1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Belediyeden logo açıklaması
Belediyeden logo açıklaması

Belediyeden logo açıklaması

Gaziantep'in yeni logosuna büyükşehir belediyesi tarafından 810 bin 100 lira para ödenmesi haberleri gündeme bomba gibi düştü. CHP Meclis üyesi Uğur Kalkan'ın...

A+A-

Gaziantep'in yeni logosuna büyükşehir belediyesi tarafından 810 bin 100 lira para ödenmesi haberleri gündeme bomba gibi düştü. CHP Meclis üyesi Uğur Kalkan'ın bilgi edinme yasası çerçevesinde yönelttiği soruya gelen açıklamada, Logo'ya 810 bin lira ödeme yapıldığı açıklanmıştı. Bunun üzerine bu açıklama ajanslara ve internet sitelerine düşmüş, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin büyük bir eleştiri bombardımanına tutulmuştu. 

Bu gelişmeler bir anda Türkiye'nin gündemine oturunca Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bahsi geçen haberde Gaziantep için hazırlanan kapsamlı marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadır" denildi. 

 

UĞUR KALKAN SORMUŞTU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ihaleli açtığı "logo yarışmasını" bir Amerikalı şirket kazandı. Bu logo için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından 810 bin 100 lira lira para çıktı.  Şahinbey Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Uğur Kalkan'ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne 4982 Sayılı  "Bilgi Edinme Kanunu" dayanarak yönelttiği yazılı soruya yanıt geldi Gaziantep Büyükşehir belediyesi genel Sekreter yardımcısı Fikret Murat Tural tarafından verilen  yanıtta "2015/ 123513" numaralı ihale kayıt numarası verildi.

810 BİN LİRA

Buradan hareket eden CHP'li Meclis üyesi  Uğur kalkan, "Sonuç İlanı. Gaziantep Küresel Marka Şehir Filibizite Raporunun hazırlanması işi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi" yazılı ihale ilamına ulaştı.İlanda yaklaşık maliyetin; 810.100,00 TRY olarak yazıldığı görüldü.

AMERİKAN ŞİRKETİNE VERİLDİ

Sonuçta ihaleyi 18.04.2015 tarihinde 270.000,00 USD doları karşılığında; bir ABD şirketi olan "I MEAN IT CREATİVE , İNC" adındaki şirket kazandı. Bu da eski para birimimize göre tam 810 bin liraya tekabül ediyor.

KOL BÖREĞİ

Gaziantepliler tarafından "Üçte biri yenmiş Kol Böreğine" benzetilen kentin yeni logosu için bu kadar bedel ödenmesi kentte  tartışılmaya devam ediyor.

 

İŞTE BELEDİYEDEN GELEN AÇIKLAMA 

Bugün (01.04.2016) bazı internet sitelerinde “Gaziantep'in yeni logo çalışması” ile ilgili bir haber yayınlanmıştır. Bahsi geçen haberde Gaziantep için hazırlanan kapsamlı marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadır.

Sanayi, turizm, kültür ve gastronomisi ile hem Türkiye’de hem de dünyada adından söz ettirmeyi başaran Gaziantep, kendi alanında hızla yükselen bu değerlerini dünyaya pazarlayan marka değerinin daha iyi anlaşılması için marka şehir kimliği çalışmasına ihtiyaç duymuştur.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sanayi ve ticaret odaları ile önemli paydaşların tümünün dahil edilerek hazırlandığı çalışmada öncelikli olarak tüm belge, kitap, doküman, planlama ve araştırmalardan Gaziantep’in son 10 yıllık gelişim haritasını çıkarılmıştır. Yapılan araştırma verilerinin sağlamasını yapmak ve ulusal kanaat önderlerinin fikrini almak adına İstanbul ve Gaziantep’te toplamda 45 kişi ile (Gaziantepli sanayici, iş adamı, yazar, Gaziantepli ünlü kişiler) yüz yüze röportajlar gerçekleştirilmiştir. Projenin uzun vadede vizyon kazanması adına ortaöğretim derecesindeki çocuklara ‘Hayalimdeki Gaziantep’ konulu resim çalışmaları yaptırılmıştır. Bu çalışmalar ışığında hazırlanan Stratejik Plan, Şehir Markası, Dünyadaki Markalaşma Örnekleri, Trendler ve Analizler sunumları yapılmıştır.

Yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde; marka şehir kimliği çalışmasına özel internet sitesi ve sosyal medya hesapları, 1 adet genel lansman filmi; fıstık, bakır, el işi, mutfak, mimari konulu 5 tema olmak üzere toplam 6 reklam filmi, sound logo alternatifleri, 2 renk alternatifli 20 farklı içerikli toplamda 40 adet logo tasarlanmıştır. 2 adet web sitesi tasarımının yanı sıra Türkçe ve İngilizce alternatifli gazete ve broşür tasarımları yapılmıştır.

Son olarak kurumsal kimlik ve promosyon ürünleri ile 1 proje tasarım filmini de kapsayan çalışmaların son hali 8 Şubat 2016'da tüm Gazianteplilerin davet edildiği bir lansmanla kamuoyuna tanıtılmıştır

Şehrin önemli değerleri olan sanayisi, Antepfıstığı, baklava, hayvanat bahçesi, kebap, el sanatları, organik simgelerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması için böylesi bir film ve logo çalışmasının yapılmasına ve çıkan ürünlerin yeterliliğine “ortak akılla” karar verilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum