1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BELEDİYELERE ALIŞMIŞTIK, AMA…
BELEDİYELERE ALIŞMIŞTIK, AMA…

BELEDİYELERE ALIŞMIŞTIK, AMA…

  Gaziantep'i yönetenler ve zirvede oturanlar, sık sık ORTAK AKIL derler ama, iş dayanışmaya, Gaziantep'te imal eden makina dahil her türlü ürünü...

A+A-

 

 

Gaziantep'i yönetenler ve zirvede oturanlar, sık sık ORTAK AKIL derler ama, iş dayanışmaya, Gaziantep'te imal eden makina dahil her türlü ürünü satın almaya geldiğinde, o sözleri unutuyorlar. Unutanlar sadece Sanayi ve Ticaret Odaları değil elbette, Gaziantep Valisi'de kentte üretilen boyalar yerine, Türkiye'de sadece 4 firmadan başka okullara boya alınmaması talimatı verince, büyük şok yaşandı.

 

Şimdiye kadar gizlenen bu olayı TOSYÖV Gaziantep Destekleme Derneği Başkanı Necati Binici  ortaya çıkardı.Gaziantep'te özellikle imalatçıların ve KOBİ'lerin ürettikleri ürünleri kamu kurumlarının satın almadığını söyleyen Binici, bunun Gaziantepli imalatçılara ve üreticileri büyük darbe indirdiğini söyledi. En dikkat çeken ve düşündüren kısmı ise, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'nın, özellikle eğitim inşaatlarında kentteki müteahhitlere, malzemeleri ve boyaları yerli imalatçılardan değil, bizzat isimleri verilen 4 ulusal boya firmasından alınmasını şart koştuğu iddiası, bomba etkisi yarattı.

 

İş sadece boya imalatçılarıyla bitmedi. Gaziantepli imalatçıların üvey evlat muammelesi gördüğünü söyleyen Mitaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uncu, Gaziantepli sanayicilerin, yüzde 99 benzerlik olmasına karşın aynı ürünü yüksek fiyatlara yurttışından almayı tercih ettiklerini söyledi. Kaliteli üretim yapmalarına rağmen, mallarının satın alınmadığını iddia eden Uncu, böylece çok acı bir gerçeği gözler önüne sergiledi.. 

 

Bu konuda görüşlerini dile getiren AK Parti Gaziantep Milletvekili ve eski sanayi odası başkanı Nejat Koçer ise, uygulamada yanlışlar olduğunu ileri sürerek, "Gaziantep olarak Türkiye'de üretilen malların kalitesinin yükseldiği, gerçekten ithal malları aratmayacak malların üretildiği bir noktadayız. Bu konuda başbakanlık genelge yayınladı. Yüzde 15 fazla bile olsa yerli malı kullanılması ve satın alınmasını istedi. Bu genelgeye uyum sürecinde kamu kuruluşlarında yerli malların kullanılması lazım. Kendi şehrimizde de buna riayet edilmeli"diyerek herkesi sorumlu davranmaya davet etti.

Mustafa Uncu, (MİTAŞ ) "Sanayiciler Gaziantep'te üretilen hem yurt içine, hem yurt dışına satılan makinayı, yurtdışından almayı tercih ediyorlar. Aynı makinayı 350 Bin Euro farkla alıyorlar.  Birde bakım için ayrı, nakliye için ayrı ücret ödüyorlar. 

Cengiz Duman, (CYS Kimya) Valilikten müteahhitlere, ulusal 4 boya firmasının dışında boya kullanmayacaksınız denilmiş.  Bizim ürünlerimiz de kaliteli. İSO, TSE kullanım şartlarını yerine getiriyoruz. Ama okullara bizim boyamız verilmiyor.Belgelerimizin tamamı yerinde, fiyat olarak da daha cazip rakamlar veriyoruz. 

 

Zeki Arıkan, (Felcon Boya) "Bir algı oluşmuş, yerli üretimde standartların uygun olmadığı, kalitesi düşük olduğu düşünülüyor. Gaziantep'te üretim yapan firmalarımızın reklam açığı dışında bir eksiği yok. Büyük firmalar bunu iyi yapıyor, ayrıca lobi çalışmaları var. Belediyede valilikte yetkili olan kişiler işin bayiliklerini yapıyorlar, bunlarda kendilerine bir rant oluşturmuşlar

 

Nejat Koçer: Bu konuda başbakanlık genelge yayınladı. Yüzde 15 fazla bile olsa yerli malı kullanılması ve satın alınmasını istedi. Bu genelgeye uyum sürecinde kamu kuruluşlarında yerli malların kullanılması lazım. Kendi şehrimizde de buna riayet edilmeli

 

 

UNCU: AYNI MAKİNAYI BÜYÜK FARKLA SATIN ALIYORLAR

 

Mitaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uncu, fikse makinası ürettiklerini, ithal makinayla yüzde 99 benzerlik olmasına karşın, Gaziantepli halıcıların yurtdışından makina satın aldığını söyledi. Uncu, "Sanayiciler Gaziantep'te üretilen hem yurt içine, hem yurt dışına satılan makinayı, yurtdışından almayı tercih ediyorlar. Aynı makinayı 350 Bin Euro farkla alıyorlar.  Birde bakım için ayrı, nakliye için ayrı ücret ödüyorlar. Bizde bu makinaları Avrupa'dan esinlenerek yaptık. Yüzde 99 aynı makina. Kazansak daha da üstünü yaparız. Bizim yurtdışına sattığımız orada çalışan makinalarımız var" dedi. 

 

DUMAN: TÜM ŞARTLARI YERİNE GETİRİYORUZ

 

CYS Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Duman, Valilikten müteahhitlere, ulusal 4 boya firmasının dışında boya kullanmayacaksınız denildiğini duyduklarını ifade ederek, üzüntüsünü dile getirdi. Duman, "Müteahhitler söylüyor. Valilikten müteahhitlere, ulusal 4 boya firmasının dışında boya kullanmayacaksınız denilmiş. Bizim ürünlerimiz de kaliteli. İSO, TSE kullanım şartlarını yerine getiriyoruz. Özellikle bu tür söylem ve uygulamalar son dönem başladı.Okullara bizim boyamız verilmiyor. Bizler üretiyoruz, devletimize vergimizi ödüyoruz, istihdam yaratıyoruz. Belgelerimizin tamamı yerinde, fiyat olarak da daha cazibiz. Ancak Valilikten ulusal 4 markayı tercih edin denmesi, müteahhit firmalara bunun deklere edilmesi bizleri derinden üzdü" diye konuştu.

 

ARIKAN: BELEDİYELERE ALIŞMIŞTIK, AMA…

 

Felcon Boya Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Arıkan, Valilikten müteahhitlere 4 marka dışında boya kullanmayın denmesinin kendilerini şaşırttığını söyledi. Arıkan, "Bir algı oluşmuş, yerli üretimde standartların uygun olmadığı, kalitesi düşük olduğu düşünülüyor. Gaziantep'te üretim yapan firmalarımızın reklam açığı dışında bir eksiği yok. Büyük firmalar bunu iyi yapıyor, ayrıca lobi çalışmaları var. Belediyede valilikte yetkili olan kişiler işin bayiliklerini yapıyorlar, bunlarda kendilerine bir rant oluşturmuşlar. Çıkar ilişkisi var. Vali beyin yeterince bilgi sahibi olduğunu sanmıyorum. Örneğin boyada ihaleye marka yazamazsınız standartını yazarsınız. Bizler TSE, CE belgelerine haiz firmalarız. Ulusal firmalarla aynı standartlarda ürün üretiyoruz. Ancak ihalede şu markayı kullanın diyemezsiniz, bu kanunen yasak. Bizler yerli üreticiyiz kendi şehrimizde bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Belediyelere bir nebze alıştık ama Valilikten müteahhitlere 4 marka dışında boya kullanmayın denmesi bizi şaşırttı. Başbakanlığa şikayette bulundum" diye konuştu. 

 

 KOÇER: BAŞBAKANLIK GENELGE YAYINLADI

 

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise, sanayi odası başkanı olarak görev yaparken, yerli malı kullanımı noktasında çeşitli proje ve görüşlerinin olduğunu hatırlatarak, bu konudaki dilek ve temennilere katıldığını söyledi. Koçer, "Genel olarak Türkiye'de üretilen malların kalitesinin yükseldiği, gerçekten ithal malları aratmayacak malların üretildiği bir noktadayız. Dolayısıyla ithalatın azalmasını da arzu ediyorsak Türkiye'de üretilen malların tüketimi noktasında her türlü çalışma ve disiplini desteklemek gerekir. Bende bu noktada eskiden beri bu tarz çalışmaları destekledim, destekliyorum. Vatandaşlarımızın kendi ürünlerimizi kullanmalarını, kalite bilincinin geliştirilmesi esas temelinde, kamuda kullanılan malların Türkiye'de üretlen mallardan seçilmesi gerekiyor. Bu konuda başbakanlık genelge yayınladı. Yüzde 15 fazla bile olsa yerli malı kullanılması ve satın alınmasını istedi. Bu genelgeye uyum sürecinde kamu kuruluşlarında yerli malların kullanılması lazım. Kendi şehrimizde de buna riayet edilmeli" diye konuştu. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.