1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başsavcılık'tan tarihi açıklama
Başsavcılık'tan tarihi açıklama

Başsavcılık'tan tarihi açıklama

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı dün tarihe geçecek bir açıklama yaptı. Başsavcılık, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün kozmik oda, atış poligonu ve yasaklı kitaplarla ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

A+A-

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı dün tarihe geçecek bir açıklama yaptı. Başsavcılık, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün kozmik oda, atış poligonu ve yasaklı kitaplarla ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.  Gazetemiz yönetim kurulu başkanı Ökkeş Özekşi'nin 'Haftaya bakış' köseşinde kaleme aldığı ve Gazetemizin de dünkü sayısında "Rektörlüğü ne zaman yapacak" başlığıyla verdiği haberi savcılık dün yaptığı açıklamasıyla adeta doğrulamış oldu. 

Başsavcılık açıklamasında, "Yapılan araştırmada bahse konu poligon ve kozmik oda olarak belirtilen yer ile ilgili FETÖ’ye ait olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Rektör Gür'ün önce kozmik oda, ardından da atış poligonu ve yasaklı kitaplarla ilgili yaptığı açıklamalar Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığını harekete geçirdi. Konuyla ilgili araştırma yapan başsavcılık, açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirti.

TEMMUZ AYINDA EL KONULDU

Başsavcılık açıklamasında, "Son birkaç gündür basında çıkan kapatılan Zirve Üniversitesi’nde FETÖ’ye ait kozmik oda, atış poligonu ve yasak kitaplar bulunmasıyla ilgili haberler ve yorumlarla ilgili aşağıda bahsedilen basın açıklaması yapılması ihtiyacı duyulmuştur. 23.07.2016 günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 667 Sayılı Kanun Hükmünde kararname kapsamında Zirve Üniversitesi’ne “El Koyma, Muhafaza Altına Alma” işlemleri yapılmıştır" denildi.

BİLGİ VE BELGE YOK

Kozmik oda ile ilgili olarak ise, "Zirve Üniversitesi’nin el koyma iş ve işlemleri kurulan bir komisyon tarafından yerine getirilmiş, bina ve malzemeler Milli Emlak Müdürlüğü’ne kaydedilmiş, akabinde Gaziantep Üniversitesi’ne devredilmiştir. Yapılan araştırmada bahse konu poligon ve kozmik oda olarak belirtilen yer ile ilgili FETÖ’ye ait olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır" görüşüne yer verildi.

POLİGON TALEPLE YAPILDI

Poligon konusunda açık kaynaklardan yapılan araştırmalarda, poligonun öğrencilerin talebiyle yapıldığı belirtilen açıklamada, "buranın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün desteğiyle (2009-2010) yılında hizmete girdiği anlaşılmıştır. Havalı tabanca atış poligonunun herhangi bir izin ruhsat konusunun olmadığı, Emniyet birimlerine poligonla ilgili örgütsel bir konunun intikal etmediği öğrenilmiştir. Havalı tabanca poligonlarının, her türlü ruhsat ve denetimi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yerine getirilmektedir. Dolayısıyla her türlü iş ve işlemler ile takibi, ilgili kurumun yetkisindedir. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.