantep itfaiyesinde huzur yok, tüm personeli değiştirmişler, benim yetiştirdiği kurtarma, müdahaleci arkadaşların herbirini bir yere vermişler' diyen Karakuş, "Oysa dengeli tutacaksın. Yangın amirleri olduğu yerde değil. Trilyonlarca zarar var milli servettir. İşin en önemli yönü kalifiye eleman alınmıyor. İşi bilen yangına nasıl müdahale edecek yangın bölme duvarları olması lazım, Yanmayan taraftan gidip kesecek, yanmayan tarafı kurtaracaksın. Milli servet üzüldüm. Görüntülere bile bakamıyorum kendi kendimi yiyorum. Ben o fabrikayı kesinlikle kurtarırdım. Kurtarılırdı iyi bir müdahale ile kurtarılırdı. Kimini görevden almışlar, kiminin yerini değiştirmişler, kimini geriye almışlar canavar gibi elemanlar vardı. Orada organizasyon çok önemli. Oradaki baştaki yangını yöneten kişi yangını bilmiyorsa, yanlış karar verir ve yangın büyür" dedi.

ASIM BEY'E ALTINDAKİLER ALDIRMADI

'Asım bey araç alımına taraftardı ancak onun altındakiler sürekli engelliyorlardı' diyen Karakuş, "2004-2012 yılında 3 tane araç aldık. İtfaiyemiz Gaziantep'in stratejik konumunu gözönüne aldığımızda çok yetersiz bir durumda. Biz daha önce Maraş, Urfa, Adıyaman gibi çevre illere giderdik. Ama şimdi biz onlardan yardım isteme durumuna gelmişiz.  Biz iyi bir ekip bıraktık. Ancak yeteri kadar malzeme, ekipman alamadık. Asım Bey döneminde 3 tane araç aldık. Bu yetersiz. Biz ne kadar söyledikseyde, idarenin bileceği iş tabi. Eksiklik var. Araç eksikliği var. Önerilerimiz gözönüne alınmadı. Asım Bey'in işi rast gelsin, fakat onun altındakiler engellediler. Şimdi de aynı gözle görülüyor itfaiye ikinci planda, boş ver. Bu kadar zarar maddi hasar milli servet boşa gidiyor. Askeri de beslemeyelim o zaman" dedi.

CELAL DOĞAN GİBİ OLMALILAR

'Önerilerimiz gözönüne alınmadı. Asım Bey'in işi rast gelsin, fakat onun altındakiler engellediler' diyen Karakuş, " Şimdi de aynı gözle görülüyor itfaiye ikinci planda, boş ver. Bu kadar zarar maddi hasar milli servet boşa gidiyor. Askeri de beslemeyelim o zaman. Bizim aldığımız araçlar gibi Celal Doğan hangisi iyiyse onu alın dedi işte öyle olmalı. İtfaiye araçları Celal Doğan'ın araçları o araçların üzerine araçlar gelmedi. Asım Bey'e zorla iki araç aldırdık" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum