1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BELEDİYEDEN 'TRAFİK' BİLGİSİ
BELEDİYEDEN 'TRAFİK' BİLGİSİ

BELEDİYEDEN 'TRAFİK' BİLGİSİ

Büyükşehir Belediyesi, sola dönüş yasakları uygulamasıyla ilgili bilgi verdi.

A+A-

  Uygulamayla kavşaklarda bir aracın bekleme süresi 25 Aralık kavşağında 82 saniyeden 31’e, Değirmicem kavşağında 92 saniyeden 24’e ve Eski Otogar kavşağında ise 72 saniyeden 24’e düşürüldü belirtildi.

FAZ SAYISI DÜŞTÜ

15 Mayıs 2016 tarihinden itibaren 25 Aralık ve Değirmiçem kavşaklarında tramvay istikametinde seyreden sürücüler için uygulanmaya başlayan sola dönüş yasakları ile birlikte bu kavşaklardaki faz sayısı 4 fazdan 3 faza düşürüldü. Söz konusu kavşaklarda araçların bekleme sürelerinde ciddi kazanımlar gözlemlendi.

ZAMAN KAZANIMI OLDU

Uygulama öncesinde, kavşağı kullanan tüm araçlar arasında dönüş yasağı getirilenlerin oranı ise yüzde 10 olarak ölçülmüştür. Sola dönüş yapamayan sürücülerin kavşağı geçtikten sonra yönlendirmeleri takip ederek gitmek istedikleri yöne gidebilecekleri düzenlemeler yapılmıştır. Sola dönüş yapamayan araçlar için yüzde 10  seyahat mesafesi artmasına karşın dur-kalk süreleri, bekleme süreleri ve toplam seyahat sürelerinin azalmasıyla yakıt tüketimi de azaldı. Yasaktan etkilenmeyen sürücüler yüzde 90 için ise zaman kazanımı daha fazla oldu. 25 Aralık kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 82 sn/araç olan gecikme süresi 31sn olmuştur. 25 Aralık kavşağında yüzde 63 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi yüzde 38 artmıştır.

BEKLEME SÜRESİ AZILDI

Değirmiçem kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 92 sn/araç olan gecikme süresi 24sn olmuştur. Değirmiçem kavşağında yüzde 74 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi yüzde 14 artmıştır. 31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Eski Otogar (Grand) kavşağında sürücüler için uygulanmaya başlayan sola dönüş yasakları ile birlikte bu kavşakda faz sayısı 4 fazdan 3 faza düşürülmüştür ve bu kavşakta araçların bekleme sürelerinde ciddi kazanımlar olmuştur. Uygulama öncesinde, kavşağı kullanan tüm araçlar arasında dönüş yasağı getirilenlerin oranı ise yüzde 9 olarak ölçülmüştür. Sola dönüş yapamayan sürücülerin kavşağı geçtikten sonra yönlendirmeleri takip ederek gitmek istedikleri yöne gidebilecekleri düzenlemeler de yapılmıştır.

ESKİ OTOGARDA İYİLEŞME SAĞLANDI

Eski Otogar kavşağında akşam zirve uygulama öncesinde saatte 72 sn/araç olan gecikme süresi 24sn olmuştur. Eski Otogar kavşağında yüzde66 iyileştirme sağlanmıştır. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi yüzde 7 artmıştır.  BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum